İhtiyaç Kredisi Çekerken Gerekli Evraklar

Bankacılık İşlemleri Admin 1.669 views

Kamu, özel veya vakıf bankaları fark etmeksizin tüm banklar kendilerinden ihtiyaç kredisi talep eden müşterilerinden farklı belgeler istemektedirler. Kişisel bilgilerin, gelirlerin, borçların ve hayat standartlarının olduğu bu bilgi kağıtlarının bankalar tarafından istenmesi müşterinin risk durumunun değerlendirilmesi adına son derece önemlidir. Çekilen kredinin geri ödemesinin yapılıp yapılamayacağının tespiti adına sunulan bu evrakların doğru sunulması son derece önemlidir. Yanlış beyan edilen bilgi ve belgelerin bir suç teşkil edeceği ilerde doğacak zarar ve ziyanın bankalar değil de müşteriler tarafından karşılanacağı bilinmelidir. İstenen evrakların tesliminde bankalar bu belgeleri değerlendirecek genel müdürlüklerine göndereceklerdir. Orada değerlendirilen evraklar ile ihtiyaç kredisinin verilip verilmemesi netlik kazanacaktır. Bu sebeple belgelenebilir tüm gelirlerin mutlaka beyan edilmesi gereklidir. Böylece kredi başvuruları daha olumlu sonuçlanabilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Gerekli Evraklar

İhtiyaç kredisi başvurusunda bankalar gerek duyduklarında banka müşterilerinden bazı evraklar istemektedirler. Bu evraklar arasında TC kimlik fotokopisi, maaş bilgilerini gösteren belgeler, sigorta bilgileri gibi kişisel bilgi ve belgelerdir. Bu evrakların ıslak imzalı veya şüphe uyandırıcı bir durumun olmayacağı şekilde sunulması gereklidir.


İhtiyaç Kredisi Gerekli Belgeler

İhtiyaç kredisi için gerekli belgeler arasında öncelikle maaş bordrosu gereklidir. Maşa bordrosunun yanı sıra sigorta kaydı, TC kimlik fotokopisi olmalıdır. Eğer banka talep eder ise kefile ait TC kimlik numarası ve maaş bordrosu gereklidir. Kefil yerine bir taşınmazın ipotek altına alınması uygun görüldüğünde ise taşınmaza ait tapu bilgileri mutlaka olmalıdır. İhtiyaç kredisi başvurusunda gerekli belgeler arasında maaşa haciz olmadığı, ekstra varsa gelirlerin belgelendirilmesi gerektiğidir.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Şartlar

İhtiyaç kredisi çekmek isteyen bireylerin öncelikle banka kredi notlarının yüksek olması gereklidir. Kara listeye girmeyen, ödemelerini düzenli yapan bireyler daha kolay banka kredisi çekebilecektir. Bununla birlikte beyan edilebilir düzenli maaşın olması oldukça önemlidir. Bazı banka müşterilerin ilerleyen yaşları banka kredisi çekebilmelerinde sorun olabilmektedir. İhtiyaç kredisi için gerekli şartlardan birisi de TC vatandaşı olmaktır. Veya yabancı uyruklu ise bir taşınmaz mülkünün olması gereklidir.

İlginizi Çekebilir:  Konut Sigortası Hesaplama

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir