Kredi Notu Orta Riskli Ne Demektir?

Kredi Notu Admin 2.211 views

Kredi notu bankalar ile yaptığınız çalışmalar sonunda ortaya çıkan bir analiz raporudur. Bu raporun oluşturulmasındaki ana etkenler kredi ödemelerinizi zamanında yapıyor olmanız ve kredi kartı borçlarınızı ödeme düzeninizin sağlıklı olmasıdır. Tüm kredi ve kredi kartı ödemelerini zamanında yapanların kredi notu iyi olur. Ödemelerinizde yaşadığınız gecikmeler ise kredi puanınızın düşük olmasına sebep olur.

Bu yazımızda kredi notlarının anlamı ve bireysel kredi notu kaç olmalı konuları hakkında bilgiler paylaşacağız. Kredi notu sorgulama işlemi sonunda size 0 – 1900 arası bir kredi puanı verilir ve bunun yanında birde yazılı değerlendirme sunulur. Kredi notunuza göre durumunuz çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi, çok iyi şeklinde bir derecelendirme yapılır. Şimdi gelin bu derecelendirmeleri ve kaç kredi puanına tekabül ettiklerine bakalım.

Kişisek kredi notunuz sonucunda kredi alabilmeniz için en azından 800 ve üzeri bir puana sahip olmanız gerekir. Bu puanlar ve karşılıkları şu şekildedir;

  • Çok riskli – Kırmızı grup: 0 – 699
  • Orta riskli – Turuncu grup: 700 – 1099
  • Az riskli – Sarı grup: 1100 – 1499
  • İyi – Açık Yeşil grup: 1500 – 1699
  • Çok İyi – Koyu Yeşil grup: 1700 – 1900

kredi notlarının anlamı

Yukarıda verilen puanlara göre kredi başvurularınızın olumlu yada olumsuz sonuçlanacağını önceden tahmin edebilirsiniz. Çok riskli gruplara çoğu zaman kredi çıkmaz. Orta riskli grupların kredi alma ihtimalleri düşüktür fakat ipotek yada kefil ile bu ihtimali yükseltebilirler. Az riskli gruba genellikle kredi çıkar. İyi grupta olanların kredi başvuruları onaylanır. Çok iyi grup ise asla red yemezler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir