PTT Kredileri ve Kredi Başvurusu

Kredi Başvurusu Admin 7.404 views

Ülkemizde ne zaman toplu paraya ihtiyacımız olsa herhangi bir bankaya giderek, kredi başvurusunda bulunuruz. Genellikle olumlu sonuç alınan banka kredilerinde, krediyi çekerken değil; faizi ile beraber öderken sorunlarla karşılaşırız. Yüksek faizli kredi çektiğimiz özel ve devlet bankalarının yanı sıra artık PTT de kendi bünyesi içerisinde kredi vermektedir.

PTT Kredi Başvurusu

Özel ve kamu bankalarına oranla daha düşük faizlerde ve daha uzun vadede ödeme şansı sunan PTT’den kredi çekmek çok kolay. Yalnız, PTT’den kredi çekmek isteyen kişilerin bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Bunlardan ilki, öncelikle emekli maaşınızı PTT’den çekiyor olmanız gerekmektedir. Eğer ki maaşınız PTT’den yatmıyor ise, çalıştığınız banka ile görüşerek maaşınızı PTT’ye taşımakla işleme başlamalısınız. Bundan sonraki işleminiz, ihtiyaç krediniz için herhangi bir PTT şubesine giderek kimliğiniz ile kredi başvurusu yapmak olacaktır. 72 aya kadar vadeye bölünebilecek olan krediniz en az 500 TL, en fazla 40 bin TL değerinde olmalıdır.


PTT Kredi Oranları

 • Tüm kredi miktarları için standart bir kredi faiz oranı bulunmaktadır: %1.49. Çektiğiniz herhangi bir kredi miktarına ek olarak kredi tahsis ücreti talep edilmemektedir. Dosya masrafı, sigorta gibi bütçenize ek olacak herhangi bir ücret de tarafınızdan talep edilmeyecektir.
 • Örneğin; 1000 TL kredi alan emeklilerimiz, eğer ihtiyaç kredisini 12 ay vade ile çekmiş iseler aylık 92 TL ödeme ile 12 ayda tüm borcunu kapatmış olacaklardır. Bu durumda toplam borçları 1104 TL olacaktır. Aynı miktarda krediyi 24 aylık vade ile çekmiş emekliler ise aylık 50 TL ödeyerek, 1200 TL’lik bir toplam borç ödemiş olacaklardır. 1000 TL çeken bir kredi sahibi, 36 aylık vadeye başvuru yapacak olursa aylık 37 TL, 48 aylık vadeye başvuracak olursa aylık 30 TL ödeme seçeneğinden yararlanacaktır. 5000 TL kredi alan bir emekli, bir yıllık vadeli kredi çekimi sırasında aylık 600 TL yerine 458 TL ödeyerek yıllık yıl sonunda 5496 TL ödemiş olacaktır.
İlginizi Çekebilir:  En Uygun Kredi Hangi Bankada?

Kredi çekme hakkını elde edebilmek için son bir koşul da bulunmaktadır ki şöyledir: İhtiyaç kredinizi PTT’den alabilmeniz için en fazla 79 yaşında olmanız gerekmektedir. 80 ve üzeri yaş müşterilerine ihtiyaç kredisi verilmemektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“PTT Kredileri ve Kredi Başvurusu” üzerine 3 yorum

 1. hAKAN dedi ki:

  72 ay diyorsunuz, geçenlerdede 60 ay yazıları vardı.Ptt ye sordum en fazla 36 ay diyor. HANGİSİ DOĞRU

  1. Enis dedi ki:

   48 ay….

 2. Akif TABAR dedi ki:

  Engellilere kredi veriyor mu ptt maaşımı oradan aliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir