Kredi Kartı Numaraları ve Güvenlik Kodları

Kredi Kartı Admin 37.638 views

Kredi kartları da gelişen dünyada kullandığımız tüm banka ürünleri gibi belli bir sistematik içerisinde üretilmektedir. Kredi kartlarının önünde bulunan 16 hane bize göre normal sayılar dizisi gibi görünse dahi aslında her bir sayı kredi kartını niteler. Bu durum aynı bankada kredi kartı kullanan kişilerin sayılarının karışmaması için yapılmıştır. İşte kredi kartı numaraları ve şifreleri;

 • Kredi kartındaki ilk sayı eğer 4 ise bu sizin Visa Card kullandığınızı göstermektedir. Ancak ilk sayı 5 ise Mastercard kullandığınızı göstermektedir.
 • Kredi kartınızın ilk numarasına göre hangi sistemde ödeme yapıldığına karar verildikten sonra ilk sayı da dahil olmak üzere ilk 6 rakam sizin hangi bankadan kredi kartı edindiğinizi gösterir. Bu 6 haneye prefix adı verilir.
 • İlk 6 haneden hemen sonraki 9 hane ise yine rakamlardan oluşmaktadır ve diğer kredi kartı kullanıcıları ile karışmamanızı sağlar.
 • En son rakam ise algoritmik yöntemler dahilinde kartın geçerli olup olmadığını kontrol eder. Bu sisteme ise kontrol anlamına gelen check adı verilir.


Tüm bunlar kredi kartınızın önünde bulunan sayılardır. Aynı zamanda kredi kartının önünde karta ait son kullanma tarihi de mevcuttur. Ve bir de kredi kartının arkasındaki son 3 rakam vardır. Bu son 3 rakama CVC, CVV, CID denmektedir. CVC, Mastercard için geçerlidir ve kartın arka sağ kısmında 3 haneli olarak bulunur. CVV, Visa kart için geçerlidir ve yine ve kartın arka sağ kısmında 3 haneli olarak bulunurken CID, American Express için geçerlidir ve kartın ön yüzünde 4 haneli olarak yer alır.

İlginizi Çekebilir:  CIRRUS Kart Nedir?

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Kredi Kartı Numaraları ve Güvenlik Kodları” üzerine 3 yorum

 1. sabahat dedi ki:

  kredi kartları alış veriş yaparken görevlilere veriliyor..arkasındaki üç rakkamı da görüyorlar..daha sonra bunların internet üzerinden alış veriş yapma imkanları olmaz mı?

  1. irem dedi ki:

   bence olabilir

 2. Cem dedi ki:

  Ben kullansam mı acaba kredi kartı resimdekini..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir