Kredi Kartı Limiti Nedir ,Limiti Nasıl Arttırılır?

Kredi Kartı Admin 1.496 views

Kredi kartı kullanmak bazı kişilere göre çok mantıklı, bazı kişilere göre ise tam bir borç batağıdır. Psikolojik olarak paranız var gibi algılamanıza sebep olabilir. Ama bizim size tavsiyemiz her zaman temkinli bir şekilde alışveriş yapmanız ve aylık taksitlerinizi hesaplayarak, gelirinizden çok gider oluşturmamanız olacaktır. Bu konu ile ilgili de düzenlemeler yapılarak, kredi kartı kullanımının sınırlandırılmasına ilişkin maddeler tasarlanmıştır.

Öyle ise kredi kartı limiti nasıl belirlenir ve kredi kartı limiti maaşın kaç katı olarak belirlenir bir bakalım. Kredi kartı limiti, başvuru yaptığınız banka tarafından ilk kredi kartı kullanımınızda belgelenebilir maaşınızın en fazla 2 katı olacak şekilde belirlenir. Siz bir süre kredi kartı kullandıktan sonra başka bir kredi kartına ihtiyaç duyarsanız, ilk kullanım koşulu olan 2 katı ortadan kalkar ve kredi kartı limitiniz maaşınızın en fazla 4 katına kadar verilebilir. Bu aşamada aklınızdaki soru işaretini gidermek için örnek verelim. Örneğin ayda 2.500 TL maaş alıyorsunuz, size ilk seferde en fazla verilebilecek kredi kartı limiti 5.000 TL olacaktır. Daha sonrasında başka bir bankadan da 2.000TL’lik bir kart daha alırsanız toplam 7.000 TL’lik kredi kartınız olmuş oluyor. 2.500TL’nin 4 katı 10.000TL olduğu için en fazla 3.000’lik bir kredi kartı alma hakkınız kalmış oluyor.


Ancak kredi kartı limiti nasıl yükseltilir diye soracak olursanız; bankaya kredi kartı limiti yükseltmek adına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Tabii 2 ve 4 kat kuralları devlet tarafından konulan kurallardır ve eğer banka sizin bunu ödeyemeyeceğinize inanıyorsa ya da başka bir banka ürününe para yatırdığınızı görüyorsa ödeyemeyeceğinizi düşünerek limit artırımı yapmayabilir.Ayrıca kredi kartı limiti öğrenme işleminizi bankalar, cep şubeler ve telefon bankacılığı sayesinde de kolayca öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir