Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Admin 1.691 views

Banka kredi notu kurumsal veya bireysel banka müşterilerinin TC’ de faaliyet gösteren herhangi bir devlet veya özel bankalardan akla gelebilecek tüm bankacılık faaliyetleri sonucunda meydana gelen borç alma ve ödeme işlemlerinin belirli kriterler çerçevesinde puanlar ile ifade edilmesidir.

Banka Kredi Notu Nedir?

Banka kredi notu 0 – 1900 arasında değişen Türkiye ortalaması 1400 olan bir puan sistemidir. Bankacılık işlemi ile sonuçlanıp ifade edilen banka kredi notu 0 – 850 arasında ki puan sahipleri için güven vermeyen ve asla kredi çekemeyecek olan banka müşterilerini ifade eder. 850 – 1100 arasında kendisini toparlayan ve 1100 – 1400 arasında ise kredi verilebilir açıklaması yazılan banka müşterileri bulunmaktadır. Banka kredi notu müşterinin borcuna olan sadakati düzeni ve güven verip vermemesi ile alakalı bir durumdur.

Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi notu hesaplaması işlerinde bazı ana kriterler vardır. Bu kriterlere dayandırılarak banka kredi notu hesabı yapılmaktadır.
Banka kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve banka kredi borçlarının toplamı, ödeme durumu, düzensiz ödeme durumu, kart ve kredi sayısı, olumsuz sonuçlanan banka kredi kartı ve banka kredi başvurusu gibi tüm banka kredi ve banka kredi kartı işlemleri kredi notu hesaplanmasına etki etmektedir.


Bireylerin veya kurumların yaşı, gelirleri, bankacılık işlemlerinin hacmi, bankacılık işlemleri tarihi, bankalardan yaptıkları tüm işlemlerin özeti banka kredi notu hesaplamasında birer kriter olarak değerlendirilmektedir.

Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nerede Gerçekleştirilir?

Kredi notu sorgulama işlemi 3 farklı noktada sağlıklı bir şekilde yapılabilmektedir. Burada Findeks sorgulama sisteminde sadece 9 bankanın bilgi havuzu olmaktadır, ancak sorguda çıkan puanlarınız oldukça gerçek değere yakındır.

  1. Merkez bankası sorgulamaları; Merkez bankasına fax veya e posta yolu ile bireysel ıslak imzalı dilekçe ile yapılan başvurularınız 15 gün içerisinde sonuçlanıp tarafınıza iletilecektir.
  2. Findeks kredi kayıt bürosu tarafından kurulan bir sistem olup büyük bankaların bilgi havuzu olarak internet sayfasında banka kredi notu sorgulamalarını ücret karşılığında yapmaktadırlar.
  3. Herhangi bir banka şubesine giderek banka kredi notu sorgulamalarınızı ücretsiz olarak yapabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Kredi Notunda Ekside Yada Sıfırda Olmak Ne Demek?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir