www.vfxfilm.com | www.livelyfilm.com | www.filmondes.com | www.filmsilo.com | www.dixifilms.com| www.tusfilm.com | www.filmcak.com| www.flafilm.com | www.nvpfilm.com| www.filmovtia.com | www.henafilm.com| www.mvdpfilm.com | www.sumifilm.com
Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur? | bankakredilerim.com

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Kredi İşlemleri Admin 5.148 views
sponsorlu reklam

Araç kredisi ödenmezse ne olur sorusuna yanıt arayacağınız bu makalemizde bilgileri vermeden önce şunu belirtelim. Bankadan kredi ile aldığınız araç kredi borcu bitene kadar rehinlidir. Siz bankadan taşıt kredisi çektiğiniz zaman banka ruhsata rehin koyar. Fakat bu rehin durumu bankaya araç üzerinde bir kullanım hakkı vermez.

Taşıt kredisi ödenmezse ne olur diyecek olursanız süreç şu şekilde işlemektedir. İlk iki ay taşıt kredisini ödemezseniz banka size 2. ayın sonunda noter aracılığı ile bir ihtarname çeker. Bu ihtarnameye göre sizden ödenmeyen 2 aylık araç kredisini ödemenizi ister. Eğer taşıt kredisi gene ödenmezse 3. ay sonunda size yine noter kanalıyla bir ihtar gelir. Bu sefer banka sizden tüm kredi tutarını talep etmektedir. O ana kadar ne kadarlık bir ödeme yaptıysanız o düşülür ve kalan tutar sizden talep edilir.

Size yapılan bu uyarılara rağmen taşıt kredisi ödenmezse o zaman banka kredi dosyasını avukata verir. Ruhsata konulan rehin işlemi işte burada önem kazanır. Artık banka ve vekili olduğu avukat aracı satışa çıkartabilir. Satış gerçekleştiği zaman avukat kendi masrafını ve bankaya o ana kadar ödenmemiş olan tüm tutarları tahsil eder. Eğer aracın satışından bu masraflar düşüldükten sonra herhangi bir para artarsa kalan tutar kredi çekmiş olan kişiye verilir.

Burada biraz da detay bilgi verelim. Eğer araç kredisi gecikme sorunu ile baş başa kaldıysanız çok sayıda arama alırsınız bankadan. Bu aramalar ödemenizi yapmadığınız ilk aydan sonra başlar. İlk başta size bilgi vermek ve hatırlatmak için olan bu aramalar belli bir süre sonra direk borcunu öde şekline döner. 90 gün dolduktan sonra dosyanız avukata verileceği için bu andan itibaren aramalar avukat tarafından yapılır. Taşıt kredisi ödenmezse en sıkıcı durum avukatla olan görüşmelerdir. Kimi hukuk büroları yada avukatlar maalesef meslek etiğine aykırı olarak sanki tahsilatçı gibi davranırlar ve biraz kabalaşabilirler. Böyle durumlarda baroya yada savcılıklara şikayet etme hakkınız her zaman mevcuttur.

Bu sebeple taşıt kredilerinde rehinli olarak bir araç aldığınızı, bu ruhsata konulan rehinin bankaya aracı kullanma hakkı değil de borç ödenmezse satış hakkı verdiğini iyi bilmeniz gerekiyor. Konu ile ilgili merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz fikirlerinizi bizlere yazının alt kısmındaki yorum ekle bölümünden sorabilirsiniz. Konuyla ilgili uzmanlarımız en kısa zaman da sizlere geri dönüş yapıp merak ettiğiniz konuları yanıtlayacaklardır. Bunun dışında konu ile ilgili farklı bir görüş yada bilgisi olanları da bizlerle paylaşmaya davet ediyoruz.Sosyal Ağlarda Paylaş

“Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?” üzerine 4 yorum

 1. Fatma dedi ki:

  Araba eşimin üstüne eve haciz gelir mi?

 2. Arda dedi ki:

  Orfinfinas araç aldim. İki ay ödeyemedim yani. Hep bir ay geriden geliyorum. Ana yasa olarak. Kanunda üç ay seremi tanırlar yoksa iki ay oldu hacizmi gelir kafam karıştı borcuna da 3800 kaldi. Cevap verirseniz sevinirim.

 3. Şule Arslan dedi ki:

  Merhaba araç kredisi eşimin üzerine benim bir kefilligim yok.eşim bir aydır kayıp araç bizde borcu ödenmemiş benim yasal sorumluluğum nedir yardımcı olabilirmisiniz

 4. Orhan dedi ki:

  Kredi ile aldığım aracın taksitlerini ödeyemedim. Haciz için işyerimdeki ürünleri haczedebilirler mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir