Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Admin 1.204 views

Kredi notu bazı bankacılık işlemleri neticesinde düşer, Bu işlemlerin tamamı bankalarla olan işlemlerinde ödemelerin düzensiz yapılması veya hiç yapılmamasıdır. Banka kredi notu bir anda yükselmediği gibi bir anda da düşmemektedir. Oysa bu durumda banka kredi notu öneminin daha iyi anlaşılması gerekirken bireyler daha fazla borç ve kredi batağı ile durumun çok da iç açıcı olmayacağı bir yere doğru sürüklendiğini görebilirsiniz.

Peki, kredi notu neden düşer?

Öncelikle bireylerin bankalara olan banka kredilerinin taksitlerini geç ödemesi, zamanında ödememesi veya hiç ödememesi sonucu banka kredi notu düşmektedir. Veyahut bireylerin kredi taleplerinin olumsuz sonuçlanması, banka kredi başvurularının olumsuz sonuçlanmasına rağmen yapılacak daha fazla banka kredi başvurusu neticesinde banka kredi notu aylık periyotlar halinde düşüşe geçecektir. Bu düşüş taki banka kredi borçlarının ödenmesi ile tamamlanacaktır.


Kredi notu nasıl düşer?

Banka kredi notu bireylerin sahip olduğu banka kredi kartı ay sonu hesap ekstresinde ki borçların % 25 asgari tutarını veya dönem borcunun tamamını bir ay veya iki ay gibi süreler ödememesi sonucu düşecektir. Ayrıca yasal ve idari takibe giren banka müşterilerinin banka kredi notu çok hızlı bir ivme ile düşüş yaşayacaktır. Olumsuz sonuçlanan banka kredi karı başvurusunda banka kredi notunu düşürecek etmenlerdendir.

Kredi Notu Düşme Nedenleri Nelerdir?

Kredi notu düşme nedenleri arasında banka kredi borçları, banka kredi kartı borçları ile beraber bankalardan hesapların mevduat limitinden aylık belirli faiz oranları ile kredi kullanma ve bu kredi kullanma sonrası kredilerin ay sonu faizlerinin hesaba yüklenmemesi sebebi ile meydana gelmektedir. Kredi notu düşme nedenleri bir anda meydana gelen sebepler silsilesi olarak değil de belirli bir düzensizlik ve olumsuz istikrar neticesinde meydana gelen ödeme aksamaları nedeni ile oluşacak bir Merkez Bankası puan be not değerlendirmesidir.

İlginizi Çekebilir:  Bankalar Kredi Başvurusunda Nelere Dikkat Ediyor?

Kredi puanı niye düşer?

Kredi puanı özellikle kurumsal manada çekilen kredilerin ödenmemesi, teminat mektuplarında karşılıksız para durumları, senet ve çeklerin arkasının yazılması gibi olumsuz durumlar ile ifade edilebilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir