Mastercard ve Visa Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kredi Kartı Admin 1.572 views

Mastercard Amerika Birleşik Devletlerinde kurulmuştur. 1966 yılında kurulan bu şirket ödeme sistemleri konusunda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte Visa İngiltere’de kurulmuştur. Visa da Mastercard gibi oldukça yaygın kullanılan bir ödeme sistemidir. Peki her ikisi de ödeme sistemleri üzerine çalışıyor ise Visa ve Mastercard arasındaki fark nedir diye düşünebilirsiniz.

Aslına bakarsanız her iki şirket de aynı işi yaptığı için bir pek bir farklılık yoktur. Ancak ülkeler açısından bakıldığında farklılıklar göze çarpmaktadır. Yani Mastercard Visa arasındaki fark kullanıldığı ülkeye göre değişmektedir. Örneğin bizim ülkemizde ortak pos kullanılmaktadır. Bu yüzden biz kendi ödeme sistemini kullandığımıza dikkat bile etmeyiz. Fakat bazı ülkelerde Mastercard, bazı ülkelerde ise Visa geçmektedir. Bu yüzden eğer daha önce gitmediğiniz bir ülkeye gidecek iseniz muhakkak temkinli olmanızı öneririz.


Öyle ise Mastercard ile Visa Card arasındaki fark nedir denildiğinde aslında bizim çok da fazla fark edemeyeceğimizi anlamamız gerekir. Biz kendi adımıza kredi kartına ödeme yaparız ya da bankamatik kartımızdan para çekeriz ama bankalar bu süreçleri Mastercard ve Visa ile değerlendirerek kiminle çalışmak isteyeceklerine karar verirler. Açıkça sizin hangi banka ile çalıştığınızın bir öneminin olmadığı sonucuna ulaşıyoruz. Bu iki şirketten hangisi ile çalışmak isteyeceğine bankalar karar verdiği için siz de o bankadan bir ürün kullanıyorsanız her iki sistemden birisini seçmek durumunda kalıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  18 Yaşından Küçüklere Kredi Kartı Veren Bankalar

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir