Kredi Notuma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Kredi Başvurusu Admin 2.435 views

Kredi notu, bankaların kredi çekmek isteyen müşterilerine kolay veya belirli bir süreçler eliğinde kredi vermesini sağlayan oto kontrol sistemidir. Algoritma olarak bir puan sistemine dayalı olan ve bankacılık işlemleri var olduğu sürece devam eden kredi notu, bazı durumlarda bankaların müşterilerinin kredi ve kredi kartı başvurularını olumsuz sonuçlandıracak kadar düşük olabilmektedir. Bankalar kredi notunun yüksek olmasına göre müşterilerine taşıt, konut veya ihtiyaç kredileri verebileceği gibi özellikle bayram, eğitim, tatil ve KOBİ’ ler için kredi gibi özel krediler verebilmektedir.

Peki, ne kadar kredi çekebilirim?

Kredi çekerken miktarın belirlenmesinde bazı özel kriterle bulunmaktadır. Öncelikle banka kredi notunun yüksek olması en büyük etkenlerden birisidir. Bununla birlikte gelir derecesi son derece önemlidir. Bankaların büyük kısmı belgeler ile beyan edilen gelirin % 60 ına kadar aylık ödeme oranına göre kredi verebilmektedir. Taşıt veya ihtiyaç kredisinin aksine özellikle konut kredilerinde 120 ay veya 240 aylık taksitlendirmede bir evin bedelinin % 75’ ine kadar kredi verebilmektedir. Örneğin 200 bin TL tutan bir ev için bankalar 150 bin TL kredi verebilmekte ve bunu 120, 180 veya 240 aya bölebilmektedir. Kredi çekilebilecek tutar kredinin kullanıldığı yere göre de değişebilmektedir. Taşıt kredilerinde taşıt fiyatı, ihtiyaç kredilerinde ise bireysel krediler için 100 Bin TL ye kadar kurumsal krediler içinde çok daha büyük miktarlarda kredi çekilebilmesi mümkünüdür.

Kredi Notu Kaç Olmalı ki Rahat Kredi Çekebileyim?

Rahat kredi çekebilmek için özellikle banka kredi notunun yanı sıra gelir durumunun da hem sabit hem belgelenebilir hem de sürekli olması gereklidir. Banka kredi notu 0 – 1900 arasında değişmektedir. En az 1150 olması gereken banka kredi notu 1400 – 1900 arasında değiştiği durumlarda bankalar çok daha kolay banka kredisini müşterilerine sunmaktadır. 1150 – 1400 arasında ise kredi verilebilmekte olup daha büyük miktarlar için kefil veya ipotek istenebilmektedir. Kredi notu mutlaka 1150 üzerinde olmalıdır aksi durumlarda çekilecek kredi miktarı az olmakla birlikte faiz oranı da çok daha yüksek olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  İlksan İkraz Kredisine Başvurmak 2016

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir