İpotek Karşılığı Kredi Nasıl Alınır?

Kredi Başvurusu Admin 1.489 views

Sahip olduğunuz herhangi bir taşınmazı ipotek gösterip dilediğiniz şekilde konut, taşıt veya ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. İpotek karşılığı kredi için konut kredilerinde 120 aya kadar, taşıt kredilerinde 60 aya kadar ve ihtiyaç kredilerinde ise 36 aya kadar vadeler uygulanmaktadır. İpotek karşılığı kredi başvurularında mutlaka banka kredi notunuz yüksek olmalıdır. İpotek karşılığı kredi kullanan her bireye hayat sigortası da uygulanmaktadır. İpotek karşılığı çekilecek konut kredisinde her yıl konut paket sigortaları uygulanmaktadır. İpotek karşılığında çekeceğiniz kredi miktarı eğer konut kredisi ise sadece konutun % 75’ i kadar olmaktadır. Eğer taşıt kredisi çekecek iseniz bu aracın % 50’ si kadar olacaktır.

İpotek karşılığı kredi


İpotek karşılığı çekeceğiniz kredi miktarında ki risk analizi kredi tutarı ile taşınmazın değeri üzerinden yapılan hesaplar sonucunda pozitif veya negatif olarak yansıyabilir. İpotek karşılığında kredi başvurularında taşınmazlar mutlaka kredi çekecek kişinin üzerine olmalıdır. İpotek karşılığında kredi işlemlerinde var olan ipoteğin bedeli, kredinin olumlu dönüş ve kredinin tutarı ile doğrudan alakalıdır.

İpotek Karşılığı Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

İpotek karşılığı kredi veren bankalar arasında; Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, Deniz Bank, Şeker Bank, ING Bank, Yapı Kredi Bankası, İş Bank ve Garanti Bankası olarak söylenebilir. Bazı ipotek karşılığı kredi veren bankalar kredi müşterilerinden ayrıca kefil de isteyebilmektedir. İpotek karşılığında kredi veren bankaların sadece bireysel değil kurumsal müşterilerine de kurum üzerinde var olan bir taşınmaz karşılığında ipotek yapıp kredi verdiğini söyleyebiliriz. Burada taşınmazın bedelinin tespitinde ekspertizlerin görüş ve yorumları çok önemlidir.

İpotek karşılığı kredi hesaplama

İpotek karşılığında kredi hesaplama işlemlerinde kredinin tutarı, vade süresi ve kredinin kullanılacağı alan çok önemlidir. Konut kredilerinin faiz oranları çok daha düşüktür. En önemli sorun ihtiyaç kredilerinde ki yüksek faiz oranlarıdır. İpotek karşılığı kredi hesaplama işlemlerinizde vade süresini düşük tutarak daha az masraf ve faiz miktarı ödeyebilirsiniz. Kredi hesaplamalarında ihtiyaç kredilerini; tatil, bayram gibi özel isimlerle nitelendirerek daha düşük faiz oranları elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir