Kredi Dosyasının Takibe Düşmesi

Kredi İşlemleri Admin 1.749 views

Günümüzde toplu nakite ihtiyaç bulunması durumunda ilk ve en sık başvurulan ihtiyaç karşılama tipi kredidir. Özellikle özel bankaların sayısının artması ve her bir bankanın birden fazla sayıda tasarladığı kredi seçenekleri ile hemen hemen hiç kimse kredi çekmekten çekinmemektedir.

Kredi dosyası takibe düştüyse ne olur?

Gerek aylık ödenmesi gereken miktarın düşmesi, gerekse kredi seçeneklerinin ilk bakışta kişilerin bütçesine uygun görülmesi sebebi ile kredi çekmek çok daha fazla tercih ediliyor olmaktadır. Peki, kredi çektiniz ama ödemede sorun yaşadınız. Şimdi ne olacak? Böylesi bir durumda kredi dosyanızın takibe alınması gibi bir süreç söz konusu olabilir. Peki, kredi takibi nedir? Peki, kredinizi üst üste iki ay boyunca düzenli ödeyememiş iseniz, bankanıza giderek kredi olanaklarınızı tekrar düzenleme konusunda başvuruda bulunabilirsiniz. Bu sayede kredi dosyanız takibe düşmeyecek ve kredi notunuz da düşmeyecektir. Aynı zamanda bu yöntem sayesinde kredinizi, maaşınızın karşılayabildiği düzeyde taksitler halinde ödeme şansına sahip olacaksınız.

Kredi Taksit Miktarını Yeniden Düzenleme

Bankanızdan çekmiş olduğunuz herhangi bir ev kredisi, ihtiyaç kredisi, bireysel kredi, araç kredisi ya da herhangi bir amaçla alınan kredi kartınızın asgari ödemelerinde gecikme yaşamış iseniz ve bu gecikme toplam 3 ayı geçmiş ise, kredi dosyanız takibe düşecektir.


Kredi dosyası takibe düştüyse ne yapılmalı?

Kredi dosyanızın takibe düşmesi sonucunda bankada çalışmakta olduğunuz müşteri hizmetleri temsilciniz, sizinle iletişime girerek 7 gün içerisinde kredi borcunuzu ödemenizi, aksi halde 7 gün tamamlandıktan sonra yasal takip işleminin başlayacağını belirtecektir.

Kredi takibine düşen kredinizi ödemek için herhangi bir bankaya kredi amacı ile gittiğinizde büyük ihtimalle olumsuz sonuç ile döneceksinizdir. Çünkü kredi notunuz, kredinizi ödemediğiniz 3 ay + 1 haftalık zamanın sonunda çok çok düşük bir puana gerileyecektir. Bu gibi bir duruma düşmemek için kredi kartınızın her ay en az asgari miktarını ödeyerek, kredi notunuzun düşmesini engelleyebilir; aynı zamanda kredi notunuzu da yükseltebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartınız Takibe Nasıl Düşer?

Kredi kartlarında ise takibe düşme süresi 3 ay yerine 15 gündür. Kredi kartı asgari ödeme miktarını ödemeyen kişi, ödeme gününden 15 gün sonraya kadar ödeme yapmaz ise 15 günlüğüne kartınız kapatılacaktır. Bu kapatma işlemi ise geçici nitelik taşımaktadır. 15 gün içerisinde yapılan ödemenin ardından kart tekrar açılacaktır. Eğer ki 90 gün içerisinde ödeme yapılmaz ise kredi kartı iptal olacaktır ve kredi kartınız takibe alınacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir