Mahkum Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?

Kredi Başvurusu Admin 27.051 views

Kimi zaman yeni bir iş için, kimi zaman ise acil ihtiyaçlar için kredi çekme gereği duyuyoruz. Bankalar ve kimi devlet kurumları bu gibi durumlarda bizlerin imdadına yetişiyor. Bugünkü makalemizde mahkum kredisi nasıl alınır konusuna değineceğiz. Böyle bir konuyu daha önce duymamış olabilirsiniz fakat son yapılan kanuni düzenlemelerle hukuki temele oturan mahkum kredisi artık hayatımıza girmiş durumda.

Mahkum kredisi ile ilgili detaylara geçmeden önce nereden çıktığına bakalım. Sabıkalılar ve cezaevi geçmişi bulunan vatandaşlar maalesef iş bulma konusunda ciddi sorunlar yaşamaktadır. İş verenler sabıkalı kişilere her zaman mesafeli durmaktadır. Bu sebeple devlet bir düzenleme yaparak iş kurmak isteyen mahkumlara kredi imkanı hakkı verdi. Bir diğer adı hükümlü kredisi de olan mahkum kredisi Başbakanlık tarafından Sosyal Riski Azaltma Projesi adı altında yasal bir zemine oturdu.


Srap kredisi de denilen mahkum kredisi için Başbakanlığın Sosyal Riski Azaltma Projesi’ne başvuru yapmanız yeterlidir. Başvuru şartları ile ilgili detaylı bilgiler vermeden önce bir kaç tavsiyede bulunmak istiyoruz. Kredi başvurusu yapmadan önce yapacağınız işi tam olarak projelendirin. İşle ilgili sunumunuzu bu proje üzerinden yapmalısınız ve sunduğunuz projenin karşı tarafı tatmin etmesi gerekir. Açık noktalar kalmaması lazım ve tüm maliyet hesabının yapılması önerilir. Bu konularda uzman olan bir yakınınız varsa ondan yardım almanızı öneririz.

Srap (Mahkum) Kredisi Başvuru Şartları

Srap kredisi başvuru şartlarının sizleri çok zorlayacağını düşünmüyoruz. Birkaç şart var zaten ve bunlarda mahkumiyet geçmişi olanların neredeyse tümünde mevcut olan durumlardır. 1990 model ve üzeri bir araca sahip olmamanız gerekir. SGK, Bağkur veya Emekli sandığında sigortalı olmamalısınız. Üzerinizde kayıtlı ve tapulu bir gayrimenkul bulunmamalı. Son olarak da ustalık belgenizin olması gerekir. Bu şartlara sahipseniz SRAP projesi kapsamında mahkum kredisi alabilirsiniz.


Mahkum kredisi ilk 2 yılı geri ödemesiz olmak üzere 8 yıl vadeli olarak alınabiliyor. Kredi size nakit olarak verilmiyor. Projede sunduğunuz ve onaylanan iş yeri malzemesi ve teçhizat olarak sizlere veriliyor. Bu krediye başvuru yapmadan önce bulunduğunuz beldedeki kaymakamlık veya valilikten çok daha detaylı ve güncel bilgiyi alabilirsiniz. Eski hükümlülere destek olmak aslına bakarsanız sadece devletin değil tüm toplumun görevidir. Maalesef bu arkadaşlarımız içeriden çıktıktan sonra çok zor günler geçiriyor ve ellerinden tutulmazsa tekrardan içeriye girme riski ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu konuda yeterli özeni gösteremiyoruz.

İlginizi Çekebilir:  İpotek Karşılığı Kredi Nasıl Alınır?

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Mahkum Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?” üzerine 22 yorum

 1. halil karlı dedi ki:

  ben yeni işe girdim sigortalıyım kendi yerimi acmak isti yorum bana yardımcı olursanız sevinirim

 2. Şemsi ayaslan dedi ki:

  Ceza evine girerken iş yerim vardı çıktığımda iflas etmiş durumdaydı hala toparlamaya çalışıyorum 15 yıldır esnafım. Dul bir bayanım şu an denetimli serbestlikten faydalanıyorum. Krediye ihtiyacım var işlerimi toparlayıp yeniden hayata merhaba demek istiyorum..

 3. Mehmet Berkan dedi ki:

  Mahkum kredileri pek çok insanın imdadına yetişiyor. İnanın ceza evinden çıkanlar o kadar çaresiz durumda oluyorlar ki, tahmin bile edemezsiniz. Kimse iş vermiyor ve iş yapmak istemiyor. Tek çare kendi işlerini kurmak oluyor.

 4. mustafa dedi ki:

  Ben Van’dayım denetimim bitmesine 20 gün var ve burda bu konu ile ilgili hiç bir kurumun böyle bir projeden haberi yok. İş Kosgeb srap projesi de kalkmış öyle bir proje yok.

 5. ihsan dedi ki:

  Mahkum kredileri pek çok insanın imdadına yetişiyor. Sizin sayenizde bizim gibi ceza evinden cıkıp sabıkalı olan arkadaşlar topluma tekrar kazandırılmış ve bir iş sahibi olmuş olacak. Tüm mahkum arkadaşlarım adına teşekkür ederim. Tek amacım güzel bir iş kurup hem aileme hem topluma yararlı bir insan olmak istiyorum.

 6. ismail dedi ki:

  Arkadaşlar daha güvenilir yerlerden kredi alabilir miyiz? Lütfen yardımcı olun.

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Bankalar yada devlet tarafından yetkilendirilmemiş kurum yada şahıslardan kredi almanızı kesinlikle önermiyoruz.

 7. Ali dedi ki:

  Peki nasıl olacak ne yapmamız gerek sabıkalı olduğumuzu bilen işe almıyor

 8. Ayşe Gürsoy dedi ki:

  Böyle değerli paylaşımların devamını bekliyoruz.

 9. Ufuk demirbaş dedi ki:

  Ben çok uzun yıllar yattım rabbim kimseye tekrarını göstermesin bağlı duran ellerimin bir isteği hatta bir hayali var ben kitap çıkaracağım ama gücüm yok ne yapabilirim sonuçta buda benim işim geleceğim olacak..

 10. Mustafa mermer dedi ki:

  Merhaba ben 11 yıldır hükümlüyüm denetimli serbestliğe ayrılmama 14 ay kaldı büyük baş hayvancılıkla ilgilenmeyi düşünüyorum kredi başvurusu yaparken arsa kendimizin mi olması gerekiyor, devlet bize hayvan ve demir baş olarak ne kadar kredi verir ve geri ödemesi ne zaman başlar ve bu kredi de devlet bize ne kadar hibe verir bize bu konu hakkında detaylı bir bilgi verirseniz seviniriz teşekkürler..

 11. MELİH dedi ki:

  Selamun aleyküm, yeni çıktım ceza evinden bir iş kurmak istiyorum ne yapmam lazım

 12. Mehmet Şahin dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkür ederiz.

 13. Ferhat Aksu dedi ki:

  Cezaevinden çıkmış mahkumlar gerçekten büyük zorluklarla karşılaşıyorlar. Yıllarca içeride kalıp hayattan kopuk yaşamak ve iş imkanları hakkında bilgisiz olmak bir yana bunun yanında işçi olarak bir yere girmek istediklerinde de sabıkalı olmaları sebebiyle tercih edilmiyorlar. İyi bir rehabilitasyon süreci sonunda mahkum kredileri imkanları sayesinde kendi işlerinin sahibi olmaları büyük bir nimet oluyor.

 14. sercan dedi ki:

  Ceza evinden bende yeni çıktım dükkan açımak istiyorum bana yardımcı olur musunuz?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bulunduğunuz yerdeki Kaymakanlık veya Sosyal Yardımlaşmaya gidip aktif bir mahkum kredi kampanyası olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 15. Bertan dedi ki:

  Mahkum kredileri ceza evinden yeni çıkan arkadaşlar için büyük fırsat. En yakın Kaymakamlık veya Sosyal Yardımlaşma dairesine gidip aktif mahkum kredisi nasıl ve nereden alınır öğrenebilirsiniz.

 16. Nurhan Aksöz dedi ki:

  Srap kredisi alan kişinin vefatı durumunda kalan borç konosu nasıl çözülmektedir?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Nurhan Hanım,

   Borç şahsidir. Vefat halinde borç durumu ortadan kalkar.

   Saygılar..

 17. Hasan.erol dedi ki:

  Ceza evinden çıkalı 4 sene oldu inşaatlarda çalışıyorum, gurbette kalıyorum evimden ailemden uzaklarda kendi işimi yapmak istiyorum bir iş yeri açmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler..

 18. Talha dedi ki:

  Eski mahkum arkadaşlar için çok yararlı bir yazı olmuş.

 19. Dargın mahkum... dedi ki:

  Adamsınız
  Eski hükümlüler içerdeyken mezarda dışarıdayken de kabirde gibiler herkes elini ayağını çekmiş adını duyan bir an önce sizden kaçmak istiyor ama bilmiyorlar ki bir gün onlarında başına gelebileceğini. Yine de istemeyiz kimsenin oraları görmesini. İş bulmak gerçekten çok zor inanın Suriyeliler bizden kolay giriyor bir işe Allah yardımcımız olsun günde 11 saat çalışıyorum aldığım para asgari Ücret bu günler de geçecek ama intikamım çok acı olacak kimse merhamet beklemesin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir