Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

Kredi İşlemleri Admin 3.174 views

Banka müşterileri bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarını 3 dönem üst üste ödemedikleri zaman idari ve akabinde yasal süreçler ile birlikte verilen sürelerde dönemleri gerçekleştirmediklerinde icra haciz işlemlerinin yanı sıra banka kredi notları bir hayli düşmektedir. Bununla birlikte sicil kaydı bozulan bu banka müşterileri kara listeye girmekte ve Merkez Bankası tarafından kırmızı kalem yiyen bireysel veya kurumsal banka müşterileri olarak anılmaktadırlar. Merkez Bankası sicil kaydı bozulan müşterilerini 5 yıl kara listede tutmaktadırlar. Kırmızı kalem yiyen bireysel ve kurumsal banka müşterilerine 5 yıl boyunca hiçbir banka kredi vermekte ve kredi kartı kullandırmamaktadırlar.

Kırmızı kalem yiyen kişi kredi alabilir mi?

Kırmızı kalem yiyen kişiler bankalardan kredi kullanamazlar. Kredi kullanmaları için borçlarını kapatmalar, 5 yıllık normal süreci beklemeleri veya hükumetlerin çıkaracağı yasal aflar ile kara listeden çıkmaları gereklidir. Kırmızı kalem yiyen kişiler kara listeden çıktıkları zaman kredi alabilirler. Kırmızı kalem yiyen kişilerin kredi alabilmeleri için tüm banka borçlarını ödemeleri, 5 yıl beklemeleri ve yükselen banka kredi notu ile düzelen sicil kayıtları sonrası bir kredi başvurusunda bulunmaları gereklidir.

Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

Kırmızı kalem yiyene kredi veren bankalar listesinde; ülkemizde faaliyet gösteren özel kamu ve devlet bankalarından hiç birisini göremezsiniz. Zira Merkez Bankası tarafından kaydı tutulan kırmızı kalem yiyen banka müşterilerine kredi vermemekte ve bu riski almamaktadırlar. Bankaların hiç biri kırmızı kalem yiyen müşterilerine kredi vermemekle birlikte yapılacak her kredi başvurusunda sahip oldukları puanlarında düşmesini sağlamaktadır. Bu sebeple kırmızı kart yedi iseniz yeni bir kredi başvurusunda bulunmayıp banka kredi notunuzun düşmesine sebep olmalısınız.

Kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar

Kredi sicili bozuk olan kişilere bankalar kredi vermemektedirler. Bireylerin borçlarını 90 günden fazla ödememeleri ile idari ve yasal takip sonuçlarında Kara listeye girmeleri sonucu Merkez Bankası kayıtlarında kredi sicili bozuk olan kişiler veya kurumlar listesinde olacaklardır. Böylelikle hiçbir bankadan sicil kayıtları düzelene kadar kredi alamamakta ve tüm başvurularından olumsuz cevap almaktadırlar.

İlginizi Çekebilir:  Asgari Ücret İle Ev Kredisi Alma

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar” üzerine 2 yorum

  1. resul yıldız dedi ki:

    Merhabalar bana çok acil para lazım hastam var bankalardan kırmızı kalem yedim bana nasıl yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler.

  2. Eren can Aydın dedi ki:

    Merhaba bana bugün içinde acil 9000 TL lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir