Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Kredi İşlemleri Admin 19.342 views

Araç kredisi ödenmezse ne olur sorusuna yanıt arayacağınız bu makalemizde bilgileri vermeden önce şunu belirtelim. Bankadan kredi ile aldığınız araç kredi borcu bitene kadar rehinlidir. Siz bankadan taşıt kredisi çektiğiniz zaman banka ruhsata rehin koyar. Fakat bu rehin durumu bankaya araç üzerinde bir kullanım hakkı vermez.

Taşıt kredisi ödenmezse ne olur diyecek olursanız süreç şu şekilde işlemektedir. İlk iki ay taşıt kredisini ödemezseniz banka size 2. ayın sonunda noter aracılığı ile bir ihtarname çeker. Bu ihtarnameye göre sizden ödenmeyen 2 aylık araç kredisini ödemenizi ister. Eğer taşıt kredisi gene ödenmezse 3. ay sonunda size yine noter kanalıyla bir ihtar gelir. Bu sefer banka sizden tüm kredi tutarını talep etmektedir. O ana kadar ne kadarlık bir ödeme yaptıysanız o düşülür ve kalan tutar sizden talep edilir.


Size yapılan bu uyarılara rağmen taşıt kredisi ödenmezse o zaman banka kredi dosyasını avukata verir. Ruhsata konulan rehin işlemi işte burada önem kazanır. Artık banka ve vekili olduğu avukat aracı satışa çıkartabilir. Satış gerçekleştiği zaman avukat kendi masrafını ve bankaya o ana kadar ödenmemiş olan tüm tutarları tahsil eder. Eğer aracın satışından bu masraflar düşüldükten sonra herhangi bir para artarsa kalan tutar kredi çekmiş olan kişiye verilir.

Burada biraz da detay bilgi verelim. Eğer araç kredisi gecikme sorunu ile baş başa kaldıysanız çok sayıda arama alırsınız bankadan. Bu aramalar ödemenizi yapmadığınız ilk aydan sonra başlar. İlk başta size bilgi vermek ve hatırlatmak için olan bu aramalar belli bir süre sonra direk borcunu öde şekline döner. 90 gün dolduktan sonra dosyanız avukata verileceği için bu andan itibaren aramalar avukat tarafından yapılır. Taşıt kredisi ödenmezse en sıkıcı durum avukatla olan görüşmelerdir. Kimi hukuk büroları yada avukatlar maalesef meslek etiğine aykırı olarak sanki tahsilatçı gibi davranırlar ve biraz kabalaşabilirler. Böyle durumlarda baroya yada savcılıklara şikayet etme hakkınız her zaman mevcuttur.


Bu sebeple taşıt kredilerinde rehinli olarak bir araç aldığınızı, bu ruhsata konulan rehinin bankaya aracı kullanma hakkı değil de borç ödenmezse satış hakkı verdiğini iyi bilmeniz gerekiyor. Konu ile ilgili merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz fikirlerinizi bizlere yazının alt kısmındaki yorum ekle bölümünden sorabilirsiniz. Konuyla ilgili uzmanlarımız en kısa zaman da sizlere geri dönüş yapıp merak ettiğiniz konuları yanıtlayacaklardır. Bunun dışında konu ile ilgili farklı bir görüş yada bilgisi olanları da bizlerle paylaşmaya davet ediyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Ödenemeyen Kredi Ve Kartı Borçlarına Taksit

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?” üzerine 31 yorum

 1. Fatma dedi ki:

  Araba eşimin üstüne eve haciz gelir mi?

 2. Arda dedi ki:

  Orfinfinas araç aldim. İki ay ödeyemedim yani. Hep bir ay geriden geliyorum. Ana yasa olarak. Kanunda üç ay seremi tanırlar yoksa iki ay oldu hacizmi gelir kafam karıştı borcuna da 3800 kaldi. Cevap verirseniz sevinirim.

 3. Şule Arslan dedi ki:

  Merhaba araç kredisi eşimin üzerine benim bir kefilligim yok.eşim bir aydır kayıp araç bizde borcu ödenmemiş benim yasal sorumluluğum nedir yardımcı olabilirmisiniz

 4. Orhan dedi ki:

  Kredi ile aldığım aracın taksitlerini ödeyemedim. Haciz için işyerimdeki ürünleri haczedebilirler mi?

 5. nil dedi ki:

  Garanti Bankası’ndan araç kredisiyle araç aldım herhangi bir ihtar adresime gelmedi fakat avukat aracılığıyla kalan tüm borç istenildi gecikmeleri ödeme teyidi vermeme rağmen kabul edilmedi ve çok kötü bir üslupla muamele gördüm. Konuyla ilgili hiç bir bilgim yok ne yapmalıyım bana aracı satıp paranızı ödeyin dendi..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,

   Normal şartlarda bu şekilde bir işleyiş ve muamele olmaması gerekiyor. Gözden kaçan bir veya birden çok nokta olabilir. Size tavsiyemiz konunun uzmanı bir avukattan görüş almanız ve karşı tarafla onun görüşmesini sağlamanız olacaktır.

   Saygılar..

 6. Deniz dedi ki:

  Merhaba ben memurum birine araç kredisi için kefil oldum ancak kredi kullanıcısı ödememiş ve şuan da peşin olarak istiyorlar kredi kullanıcıdan bana da aynı tebligatı göndermişler borçtan sorumlusunuz diye kredi sahibinin ödeyeceğini sanmıyorum ne yapmam gerek araca yakalama çıkarsalar ve yakalayamazlarsa benim sorumluluğum ne zaman başlar şimdiden mi ödersem yoksa yakalamayı mı beklesem ne yapmalıyım?

 7. Rustem dedi ki:

  Kredili araç aldım Koç Finans’tan ödemelerim 6 ama ben hep 17 de oduyorum bir sikinti olur mu acaba?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Rüstem Bey,

   Ödemeleriniz her ay gecikmeli oluyor ve bu durum sizin kredi notunuzu olumsuz yönde etkiler. Eğer ayın 6’sında ödeme yapamayacaksanız firma ile görüşüp ödeme tarihinizi 17’si olarak değiştirtmenizi öneriyoruz.

   Saygılar..

 8. HÜSEYİN ÖZPAY dedi ki:

  Merhaba,
  WDF aracılığıyla taşıt kredi kullandım, ödemelerim hep düzensizdi, 60-70 gün ödemeleri oldu. 2 ay birden ödemelerin oldu. 98. gün ödemelerim oldu. fakat en sonunda 87. günde Haciz ve Rehin ile yakalama kararı çıkartılıp arabam bağlandı. Sormak istediğim daha önce 98. günde ödememi kabul etmelerine rağmen ki yasal süre 90 diye belirtiliyor. 87. gün Haciz ve yakalamam kararı haksız değil mi? 11.000 liralık toplam borcu avukata verip 15.000 gibi bir tutar çıktı ortaya. Bu 87. günde yapılan bu işlem için ne yapabilirim?

 9. Tuncay bulut dedi ki:

  Bugün ödemem toplamda 65 gün gecikti fakat 3 gün sonra 1 taksit yatıracağım ve 1 taksit gecikmede kalacak herhangi bir sorun olur mu hacizle ilgili?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Tuncay Bey,

   Uygulama da ilk 90 gün dosyanız avukata verilmiyor. Bu sebeple şu anda bir sorun olmaz. Fakat her ihtimale karşı bankanızla görüşüp gecikmeden haberdar olduğunuzu ve ileri ki dönemlerde ödemelerin ne şekilde olacağı ile ilgili bilgi vermenizde fayda var.

   Saygılar..

 10. Özcan dedi ki:

  Son iki taksidi kalmış suan ödeyemiyor haldeysem 2 ay beni idare eder mi banka, yoksa 2 ay sonra son iki taksiti artı iki aylık faiz mi alır?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bankayla görüşüp erteleme isteyebilirsiniz.

 11. Aykut dedi ki:

  Benim aracım bağlandı banka avukatı tarafından kredilerde gecikme olduğu için 2 ay düzenli ödeyemedim hiç bir ihtarnamede gelmedi şimdi avukat masrafları istiyorlar kredinin tamamını istiyorlar.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Geçmiş olsun Aykut bey. Bankadaki iletişim bilgilerinizde sorun olabilir bu sebeple size borç hatırlatması yapılmamış olabilir. Banka ile görüşerek borcun ödenmesi ile ilgili görüşme yapabilirsiniz.

  2. Muhsin dedi ki:

   Benim aracım bağlandı banka avukatı tarafından kredilerde gecikme olduğu için 3 ay düzenli ödeyemedim hiç bir ihtarnamede gelmedi şimdi avukat masrafları istiyorlar kredinin tamamını istiyorlar.

 12. Pervin dedi ki:

  Ekim ayında bankadan kredi çekerek araba aldık beni işten çıkardılar araba kredisi 4 yıl, arabayı satamaz mıyız bankaya parayı ödemek için?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Pervin Hanım,
   Öncelikle geçmiş olsun. Kredili araç satışında iki yol bulunuyor. Bunların ilki kredinin tümünü kapatıp o şekilde aracı satma imkanınız var, anlattığınıza göre böyle bir ihtimal şu anda bulunmuyor. Bir diğer seçenek ise aracı kredi borcu ile birlikte satmaktır. Satın alacak kişi kredi borcunu öder ve arta kalan tutarı size verir. Örneğin aracı 50000 TL’ye satıyorsunuz. Kalan kredi borcu 35000 TL. Alıcı 35000 TL bankaya öder ve kredi borcu kapanır. Kalan tutar olan 15000 TL’yi size verir. Bunu satış ilanında belirterek işlemi bu şekilde yapabilirsiniz. Başka türlü de kredili araç satışlarında banka araca ipotek koyduğu için satamazsınız.
   Saygılar..

 13. Hamza dedi ki:

  Biz TEB cetelemden taşıt kredisi kullandık ve 6 günlük gecikmemiz oldu eğer cuma gününe kadar ödeme yapmazsak haciz işlemi başlatılacağı söylendi böyle bir şey mümkün müdür?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Normalde uygulamada ilk 6 günlük gecikmede hemen haciz işlemine başlanmaz. Önceden başka gecikmeleriniz de olabilir mi? Banka direk 6 gün gecikme için hemen avukata dosyanızı vermez. Banka ile görüşüp detay bilgi isteyebilir ve ödeme yapabileceğiniz tarihi belirtip ek süre talep edebilirsiniz.

 14. hanife dedi ki:

  Ben de Koç Finanstan kredili araba aldım 7 ay ödedim ama ödeyemiyorum. Bundan dolayı ödemeleri yapamıyorum diye aracı geri verme ihtimalım var mı hacizlik olmadan?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Koç Finans’ın nasıl bir süreç izleyeceği ile ilgili bilgim yok. Direk kendilerine sorarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz..

 15. FLEXYM dedi ki:

  Bu mesaj imla kurallarına uymadığı için silinmiştir. Lütfen küçük büyük harf ve yazım kurallarına uygun mesaj atın.

 16. Metin dedi ki:

  Ticari araç kredisi kullandım. Garanti bankasından 48 ay süreli son iki yıl 2. veya 3. taksit gecikmeli ödedim. Son olarak Garanti Bankası benden 16000 Euro fark aldı öyle kredimi kapattım. Kredim Euro bazında idi ve her ödediğim aya gelen 10 Euro 20 Euro fark ödeyerek kapattım ve sonunda 16000 Euro birden fark aldılar. Öyle kapattım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Konuyu tam bilemiyoruz, eğer bir haksızlık yada yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız profesyonel destek almanızı öneririz.

 17. sedat dedi ki:

  Merhabalar. Eşim 2014 yılında garanti bankasından kredi ile araba alıyor ticari amaçla rent a car a veriyor ve araba ortada yok çalınmış. Çalan kişi ceza evinde trafiğe bildirildi kaç yıl geçti ve hala borcun yarısı duruyor arabada bulunamadı. Şimdi eşimin maaşından kesilmeye başladı ve biz bu borcun tamamını kapatacağız toplu ödemede indirim yapılır mı?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Krediyi çektiğiniz yerle görüşmeniz lazım indirim yapılıp yapılmayacağını.

 18. Serdar dedi ki:

  Aracımı sahibinden sitesinde satışa çıkardım. Biri arayıp kredi ile almak istediğini söyledi. Ruhsat fotokopisini istedi ben de elden verdim. Ama aracı almadı ve bir daha ses çıkmadı. Ne yapmalıyım bu durumda?

 19. Cavit dedi ki:

  Merhaba Tebcetelem’den aldığım aracın kredisini ödeyemedim internetten baktım taksitler kaldırılmış sadece tamamı olan tutar yazıyor e devletten baktım bankadan rehinli görünüyor şimdi aradım müşteri hizmetlerini mesai saatleri içinde arayın diyor sorum banka taksitleri iptal ettiyse yada avukata verildiyse olmuyor mu tekrar kalan taksitlerden devan edilemiyor mu?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Genellikle kredi taksitleri 3 ay üst üste ödenmediği zaman bankalar ihtarname çekiyor ve kalan borcun tümünü istiyor siz ödemezseniz tümünü avukata veriliyor dosyanız. İlk önce banka ile iletişime geçerek dosyanız bankada mı yoksa avukata mı verilmiş onu öğrenmelisiniz. Ardından dosya kimde ise onunla anlaşma yoluna gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir