Kredi Risk Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Admin 1.710 views

Kredi risk sorgulama işlemleri sahip olduğunuz bankacılık işlemleri neticesinde ortaya çıkan bir hesap ve algoritmik değerlendirmedir. Kredi risk raporu sorgulama işlemlerinizi e – devlet üzerinden, Findeks sisteminde, herhangi bir banka şubesinden veya merkez bankasından dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Kredi risk raporu sorgulama işleminizde risk danışmanınız sizler için ileri ki dönemlerde hem ekonomik kalkınma hem de kredi puanınızın değerli seviyelide kalması adına çözümler öneriler ve uyarılar sunacaktır.

Kredi Risk Sorgulama Ücretsiz

Kredi risk sorgulama işlemleri banka şubelerinde ücretsiz olup müşteri temsilcisi veya danışmanı ile halledebilirsiniz. Ancak kredi risk sorgulama işlemleri Findeks sitesinde 7,5 TL ücret ile olmaktadır. Yıllık 90 TL ödeme yaparak her ay kredi risk raporunuzun çıkarılmasını. Önlemler alınmasını ve tavsiyeler ile daha akıllı bankacılık işlemleri yapmanızı sağlayacaktır.

Kredi Risk Raporu Sorgulama

Kredi risk raporu sorgulama işlemlerinizi Findeks üzerinden ücretli yaptırarak akıllı bir yöntem izlemiş olacaksınız. Sorgulama işlemlerinde banka şubelerinin sorgulama yapmaları ve risk raporunu değerlendirmeleri daha isabetli ve doğru sonuçların ortaya çıkması anlamına gelecektir. Zira kredi kayıt bürosunda sadece 9 banka bulunmaktadır ve Findeks sistemini oluşturan bir bilgi havuz oluşturmaktadırlar.

Kredi Risk Raporu Nedir?

Risk raporu sadece sizin ulaşabileceğiniz bir değerlendirmedir.  Risk raporunda 25 milyon birey ve 1,5 milyon işletme için bir risk değerlendirmesi yapılmıştır. Kredi kayıt bürosu tarafından tüm birey ve şirketlerin her bankacılık işlemini kayıt altına aldığı, skor ve puana yansıttığı rapor ile yıllık ve aylık iktisadi tavsiyelerde bulduğunu bir sistemden bahsedebiliriz. Bankalar sizlere kredi verirken veya işletmeler ile ortaklık yaparken başvurulan kaynak kkb tarafından sunulan kredi risk raporudur. Kredi risk raporunuzun daha iyi olması adına mutlaka sahip olduğunuz tüm bankacılık işlemlerini çok doğru düzenli isabetli yapmalısınız. Özellikle banka borçlarınıza mutlaka dikkat etmeli, borçlarınızın ödemesinde şeffaf davranmalısınız. Böylelikle daha iyi bir kredi risk sorgulaması yapacak ve en iyi kredi risk raporuna sahip olacaksın. Buda sizlere bankalar yapacağınız başvurularda avantajlar sağlayacak lehinize bir ivmese hareket sunacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notunda Ekside Yada Sıfırda Olmak Ne Demek?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir