Kredi Risk Notu Kaç Olmalı?

Kredi Başvurusu Admin 1.584 views

Bankalar, müşterilerine kredi ya da kredi kartı vermek için, Kredi Kayıt Bürosunun vereceği kredi risk notunu bir ölçüt olarak kabul ederler. Kişilerin çektikleri kredilerin geri ödemelerinde ya da kredi kartının aylık ödemelerinde sorun olmaması durumunda herhangi bir bankadan red cevabı almaları genellikle söz konusu olmaz. Ancak bazı durumlarda kişinin kredi notu yüksek olsa da kredi alması mümkün olmayabilir.

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu, bireylerin bankalar ve finans kurumları ile ilgili ödemelerindeki performansının değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıkar. Kredi notları 1900’e kadar çıkan rakamlarla belirlenir. Kredi notunuz 1500 ve üzerinde ise bankalardan kolaylıkla kredi çekebilirsiniz. Fakat bu kredi notuna rağmen, bankalara yüklü miktarda borcunuz varsa, banka bu krediyi ödeyemeyeceğinizi düşünerek size kredi vermeyebilir. Sonuç olarak, kredi notunuzun yüksek olması demek bankaların size mutlaka kredi vereceği anlamına gelmemektedir. Kredi notu, bankaların kişilere kredi verip vermeyeceği hususunda önemli bir ölçüt olmasına karşın, tek başına belirleyici bir unsur değildir.


Kredi Notları Ne Anlama Gelir?

  • 0-700 puan aralığı; kredi notunuz bu aralıkta ise, kredi çekmeniz imkansızdır ve adli işlemler sırasında çok kötü bir puandır.
  • 700-900 puan aralığı; kredi notunuz bu aralıkta ise, kötü puan olarak değerlendirilir ve bu puanlarla da kredi çekme olasılığınız yoktur.
  • 900-1500puan aralığı; kredi notunuz bu aralıkta ise, orta seviye puan olarak değerlendirilir ve az da olsa kredi alabilme ihtimaliniz vardır.
  • 1500-1700 puan aralığı; kredi notunuz bu aralıkta ise, iyi seviye puan olarak değerlendirilir ve kredi almanız mümkündür.
  • 1700-1900 puan aralığı; kredi notunuz bu aralıkta ise, iyi puan olarak değerlendirilir ve kredi almanız oldukça kolay olacaktır.

Kredi Limitim Yüksek Olmasına Rağmen Kredi Alamayabilir Miyim?

İlginizi Çekebilir:  Kredi Çekmek İçin SGK Şart mı?

Unutulmamalıdır ki, kredi notunuz ne kadar yüksek olursa olsun, bankanın kredi vermemesi gibi bir ihtimal her zaman mevcuttur. Önceki ve halihazırda devam eden ödemelerinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın, herkesin bir kredi ödeme limiti bulunur. İstediğiniz kredi ya da kredi kartıyla ödeyebileceğiniz limiti aşıyorsanız kanun gereği daha fazla borçlanamıyor olabilme ihtimaliniz doğabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir