Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Admin 1.348 views

Kredi kartının günümüzde bir lüks değil, gündelik harcamaları karşılamak için temel bir ihtiyaç olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Örneğin birçok mağaza yalnızca kredi kartlarına taksitli alışveriş olanağı sunmaktadır. Bir kredi kartı edinerek günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, firmaların sunduğu taksit ve indirim avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ancak bu kartı edinmek için öncelikle kredi kartı başvurusu nasıl yapılır öğrenmeniz gerekir. Nitekim kredi kartı kullanırken geri ödemelerde nasıl bir istikrar sağlayacağınız da büyük önem taşır. Eğer düzenli bir geliriniz varsa ve ekstreleri geri ödeyebileceğinizi taahhüt edebiliyorsanız kredi kartı almanız oldukça kolay olacaktır. Ancak başvuru yapmadan önce kredi notuna mutlaka göz atmalı ve eğer yeterince yüksek değilse yükseltmelisiniz.

Kredi notu, daha önce kredi kartı kullanan veya bankaların kredi olanaklarından yararlanan herkesin tabii olduğu bir puanlama sistemidir. Ulusal bir veritabanında yer almaktadır. Bir bankaya kredi kartı başvurusu yaptığınızda ilk olarak kredi notunuz öğrenilir. Eğer kredi notunuz belli ölçülerde değilse başvurunuz büyük ihtimalle olumsuz değerlendirilecektir.


Kredi kartı için başvuru yapmanın birçok yolu vardır. Bunun için müşterisi olduğunuz bankanın en yakın şubesine gidebilir ve size verilen formu doldurabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra kredi kartınız sizin tercihinize göre evinize ya da size en yakın banka şubesine yollanacaktır. Kartınızı aldıktan sonra bankamatikten şifre belirleyebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bazı bankalar kredi kartı başvurusu nasıl yapılır konusunda oldukça hızlı çalışmaktadır. Banka kayıtlarında bilgileriniz eksiksiz bulunuyorsa başvuru süreci oldukça hızlı işleyecektir. Adres bilgileri, gelir belgesi, maaş bordrosu gibi belgeler banka şubesinde eksiksiz ise kredi kartı başvurusu yapmanız için herhangi bir banka şubesine gitmeniz de gerekmeyebilir. Bu tür işlemler müşteri hizmetlerini arayarak da yapabilirsiniz.

Ayrıca bazı bankaların kredi kartı başvurusu nasıl yapılır konusunda internetten de hizmet verdiğini belirtmek gerekiyor. Bankaların internet şubelerinden veya akıllı telefon aplikasyonlarından da kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuz kısa süre içinde değerlenecek ve onaylandığı takdirde kısa sürede adresinize ya da banka şubesine yollanacaktır. Bundan yararlanabilmek için evraklarınızın eksiksiz olması gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Mastercard ve Visa Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir