Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Bankacılık İşlemleri Admin 213.519 views

Kredili mevduat hesabı, bu sıralar bankaların sıklıkla duyurduğu, müşteriye oldukça kolaylık sağlayan bir yöntemdir. Kredili mevduat hesabı nedir, sorusu bu aralar genellikle müşteriler arasında sorulan bir sorudur. Bunu kısa ve net bir şekilde açıklamak gerekirse tüketicinin vadesiz mevduat hesabına tanımlanabilen bir kredi limitidir. Vadesiz hesap sahibinin, bu hesabında para olmasa bile, önceden belirlenen limitin hesabına yatırılıp bu limiti harcayabilmesine olanak sağlayan bir sistemdir. Kişiler bu belirli limit sayesinde nakit çekimi yapabilmektedir. Günümüzde hala nakit para oldukça büyük bir ihtiyaç olduğu için kredili mevduat hesabı kişilerin ihtiyaçlarını oldukça fazla karşılamaktadır.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?


Kredili mevduat hesabı nedir, sorusu sorulurken aslında cevaplanmak istenen diğer soru da bunun bir kredi olup olmadığıdır. Esasında bu sizin hesabınıza önceden tanımlanmış bir kredidir. Hesap sahibinin bu krediyi ve kredinin faizini ödeme zorunluluğu vardır. Bu yüzden kişiler başvuracakları bankaya iyi seçmelidirler. Çünkü hesabınızda nakit olmadığı durumlarda bu kredi oldukça işe yarayabilir. Fakat başvurduğunuz bankanın faiz oranları çok yüksek ise ödeyeceğiniz miktar bir o kadar artacaktır. Bu noktada bankanın size sağladığı faiz oranlarını mutlaka öğrenmelisiniz. Aksi takdirde sırf sizde bulunmadığı zamanlar nakit çekmek için başvuracağınız bu yöntem sizin pek de yararınıza olmayacak ödediğiniz miktar gereksiz bir şekilde artacaktır. Kredili mevduat hesabı açmak için mutlaka bankaların temsilcileri ile önceden görüşüp aklınızdaki soruları sormalısınız.

Bankaların hepsinin sizin kredi notunuza ulaşma imkanı vardır. Bu yüzden eğer kredi notunuz düşükse size bu bir tür kredi olan kredili mevduat hesabını da açma konusunda oldukça zorluk çıkaracaklardır. Bu noktada kredi notunuz yüksek değilse boşa kürek çekmemeli, yükseltmek için doğru hamleleri yapmalısını. Kredili mevduat hesabı nedir sorusundan sonra akla gelen bir diğer soru hangi bankaların bu imkanı sağladığıdır. Şimdilik aktif olarak, Denizbank, Halk Bankası, HSBC Bank, TEB, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Şekerbank bu hizmeti sağlamaktadır. Önümüzdeki dönemlerde ise mutlaka başka bankalarda, müşterilerin kredi notlarına göre farklı özellikteki kredi mevduat hesabı açmaya yönelik atılımlar yapacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Findeks Kredi Limiti Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı Detayları
Kredili mevduat hesabı kullanımında dikkat etmeniz gereken nokta ise bunun size ait bir para olmadığını bilmeniz ve geri ödemesinin olacağını bilmenizdir. Var olan bir hesapla ilişkilendirilen kredili mevduat hesabı gerçek hesabınızda para bittiği zaman size tanınan limit kadar para kullanabilmenize yarar. Daha sonra günü geldiğinde size bir ekstre gelir ve bu ekstrede toplam ödenecek tutar ve minimum ödeme tutarı olur. Bizim tavsiyemiz faiz ödememek için imkanınız varsa tüm borcu kapatmanızdır.

Son olarak bir de not eklemekte fayda görüyorum. Bu aslında bir kredidir ve zamanında ödenmesi gereken bir bankacılık hizmetidir. Gecikme durumunda veya ucunun kaçırılması durumunda sizi sıkıntıya sokabileceğinizi bilerek kullanın. Sizlerden gelen sorulara ve yaşanmış tecrübelere dayanarak kredili mevduat hesabı konusunda bu uyarıyı yapma gereği duyduk.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir