KKB Raporu Nedir ve Nasıl Güncellenir?

Kredi Notu Admin 1.726 views

Bankalar mali destekde bulunacakları müşterilerini bizlerin bilmediği bir sınıflandırmaya sokarlar. Bu sınıflandırma da kişinin mali varlıklarının yanı sıra geçmişten günümüze kadar bankalar ile yaptıkları çalışmalardaki ödeme alışkanlıklarıdır. Bu ödeme alışkanlıklarının genel verilerini tek bir çatı altında toplayan kurum ise Türkiye Merkez Bankası’dır. Merkez bankasının her kişiye özel sakladığı bu verilerin özeti anlamını taşıyan en büyük done ise hiç şüphesiz kredi notudur. Kredi notu TC kimlik numarası gibi her şahısa özel olan bir karnedir. Bu not sistemine dışarıdan müdahale edilmez. Değişiklik ancak kişinin bankalar ile çalışma alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Her banka müşterisinin KKB raporu olarak adlandırılan kredi risk raporunu kredi ve kredi kartı gibi ürün taleplerinde bulunanlar için sorgular. Kredi risk raporu sorgulama işlemi sadece bankalar tarafından değil, artık günümüzde müşterisine senetle veya sözleşme ile ürün, hizmet satan firmalar tarafından da sorgulanmaktadır. Bu sorgulama sonucunda kredi risk raporu hizmeti sağlayacak kişinin müşterisini değerlendirmesi için önemli bir veri olacaktır. Kredi risk raporu nedir, kısaltılmış adı ile kkb raporu nedir diye düşünüldüğünde baştan sonra maddi olarak kişi olumlu veya olumsuz neler yapmış ise onun özetidir diyebiliriz. Riskli kişiler bu raporlarda kırmızı olarak değerlendirilirken, orta düzey müşteri sarı, güvenilir müşteri ise yeşil renkte değerlendirilmektedir.


Kkb raporuna bağlı olarak müşterileri ile daha şeffaf ve verimli bir çalışma yapmaya devam eden bankalar ile diğer kuruluşlar kolaylıkla bu raporlara bir sistem üzerinden ulaşabilmektedir. Ayrıca kişiler de kendi kredi notu ve KKB raporlarına TC kimlik numaraları ile Findeks gibi sistemler üzerinden ulaşabilirler. Bu bilgi dahilinde bankaların veya diğer ürün satıcılarının kendilerine talep ettikleri ürünü, hizmeti verip veremeyecekleri konusunda bir fikir edinebilirler. Kredi çıkmayacağını bile bile kredi başvurusunda bulunmak notun daha da düşmesine sebep olmaktadır. bu nedenle başvuru öncesinde KKB raporu sorgulaması yaptırmak son derece önemlidir. raporun sonucu dahilinde notu düzeltmek içinde çeşitli önemler almak mümkündür. Düzenli ödeme alışkanlığı edinmek en önemli önlemlerden biridir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir