Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Başvurusu Admin 1.418 views

Küçük ve orta ölçekli işletmeler bir ülkenin ekonomisi için son derece önemlidir. Ülkedeki ekonominin canlanabilmesi için bu işletmelerin faaliyete geçmesi ve rekabetin artması gerekir. KOSGEB adı verilen devlet kuruluşunun temel amacı da ülkedeki bu rekabeti arttırmaktır. Türkiye Cumhuriyeti Sanayi Bakanlığı tarafından 1990 yılında tamamlanan KOSGEB her yıl binlerce girişimciye finansman sağlamaktadır.

Eğer kendine güvenen bir girişimci iseniz KOSGEB’in sağlamakta olduğu kredi olanaklarından siz de yararlanabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle KOSGEB kredi başvurusu nasıl yapılır öğrenmeniz gerekiyor. Nitekim bu kredilerden faydalanabilmek için yerine getirmeniz gereken belli başlı kriterler vardır ve bunları gerçekleştirmediğiniz sürece kredi olanaklarından faydalanmanız imkansız olacaktır.

KOSGEB kredilerinden yararlanabilmek için öncelikle girişimcilik belgesine sahip olmanız gerekir. Eğer herhangi bir işletme sahibiyseniz, esnaf sicil belgesi ve işletmenizin kayıtlı olduğu odaya ait bir faaliyet belgesi gerekecektir. Ayrıca imza sirkülerini de götürmeniz gerekir. Ancak üniversitelerdeki girişimcilik etkinliklerine katıldığınızı belgeleyerek de yeni projeleriniz için KOSGEB kredilerine başvurabilir ve finansman sağlayabilirsiniz.


Belirtildiği gibi, KOSGEB kredilerinin temel amacı genç girişimcilere ve yeni fikirlere sahip olan kobilere finansman sağlayabilmektir. Bunun temelinde ulusal ekonominin canlanması yatar. Dolayısıyla KOSGEB kredi başvurusu nasıl yapılır araştırmadan önce projenizi onaylatmanız gerekir. Eğer girişimcilik projenizin ülke istihdamına belirli bir ölçüde katkı sağlayacağı ve rekabeti canlandırarak ekonomiye katkı sunacağı düşünülürse onaylanacaktır.

Girişimci kredilerinden yararlanabilmek için KOSGEB tarafından verilen eğitimlere katılmış olmanız ve sertifika almanız gerekiyor. Kuruluş aynı zamanda kadın girişimciler için de büyük oranda destek sağlamaktadır. www.kosgeb.gov.tr veritabanına kayıt olduktan sonra eğitimlere katılabilir ve sertifika alarak kredilere başvurabilirsiniz. Eğer başka ortaklarla şirket kurduysanız bu şirkette en az %30 hissenizin bulunması gerekmektedir.

Girişimcilik faaliyetlerinde iflasa kadar birçok riski alabilmek gerekir. Ancak adım atabilmek için belli bir finansal desteğe ihtiyaç vardır. Eğer istihdam sağlayacak ve ekonominin canlanmasına katkıda bulacak bir girişimcilik fikrinizin olduğuna inanıyorsanız KOSGEB kredi başvurusu nasıl yapılır konusunu mutlaka araştırmalısınız. Projeleriniz için gerekli olan finansal desteği bu kredilerle kolaylıkla bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Emekliyim Kredi Çekemiyorum 2016

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir