Kredi Risk Merkezi Nedir?

Kredi Başvurusu Admin 1.867 views

Daha önceleri Merkez Bankası’nın tuttuğu kara liste kayıtları, kısa bir süre önce bankacılık kanununda yapılan değişikliklerle TBB Risk Merkezi‘ne devredilmiştir. Kredi risk merkezinin kuruluşundaki amaç, Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulunca uygun olduğuna karar verilen mali kuruluşların ve kredi kuruluşlarının müşterilerinin risk içeren bilgilerini kayıt altına alarak, bu bilgileri kuruluşların müşterileri ve kendisiyle, izin verilmesi halinde ise 3. şahıslarla paylaşılması için gerekli zemini hazırlamaktır.

TBB Risk Merkezi’nde Hangi Bilgiler Yer Almaktadır?

TBB Risk Merkezi’ne üye olan finansal kuruluşlar ya da kredi kuruluşlarının müşterilerinin protesto edilmiş senetleri, kanuni takibe alınmış kredi ve kredi kartları, çeklerle ilgili her türlü geri dönüşler gibi bilgiler incelenerek kayıt altına alınır.

Müşteriler, Kredi Risk Merkezindeki Bilgilerin Değiştirilmesini Talep Edebilir Mi?

Kredi Risk Merkezinde kayıt altında tutulan bilgilerin, müşterilerin talepte bulunması ile değiştirilmesi mümkün değildir. Kredi Risk Merkezi’ndeki bilgiler tek bir şartla, bilginin alındığı kuruluş tarafından yeni bildirimlerle güncellenmesi ile mümkün hale gelebilmektedir. Müşteri eğer Kredi Risk Merkezi’ndeki kendisine ait bilgilerin değiştirilmesini arzu ediyorsa, bu bilgiyi veren kuruluşa müracaat etmesi gereklidir.


Kredi Risk Merkezi’nde Elektrik, Su, Telefon Gibi Faturaların Düzenli Olarak Ödenip Ödenmediği Yer Alıyor Mu?

Kredi Risk Merkezi’nin şu anki hizmet amacında elektrik, su, telefon, cep telefonu, internet gibi faturalarının ödeme performansları yer almamaktadır. Böyle bir hizmetin olması planlanmakta, ancak bunun için gerekli kanuni düzenlemelerin ve bu tür hizmetleri veren firmaların teknik altyapılarının tamamlaması beklenmektedir.

Mahkeme Ya Da Savcılıkların Kişiler İçin Risk Merkezinden Bilgi İsteme Hakkı Var Mıdır?

Kişilerin bankacılık ve kredi işlemleriyle ilgili kayıt altında tuttuğu tüm bilgilerin, Bankacılık Kanunu’nda belirtilen kurumlar tarafından istenmesi durumunda paylaşması öngörülmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Ev Hanımlarına Kefilsiz Kredi

Kredi Risk Merkezine Neden İhtiyaç Duyulmaktadır?

Kredi Risk Merkezi’nin hazırladığı rapor, öncesinde bir borç- alacak ilişkisi içinde bulunmamış kurum ve kişiler arasında güven sağlanması için bir nevi referans niteliği taşımaktadır. Bu rapor ayrıca kredi ya da kredi başvurusu reddedilen tüketicilerin, başvurularının neden kabul edilmediğine dair fikir sahibi olmalarına da yardımcı olur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir