Kredi Skoru Ne Demek

Kredi Notu Admin 1.342 views

Kredi skoru bankaların banka müşterinin bankacılık işlemlerine verdikleri puan ve not sistemidir. Genellikle yüksek olan kredi skoru ortalaması ülkemizde 1400 sınırındadır. 0 – 1900 arasında değişen kredi skorunda banka müşterileri 850 ve altına banka kredisi ve kredi kartı kullanma imkanı tanımamaktadırlar. Bankalar 850 – 1150 arasında ki banka müşterilerinden ipotek ve kefil talep etmekte aynı zamanda yüksek maaş ve beyan edilebilir gelir seviyesine bakmaktadırlar. 1150 – 1400 arasında genel itibari ile banka müşterileri diledikleri kredi ve kredi kartı kullanma imkanından faydalanmaktadırlar. Özellikle 1400 üzerinde banka kredi skoru bulunan banka müşterilerinin tüm kredi, kredi kartı, çek, senet ve mevduat hesapları talepleri olumlu karşılanmaktadır.

Kredi Skoru Nedir?

Kredi skoru bir açıdan bankaların müşterilerine davranma şeklini belirleyen unsurlardır. Kredi skoru bankanın müşterisine olumlu dönüş yapması, müşteriyi ciddiye alması ve müşterinin özendirme ve kampanyalardan faydalanmasını destekleyici politika izlemesini sağlamaktadır. Kredi skoru ile banka müşterileri bireysel veya kurumsal fark etmeksizin ekonomik yatırımların ve iktisadi programlarını daha iyi kontrol edebilmektedirler.


Kredi skoru öğrenme

Kredi skoru öğrenme adına Findeks kredi kayıt bürosuna internet üzerinden bireysel üye olarak başvurabilir ve birkaç dakika içerisinde rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Dilediğiniz bir banka şubesine giderek bireysel bankacılık işlemleri ile müşteri danışmanınızdan 10 – 15 dakika içerisinde öğrenebilirsiniz. Dilerseniz Merkez bankasına dilekçe yazarak 12 – 15 gün arasında öğrenebilirsin. Tüm bu yöntemler kredi skoru öğrenme adına iyi bir seçenek meydana getirmektedirler.

Kredi skoru hesaplama

Kredi skoru hesaplama işlemlerinde birbirinden farklı kanıt ve parametre etki etmektedir. Müşterinin yaşı, geliri, yaşadığı şehir ve eğitim durumu az da olsa sonuca etki edecektir. Müşterinin kredi kartı sayısı, kart borçları, kart kullanma sıklığı ve kart borç ödeme sıklığı ile düzeni kredi skoru hesaplama işlemlerinde kullanılacaktır. Müşterinin kredi borcu, kredi sayısı, kredi borcu ödeme düzeni, kapattığı kredi sayısı ve kredi tutarı banka kredi skoru hesap edilmesinde etki eden en önemli kanıt parametre ve değer ölçüsü olarak düşünülecektir.

İlginizi Çekebilir:  Avea SMS ile Kredi Notu Öğrenme

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir