Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Kredi Başvurusu Admin 1.360 views

Her meslek gurubu gibi, tarım ile uğraşan bireylerin de kredi ihtiyaçları olur. Çeşitli bankaların çiftçilere verdiği değişik kredi paketleri mevcuttur. Bu paketler genellikle hasat dönemlerinde ödenmek üzere düzenlenir. Veya ihtiyaç kredisi niteliğindedir. Fakat bazı devlet bankalarının değişik ödeme koşulları ile çiftçimize sunduğu kredi olanakları mevcuttur. Bu tür kredilerde kredinin geri ödenmesi, daha uzun zamana yayılmıştır. Ayrıca bazı bankalar faizsiz veya çok düşük faiz ile çiftçiye kredi verir.  Tarım kredisinden faydalanmak için değerlendirdiğiniz arazinizi belgelemeniz ve tabii ki ödemelerinizi takip eden kredi limitinizi yüksek tutmanız gerekir.

Tarım Kredisi Başvurusu

Tarım kredisine başvurmak için ilk olarak hangi bankanın avantajlı tarım kredisi verdiğini araştırmak gerekir. Bazı bankaların verdiği tarım kredilerinde, afetlere göre düzenleme yapılmaktadır. Avantajlı tarım kredisi belirlendikten sonra, tarım kredisi çekecek kişinin kimliği, çiftçilik yaptığınıza dair belge yani(ÇKS belgesi), arazinizin tapu kaydı veya kirasının belgesi, krediye karşılık olarak göstereceğiniz teminatların yer aldığı belge, son olarak ise bilanço esasına göre çalışan işletmelerden istenen son 3 yıla ait bilanço veya gelir belgesidir. Fakat bu belgelere ek olarak her bankanın istediği başka evraklar olabilir.

Tarım Kredisi Şartları, Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım kredisi için her bankanın değişik şartları bulunmaktadır.  Ayrıca tarım kredilerinde; seracılık faaliyetleri için ayrı şartlar, hayvan yetiştiriciliğinde ayrı şartlar, arıcılık için ayrı şartlar, kanatlı hayvan yetiştiriciliği için ve balık üreticiliği için ayrı şartlar bulunur.


Hayvan yetiştiriciliğinde kredi şartları; yetiştirilen hayvanın damızlık et sığır veya damızlık süt sığır olması önem kazanır. Her iki durumda da kredi çekebilmek için yetiştirilen hayvanın cinsi ve belli bir yaşa gelmiş olması gerekir.

Arıcılıkta kredi şartları; asgari 50 kovan arı ile arıcılık faaliyetinin yapılıyor olması gerekir. Ayrıca, bombus arısı üreten şirketlerin bakanlık izinleri kontrol edilir.

İlginizi Çekebilir:  Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır

Kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde kredi şartları;  yetiştirdiğiniz hayvanın cinsine göre, değişik sayıda hayvan besliyor olmanız önelidir.

Balık üretim çiftliği için kredi şartları; balık üretim çiftliğinin yönetmeliğe uygun olması ve yetiştirilen balık miktarı, kredi durumunu belirler.

Seracılıkta kredi şartları; seracılık faaliyetinin meyve, sebze ve süs bitkisi kategorilerinden birinde olması, kullanılan tohumların veya fidanların cinsi, kredilerde belirleyici olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir