Kredi Çekmek İçin SGK Şart mı?

Kredi Başvurusu Admin 1.597 views

Kredi çekme sistemi bankaların vatandaşlara sağlamış olduğu maddi bir yardım kaynağı olarak görülmektedir. Bankalar vatandaşlara ihtiyacı olan krediyi vererek belirli ödeme planları ve belirli faiz oranlarıyla verilen borcu geri almaktadır. Vatandaşın kafasında herhangi bir maddi sıkıntı durumunda akla gelebilecek en son ya da ilk tercih olan bu kredi çekme yöntemi her iki durumda da vatandaşı belirli başlı sıkıntılardan kurtarabilecek niteliktedir. Ancak bu kredi çekme işlemlerinde belirli başlı inceleme yapan bankaların özellikle bazı krediye ihtiyaç duyanların kafalarında kredi çekmek için SGK şart mı sorusunu oluşturmakta ve kredi almaya hak kazanıp kazanamama konusunda şüphe uyandırmaktadır.

Bankalar krediyi vatandaşlara tahsil etmek için öncelikle başvuru istemekte ve vatandaşın verdiği başvuruyu incelerken bazı noktaları araştırmaktadır. Bu noktalardan biri ise son 6 ay içerisinde sigorta ödemesi yapılıp yapılmadığı konusunda olmaktadır. İşte tam da bu noktada kredi çekmek için SGK şart mı sorusu devreye girmektedir.


Kredi çekmek için SGK şart mı sorusu bankaların verdiği öncelik durumlarına göre bankadan bankaya değişmektedir. Asıl önemli olan durum kredi notu noktasından geçmektedir. Kredi notu önceden çekilmiş olan bankalardaki kredilerin belirlenen tarihlerde ödenip ödenmediği ve buna benzer konulara bakılarak değerlendirilmekte yani kısacası bankalarla olan ilişkilere bakılarak not verilmektedir. Puanı yüksek olan vatandaşlar krediyi rahatlıkla alabilmektedir. Krediyi alabilmek için gelir tablosunu gösteren bir belge şart olmakla birlikte, gelirini kira ve buna benzer durumlarla karşılayan vatandaşlar bunu belgelendirdiği takdirde sigorta konusu bankalar için önem arz etmeyen bir durum olmaktadır. Ancak bunu her banka için söylemek doğru olmamaktadır. Bu tür bir durum söz konusu değil ise de vatandaşın korkmasını gerektiren bir durum yoktur. Sicili temiz bir kefil bulunduğu sürece kredi alma işlemleri aynı kolaylıkla devam etmektedir. Kefil de bu kredilere sahip olabilmek için çoğu banka için geçerli bir etken olarak görülmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Erken Kredi Kapatma İndirimi Hesapla

Söz konusu sorunun çoğu sigortasız vatandaşın kafasında sorun teşkil ettiği yapılan araştırmalar sonucu görülmüş olup belirlenen şartlar mevcut olduğunda korkulması gereken herhangi bir durum olmadığı söylenebilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir