Kredi Taksiti Gecikirse Ne Olur?

Kredi İşlemleri Admin 1.576 views

Kredi kullanımı günümüzde çoğu kişinin sıklıkla kullandığı ürünlerden bir tanesidir. Ev, araç alırken ya da ihtiyaç dahilinde kullanılır. Öyle ki son yıllarda tatil kredileri ile birlikte kredi kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Ancak durumlar her zaman istediğimiz gibi gitmeyebilir. Peki kredi ödemesi gecikirse ne olur dediğinizde akıllara ilk gelen durum nedir. Bir çoğumuzun aklına hemen kredi notu gelmektedir.

KKB tarafından hesaplanan kredi notu üzerinde, yaşanan gecikmenin çok büyük etkisi olmaktadır. KKB notu hesaplanırken sizin bankalara karşı olan tavrınız ele alınır. Aslında bankalar ile yaptığınız tüm alışveriş göz önüne alınır. Krediyi geciktirmeden kredi ödemeleri gecikirse ne olur diye öncelikle kendinize sormalısınız. Çünkü ileride kredi çekmeniz gerekebilir ve yaptığınız gecikmeler bu duruma izin vermeyebilirler. Aynı zamanda yaşadığınız gecikmeden dolayı krediniz için ayrıca faiz ödemek durumunda kalacağınızı da hatırlatmak isteriz.


Gecikme yaşanan kredi için kredi gecikme faizi hesaplama yapılabilir. Kredinizin gecikme faizini sistem üzerinden de hesaplayabilirsiniz ama genel hatları ile şu şekildedir. İlk olarak o ay ödemeniz gereken tutar ve kaç gün geciktiyseniz, gün sayınız ile gecikme faiziniz aylık anapara tutarınızla çarpılır ve vergiler dahil edilir.  Vergiler %5 ve %15 olarak iki şekilde uygulanır ve sonuç olarak gecikme faiziniz ve çıkan vergiler toplanarak gecikme faizi elde edilmiş olunur. Ve tabii ki anaparanıza eklenerek o ay ki ödemeniz gereken tutarı oluşturur.

İlginizi Çekebilir:  En Hızlı Kredi Veren Bankalar

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Kredi Taksiti Gecikirse Ne Olur?” üzerine 1 yorum

  1. Deniz Gürbüz dedi ki:

    İhtiyaç kredisi ve 1 haftadır yatıramıyorum herhangi bir sorun teşkil ediyor mu? Ve kredi notunda kötü bir etkisi olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir