İpotek Karşılığı Kredi Nasıl Alınır?

Kredi Başvurusu Admin 2.261 views

İpotek karşılığında alınan kredi, belirli bir teminat karşılığında verilen bir kredi türüdür. Eğer alacağınız kredi uzun vadeli ya da normalden daha yüksek tutarlar ile olacaksa bankalar bunun karşılığında ipotek ile kredi imkanı sunmaktadır. İpotek karşılığında kredi almak için belirli şartlar, hususlar vardır. Örneğin dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemli bireyin adına kayıtlı olan malın gerçek bireyler adına olması gerekmektedir. Ticari amaç ile kayıtlı olan bir mal, ticari kredi sınıfına girmektedir.

İpotek Karşılığı Kredi Nasıl Alınır?

Bankalar en fazla vade olarak 36 aya varan vadeler ile ipotek karşılığı kredi vermektedir. Eğer ipotek karşılığında teminat olarak bir konutu gösterecekseniz 10 yıla varan vadeye kadar kredi hizmeti sağlanmaktadır. Tapu işlemleri sırasında ise teminat olarak gösterdiğiniz mal için ipotek ücreti ve tapu işlemi için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ancak tapuda alım satım tarzı bir işlem yapmayacağınız için tapu harcı ödemenize gerek kalmayacaktır. Diğer önemli husus ise teminat ile gösterilen malın kişiye ait olması gerekmektedir. Aileden herhangi birinin adına olsa dahi kabul edilmemektedir.

İpotek Karşılığı Kredi Veren Bankalar

İpotekli ihtiyaç kredisi bir bankaya teminat göstermeniz ile birlikte bankanın ipotek koyarak kredi verme sistemine denir. Belirli şartlar doğrultusunda ipotek karşılığı kredi veren bankalar hizmet vermektedir. Bankalar belirli değerlendirme süreçlerinden geçtikten sonra krediyi vermektedir. Akbank, TEB, QNB Finansbank, Halk Bankası, ING Bank, Yapı Kredi ve birkaç banka daha bu hizmeti sağlamaktadır.

İpotek Karşılığı Kredi Hesaplama

Gayrimenkulünüz ipotek karşılığında kredi verme hizmetini sağlayan bankalar ile anlaşıp bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Bundan öncesinde bir fikir sahibi olmak internet üzerinden içinde ipotek karşılığı kredi hesaplama seçeneklerine bakmanız yarar sağlayacaktır. Oldukça pratik hesaplama yöntemleri bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Konut Kredisi Yeniden Yapılandırma

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir