Kredisi Biten Evin İpoteğini Kaldırma

Kredi İşlemleri Admin 27.820 views

Konut kredilerinde konuta uygulanan ipoteğin kaldırılma işlemleri ilgili şehirdeki tapu daireleri tarafından yapılmaktadır. Bu işlemi yapmak için öncelikle konut kredisi aldığınız bankadan kredinizin bittiğine dair bir yazı almalısınız. İpotek fek yazısı ile verilen bu borç bittiğine dair yazı ile başvurunuzu yapmalısınız. Bankalar ipotek fek yazısı için kredi sahiplerinden 200 – 300 TL bir ücret almaktadırlar. Bu duruma bazı kredi sahipleri itiraz etmektedir. Eğer kredi çekerken imzaladığınız sözleşmede ipotek fek yazısını kredi çeken kişi öder diye bir madde yoksa siz de itiraz edebilirsiniz. Bu ipotek fek yazısını tapuya verdikten sonra konutunuzu kendi üzerinize alarak tapu sahibi olabilirsiniz.

Ev İpotek Nasıl Kalkar?

Ev ipotek kaldırma işlemlerinde tapu sizlerden borcun bitilmesini, bitirildiğine dair ipotek fek yazısının getirilmesini istemektedir. Bankaların kredi bittikten sonra vereceği ipotek fek yazısına rağmen tapu tarafından dijital kayıtlar incelenerek borcun kapatıldığından emin olunmaktadır.


İpotek Kaldırma Ücreti Ne Kadardır?

İpotek kaldırma ücreti bankadan bankaya değişmektedir. Özellikle bankaların ipotek fek evrakı için müşterilerinden 200 – 300 TL talep ettikleri doğrudur. Ayrıca Tapu dairesinde küçük evraklar için 5 – 20 TL bir ödeme gereklidir. Bu açıdan tapuyu üzerinize almanız 205 – 320 TL arasında değişecektir.

Ev Kredisi İpotek Kaldırma

İpotek kaldırma için dilekçe verilmelidir. Bu dilekçe de ipoteğin miktarı, ipoteğin süresi, ipotek derecesi, ipotek sonrası tapunun tesis edileceği kişi ismi kimlik verileri ile eğer tüzel bir kişi ise unvanı son derece önemlidir. İpotek işlemlerinde taşınmazın seneti, alacaklıların ve borçluların yetkilendirilmiş kişilere ait nüfus cüzdanları ile vesikalık fotoğrafları gereklidir. Bu tip yapılan ipoteğin kaldırılmasında yine yetkilendirilmiş tarafların onaylarını gösterir evraklar gereklidir.

Ev Kredisi Bitince İpotek Kaldırma


Tapu dairesi tarafından yapılan ve ipotek fek edilmesi ifadesi ile piyasada uygulanan ev kredisi bitince ipotek kaldırma işlemlerinde kanuni bir zorunluluk olmamasına rağmen bankaların 200 – 300 TL ipotek fek yazısı alması oldukça gündeme gelmiştir. Konut sahiplerinin bir an evvel konutlarının tapusunu üzerine alma telaşlarında görmezden geldiği ve bankanın bir iyi niyet sömürüsü olarak talep ettiği ipotek fek yazısı tapuya verilip dilekçe ile başvurular yapıldıktan sonra ipoteği kaldırmak mümkündür. Kredi çekme işlemlerinde bankalar “ipotek fek yazısı ödemesi müşteri tarafından yapılacaktır.” ibaresine sizlerin imza atmasını sağlayacak evrak düzenlemelerine gitmektedir. Buna dikkat edilmelidir. Şimdilik kredisi biten evin ipoteğini kaldırma ile ilgili sizlerle paylaşacağımız bilgiler bunlardan ibarettir. Kanun yada düzenlemelerde farklı durumlar olursa yine sayfamızda bilgilendirme yapacağız.

İlginizi Çekebilir:  Kadın Girişimcilere Kredi Veren Bankalar

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir