Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi Başvurusu Admin 1.499 views

Günümüzde bir gayrimenkul satın almak ya da iş kurmak gibi yüksek meblağlarda nakite ihtiyaç olması durumunda bankalardan kredi çekilmektedir. Bazen çekilen bu kredilerin geri ödemelerinde yaşanan sıkıntılar, kişilerin kredi notlarının düşmesine neden olmaktadır. Bankaların kredi ve kredi kartlarından yararlanabilmek için ise bireylerin kredi notunun düşük olmaması gerekir. Müşterilerin kredi notu, Kredi Risk Raporu adı verilen kayıtlarla incelenir.

Kredi Risk Raporu Kimler Tarafından Düzenlenmektedir?

Kredi risk raporu, KKB yani Kredi Kayıt Bürosu adlı bir kuruluş tarafından tutulmaktadır. Bu rapora isteyen herkes ulaşabilmektedir. Kredi risk raporunda bulunan bilgiler, banka müşterisinin halen ödemekte olduğu borçlar ve daha önce kullanmış olduğu tüm kredileri kapsar. Bu raporun hazırlanmasındaki amaç, bankanın kişiye vereceği krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinin değerlendirilmesi içindir. Esasen bankalar, zaten değişik hesaplama yöntemleriyle müşteriye özel kredi notu hesaplaması yapabilir ve buna göre kişinin verilecek krediyi ödeyip ödeyemeyeceğine karar verebilir. Ancak kredi risk raporunda artı olarak kişinin gecikmede olan kredileri de görüntülenebilmektedir.

Kredi Risk Raporunda Neler Bulunur?

Kredi risk raporunda kişinin hangi bankalara ne kadar borcu olduğu, ödemelerdeki gecikmeler ve bu gecikmelerin süresi gibi birçok ayrıntı görüntülenebilmektedir. Bu raporu inceleyen bankalar, kredi çekmek ya da kredi kartı almak için başvuran müşterilerinin kredi riskinin bulunup bulunmadığına karar verir. Kredi risk raporunda önceden kullanılmış kredilerin de bulunması, bankalar açısından yol gösterici olmaktadır.

Kredi Çekmek Ve Kredi Kartı Almak İçin Ödemeleri Düzenli Yapmak Çok Önemli

Kredi çekildiğinde ya da kredi kartı ile alışveriş yapıldığında nasıl olsa öderim düşüncesine kapılan kişiler, ödeme zamanı gelince sıkıntı yaşamaktadır. Önemli bir problemi çözmek ya da gelecekle ilgili bir yatırım için nakit lazım olduğunda ise, kredi risk raporundaki olumsuzluklar yüzünden kredi çekmeleri mümkün olmamaktadır. Bunlara zemin hazırlamamak için, kredi kartı ya da kredi geri ödemelerinde olabildiğince titiz davranmak ve gecikmeler yaşanmasına müsaade etmemek gereklidir. Yaşanacak her türlü gecikme kredi risk raporunda size eksi puan kazandıracaktır. Kredi notunun düşük olması halinde yeni bir kredi çekmeniz veya kredi kartı sahibi olma ihtimaliniz neredeyse imkansızdır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Risk Merkezi Nedir?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir