KKB Puanı Ve Skoru Kaç Olmalı

Kredi Notu Admin 2.160 views

Günümüzde kredi çekmeden her hangi bir yatırım yapmak neredeyse imkansızdır. Bu sebeple en büyük şirketler dahi banka kredileri ile nakit sıkıntısını aşar. Bankalar ise her başvuran kişiye kredi vermez. Kredi Kayıt Bürosu yani Findeks’in verdiği kredi notunu temel alır. Daha önceki çektiğiniz kredilerinizin ödenme şekli ve tüm fatura ödemeleriniz, bu büroda kayıt altındadır. Hatta sürekli kullandığınız kredi kartınızın ödemeleri dahi kredi notunuzun hesaplanmasında kullanılır.  Kredi çekmeden önce, kredi notunuzu öğrenmeniz kredi başvurunuzun kabul edilip edilmeyeceği konusunda bilgi sahibi olmanızı kolaylaştıracaktır. Bu sorgulama sayesinde, kredi notunu yükseltecek bazı hamleler de yapmanız mümkün olur.

KKB Puanı Kaç Olmalı?

Findeks tarafından verilen kredi notu, sabit bir puan değildir. Yapılan harcamalara göre belli sürelerde düşer veya çıkar. Kredi notunun düşmesi veya yükselmesi ise her ay sonunda bankaların gönderdiği rapora göre ivme kazanır. Her bireyin kredi notu; 1 ile 1900 arasında değerlendirilir. Kredi notunuz 1’e ne kadar yakınsa kredi çekme ihtimaliniz o kadar düşüktür. Kredi notunuz 1800 ve üstündeyse kredi çekebilme ihtimaliniz o oranda yükselecektir.


Kredi Skoru Ne Olmalı?

Kredi skoru ve kredi notu aslında aynı şeydir. Kredi skorunuzun; 1800 ve üzerinde olması, her türlü krediyi beklemeden çekebileceğiniz anlamına gelir. Daha düşük olan risk gurubu ise kredinizin çıkmama ihtimalini belirtir. Kredi notunu bilmeyenlerin, öğrenmek için “kredi notu sorgulama” yapması mümkündür. Sorgulama işlemindeki amaç ise kredisi notu düşük çıkanların yükseltmek için hamleler yapabilmesidir. Yapacağınız düzenli ödemeler sayesinde yaklaşık 3 ay gibi bir sürede kredi notu yükselir.

Banka Kredi Puanı Nedir?

Tüm bankalar ile ortaklaşa çalışan Kredi Kayıt Bürosu, bankalardan gelen aylık raporlar doğrultusunda kredi notu hesaplar. Ay içerisinde banka aracılığı ile yaptığınız tüm işlemler, kayıt altındadır. Yani elinize geçen paranın nasıl değerlendirildiği, borçlarınız konusunda gösterdiğiniz hassasiyet, kredi puanınızı yükseltir veya düşürür. Acil bir yatırım yapmak için bankadan kredi talebinde bulunmadan önce, kredi notu sorgulama işlemi yapmanız ve kredi notunuz düşükse ödemelerinizde denge kurup, kısa süre içinde yükseltmeniz mümkün olur.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Skoru Ne Demek

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir