Kredim Varken Yeniden Kredi Çekebilir Miyim?

Kredi İşlemleri Admin 616 views

Sizlerden çok sık gelen sorulardan birisi de kredim varken yeniden kredi çekebilir miyim oluyor. Bugün sizlerle birlikte çok merak edilen bu konuyu tüm yönleri ile inceleyeceğiz. Yazımızı bitirdiğiniz zaman konu ile ilgili tam ve net bilgiye vakıf olacaksınız. Bu sebeple sıkılmadan sonuna kadar okumanızı önereceğim çünkü pek çok farklı yönden meseleyi inceleyip size net ve kesin bilgiyi sunacağız.

2 Kez Kredi Çekebilir Miyim?

Pek çok arkadaşımız henüz çok taze kredi çekmiş olsalar bile yeni kredi çektim tekrar çekebilir miyim diye düşünmeye mecburen başlıyorlar çünkü hayat şartlar çok ağır. Sorunun cevabını ilk baştan verip sonra detaylandıracağım. İstediğiniz kadar kredi çekebilirsiniz lakin bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlar nelerdir gelin şimdi birlikte inceleyelim.


Şartlara geçmeden önce kısaca kredileri nasıl alıyoruz ve kredi limitimiz neye göre belirleniyor ondan bahsetmek istiyorum. Hepimizin bir toplam kredi limitimiz mevcut. Bu toplam kredi limitimizin içerisinde o anda var olan kredi kartı limitlerimiz, kullanılmış ve ödemesi devam eden kredilerimiz de dahildir. Eğer kredi çekebilir miyim sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız bunu nasıl yapacağınıza gelin bakalım. Örneğin sizin toplamda 50000 TL kredi limitiniz olsun. 3 tane kredi kartınız var ve bunların toplam limitleri 15000. Geriye ne kalıyor 50000 – 15000 = 35000 TL. İşte sizin kredi çekebileceğiniz rakam budur. Eğer o anda hali hazırda ödemesi devam eden bir krediniz varsa ne olacak?

İşte böyle bir durumda kalan borç nedir ona bakacağız. Devam eden kredinizin kalan borç tutarı diyelim 13000 TL olsun. Bu durumda 35000 – 13000 = 22000 TL olacağı için o anda çekebileceğiniz en fazla kredi tutarı bu olmaktadır. Eğer aklınızda ihtiyaç kredisi varken konut kredisi çekilir mi diye bir soru varsa cevap da burada gizlidir.

İlginizi Çekebilir:  Vefat Eden Babanın Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Aynı Bankadan 3 Kredi Çekilir Mi?

Aynı anda iki bankadan kredi çekilebilir mi? Eğer yukarıda bahsettiğimiz şartlar dahilinde toplam kredi limitinizde yeterli tutar varsa ve o tutar için başvuru yaparsanız çekebilirsiniz. Peki burada akıllara şu soru geliyor; toplam kredi limitimizi nasıl ve nereden öğreneceğiz. Bunun yanıtı oldukça basit çünkü bu iş için sınulan hizmet mevcuttur. Bu tutar sizin risk analiz raporunuzda görünmektedir. Risk analiz raporunuza isterseniz direk Findeks sitesinden isterseniz de bankanızın şube, internet şube veya mobil şubesinden ulaşabilirsiniz. Bunun için sizden ufak bir ücret kesilebilir ve öncesinde size bu bilgi verilecektir.


Risk analiz raporunuzu aldığınız zaman içerisinde o ana kadar kullandığınız tüm kredi ürünleri ve bu ürünlere karşı nasıl bir finansal durum belirlediğiniz görünmektedir. Kaç tane kredi kartı kullandığınız, geçmişte kullanıp kapattığınız kredi kartlarınız, bunlara yaptığınız ödemeler ve varsa gecikmeler ile birlikte normal kullandığınız krediler ve açık olup olmadıkları ile birlikte devam edenlerin borç ve ödeme durumları bu raporda mevcuttur. Hiç eski krediyi kapatıp yeni kredi diye düşünmenize gerek yok. Raporunuzu inceleyecek var olan krediyi kapatmalı mısınız yoksa direk kapatmadan istediğiniz tutarı çekebiliyor musunuz görebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir