Kredibilite Nedir Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Admin 1.979 views

Kredibilite nedir dediğinizi duyar gibiyim. Kredibilite, KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından kredi kullanım olanağınızın olup olmadığını ölçen bir sistemdir. Artık kredibilitenizi hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Eskiden bankalara gidilir ve ne kadar kredi kullanabileceğiniz uzunca bir süre beklemeniz sonucunda ancak öğrenilirdi. Ancak artık kredibilite hesaplama eski sisteme göre çok kolay bir hal aldı. Artık Kredi Kayıt Bürosunun web sayfası üzerinden veya kullandığınız telefon bankacılığından kolayca öğrenilebiliniyor. Bu yüzden kredibilite öğrenme hiç zor bir işlem değil.

Kredibilite sayesinde hem bankalar hem de müşteriler işlemlerini hızlandırabilir. Bankalar kredibilite sayesinde müşteriler hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabiliyor. Bu durum sayesinde yapılacak işlemler hızlanıyor. Aynı zamanda müşteriler de kredibilite hesaplama seçeneği sayesinde kredi notu üzerinde nasıl bir işlem yapması gerektiğini önceden planlayarak kredi kullanımını gerçekleştirebiliyor. Kredi derecesi yani kredibiliteniz ne kadar yüksek olursa sizin açınızdan o kadar iyi olacaktır. Çünkü kredi notunuzun derecesine göre kredi çekip çekemeyeceğinizin yanında krediyi ne kadar çekebileceğiniz de belirleniyor.


Bu yüzden ödemelerinizi zamanında yapmanız ve ödeme konusunda sıkıntı yaşadığınız durumlarda bankanız ile iletişime geçerek gerekirse yapılandırma yaparak yatırabileceğiniz tutar konusunda bankanız ile anlaşmanız sizin açınızdan daha doğru bir karar olacaktır. Eğer bu aşamada anlaşma sağlayamadıysanız, faiz oranları daha düşük olan bir bankaya borcunuzu taşıyabilmeniz mümkün olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Skoru Ne Demek

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir