Ölen Kişinin Kredi Ve Kart Borçları Ne Olur?

Kredi İşlemleri Admin 2.404 views

Banka kredisi kullanarak, değişik yatırımlar yapmak mümkündür. Fakat her bankanın kredi paketleri bir birinden farklıdır. Kredi çeken ve ödeme aşamasında, her hangi bir sebeple ölen kişinin, nasıl hayatını kaybettiği oldukça önemlidir. Çünkü kaza veya hastalık sebebi ile ölen kişinin kredi ve kart borçları hayat sigortası kapsamında olduğu için silinecektir. Fakat cinayet gibi durumlarda, kart borçları banka tarafından silinmeyebilir. Kredi çekilen bankanın sunduğu sigortanın kapsamı, detaylı olarak araştırılmalıdır.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi çeken ama ödeme fırsatı olmadan hayatını kaybeden kişilerin, kredi kartı borcu otomatikman diğer aile fertlerine kalır. Yani aynı soy ismi taşıyan eş ve çocuklar, krediyi ödemekle yükümlü hale gelir.
Yakını olmayan ölen kişinin kredi kartı borçları ne olur? Her hangi bir yakını olmayanların ise krediyi alma şartlarına bakılır. Şayet kefil ile çekilen bir kredi mevcutsa, ödemeyi kefilin yapması beklenecektir. Bankalar ilk olarak kefilin kapısını çalar.


Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Silinir mi?

Ölen kişinin, hayat sigortasının kapsamı değerlendirilir. Ölüm şekli şüpheli bulunmazsa, hayat sigortası tarafından borçları kapatılmaktadır. Fakat şüpheli ölümlerde, sigorta borcu kapatmaz. Böyle durumlarda ölen kişinin mirasçıları, borcu ödemekle yükümlü olacaktır. Ölen kişinin kredi kartı borcu silinir mi; üzerine her hangi bir mal varlığı bulunmayan ve yakınları tarafından reddi miras yapılan borçlar, bankanın batık kredileri arasında değerlendirilir ve tahsil edilmez, yani silinir.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Oluyor?

Ölen kişinin kredi kartı boru, ölüm şekline bağlı olarak değerlendirilir. Hayat sigortası kapsamında olan borçlar, sigorta tarafından ödenirken, kişinin ölüm şeklinde bir kasıt olduğu belirlenirse, sigorta yerine yakınları borcu ödemek zorunda kalacaktır.  Yakını bulunmayanlarda ise kefilin borcu kapatması beklenir.

İlginizi Çekebilir:  Vefat Eden Babanın Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir