TC No İle Kredi Notu Sorgulamak 2016

Kredi Notu Admin 1.478 views

Kredi ve kredi kartı gibi ürünler bankalar tarafından müşterilere çok kolay sunuluyor gibi görünse de, bankaların bu ürünlerini vermeden önce müşterisini tanımak amacıyla kullandıkları belirli doneler vardır. Bu donelerin başında ise kredi notu gelmektedir. Kredi notu herhangi bir şekilde müdahale edilemeyen ve tek el olarak Türkiye Merkez Bankası tarafından kontrol edilen her kişiye özgü finansal bir karnedir.

Kredi notu son zamanlarda popüler olmuş bir kelime olsa da uzun zamandır hayatımızda olan ve genel olarak bankalar tarafından en önemli kriter olarak değerlendirilen bir bilgidir. Şahıslar kredi notunu öğrenmek yerine direk bankaya başvurarak önce kredi başvurusunda bulunmakta ve olumsuz yanıt sonrasında kredi notu diye bir kavramın olduğunu öğrenmektedir. Son dönemde sıklıkla anılması nedeni ile notun yükseltilmesi için formüller ortaya çıkmıştır. Bu formüllerin başında ise notunu öğrenmek isteyenler için sunulan kolaylıklardır. Kredi notu sorgulama, kısaltılmış adı ile kkb sorgulama ilk yapılması gereken şeydir.


Bu sorgulama işlemi için ise TC ile kredi notu sorgulamak amacı güdülerek hizmet veren firmalar, internet siteleri kurulmuştur. Siteler üzerinden kolaylıkla ulaşılan kredi notu bilgisi sonrasında doğru zamanda kredi başvurusu ve sonuç olarak olumlu kredi cevabı alınabilmektedir. Kredi notum kaç diye düşünen kişilerin ücretsiz olarak sorgulayabildikleri bu sistemler üzerinden yapılan sorgulamalar tamamiyle doğru sonuç vermektedir. zira TC ile kredi notu öğrenme sadece tek bir yerden yönetilmekte ve sorgulama sistemi veriyi oradan edinmektedir.

Kredi notunu öğrenen kişier eğer düşük nota sahip iseler, bu notu yükseltmek amacı ile çeşitli yöntemler deneyebilirler. Bu yöntemlerin başında banka hesaplarında hareket yaratmak, mevcut kredi veya kredi kartlarında düzenli ödeme sağlamak, vadesiz hesaplar arasında para aktarmak gibi işlemlerdir. Bu hareketler doğrultusunda banka nezdinde mali gelir seviyesinde yükselme gösteren, ödeme alışkanlıklarını düzelten müşteri portföyüne geçiş yapılmaktadır. Bu algı diğer yandan da kredi notunun kendiliğinden artış göstermesine neden olmaktadır. belirli bir zaman sonrasında hareketlenme ile birlikte kredi başvurusu olumlu sonuç verebilecektir. Bu süreç kişinin mali verilerini düzeltmek için hesaplarında yaptığı oynamaya göre süre belirleyecektir.

İlginizi Çekebilir:  Kredibilite Nedir Nasıl Öğrenilir?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir