Yasal Takibe Takılanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi Başvurusu Admin 4.384 views

Herhangi bir bankadan kredi başvurusu yaptığımızda karşılaşacağımız ilk değerlendirme kriteri kredi notumuz olacaktır. Kişinin daha önceden kredi kartı sahip olup olmaması, sahip olduğu kartın limitinin ne kadarını kullandığı ya da kredi kartı ödemelerinde ne kadar oranla faize düştüğü, daha önceden hiç kredi kartı ödemesi geciktirmesinde bulunup bulunmadığı; herhangi bir bankadan kredi çekip çekmediği ve çektiği krediyi hangi düzenle ödediği ya da ödeyip ödemediği gibi durumlar, kişinin kredi notunu belirlemektedir. Kredi notu yüksek olan kişiler, kredi başvurularında daha kolay onay alabilmektedirler.


Yasal takibe takılanlara kredi veren bankalar ise oldukça sınırlıdır. Fakat burada şöyle bir durum vardır ki, her bir banka, istediği her kişiye ister yasal takibe girmiş olsun, ister icralık olsun isterse kredi başvurusuna olumlu yanıt verebilir. Her bir bankanın yasal takipte olan müşterilerini sakladığı kara liste, takip listesi, takipli gibi isimler verdiği takip listeleri bulunmaktadır. Kredi başvurusu yapıldığında kişinin bu listede olup olmadığı kontrol edilerek kendisine kredi verilip verilmeyeceği kontrol edilmektedir. İcralık olana kredi veren bankalar da yine aynı listeyi kontrol etmektedirler.

Yasal Takibe Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde yasal takibe kredi veren bankalar oldukça kısıtlıdır. Yasal takipte iken kredi çekme imkanına doğal yollardan ulaşmak ister iseniz, öncelikle yasal takibe düştüğünüz kredi borcunuzu ödeyerek, kredi notunuzu yükseltebilir, aynı zamanda takip listesinden doğal yollar ile çıkabilirsiniz. Eğer ki takip listesine girme nedeniniz, nakit sıkıntısı değil de ulaşım, haberleşme gibi sorunlardan bir tanesi ise müşteri hizmetleri uzmanınız ile özellikle görüşerek kredi talebinde bulunabilirsiniz. Garanti Bankası, QNB Finansbank, HSBC gibi özel bankalar başta olmak üzere birçok özel banka bir taşınmaz mülkünüzü ipotek ettirmeniz durumunda kara liste içerisinde olmanız durumunda dahi kredi verme şansını size sunacaktır.


İcralık olana kredi verme işlemi ise yine eğer icralık olmanıza neden olan borcunuzu ödemiş iseniz, borcunuzu ödeyerek icralık durumundan doğal bir yöntemle çıkabilirsiniz. Bazı durumlarda icra işlemine kalmak, kişinin şehre ulaşamaması ve kredi borcunu ödeyememesinden dolayı meydana gelmektedir. Özellikle Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesi köylerinde meydana gelen maddi durumu kredi borcunu ödemeye kat ve kat yeterli olan kişilerin köyden banka şubelerine gidememeleri nedeni ile icraya kalmaları durumu gerçekleşmektedir. Bu gibi durumlarda borcun ödenmesi ile icralık durumdan çıkılmaktadır. Eğer ki maddi sıkıntıdan dolayı icralık olmuş iseniz, yeni bir taşınmaz mülkünüzü ipotek ettirerek kredi başvurusunda bulunmanız sağlanacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Bankalar Kredi Başvurusunda Nelere Dikkat Ediyor?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir