Hibe Geri Ödemesiz Kredi Nasıl Alınır?

Kredi Başvurusu Admin 3.872 views

Hibe geri ödemesiz kredi bankalardan talep edilen veya bankaların verdiği bir kredi türü değildir. Küçük veya orta ölçekli ( KOBİ ) kurmak isteyen girişimcilerin veya işlerinde yeni yatırımlar ve hedeflere odaklanan iş sahiplerinin belirli kriterleri sağlayarak bu kriterler eşliğinde bir miktar krediyi KOSGEB’den talep edebilirler. Bu hibe olup geri ödemesiz bir kredi olarak adlandırılmaktadır.  KOSGEB girişimcilik destek programı adı altında farklı programları göre 1.000 – 100.000 TL arasında hibe alabilmek mümkündür.

Geri ödemesiz hibe kredisi

Geri ödemesiz hibe kredisinde alınan kredi şirketin veya işletmenin kuruluş aşamasında ihtiyaç duyulan ofis malzemeleri ( masa, yazıcı, telefon, PC, kırtasiye ürünleri ) ve 12 ay boyunca meydana gelecek işletme giderleri ( elektrik, su, telefon, doğal gaz, internet faturaları ile kira ve aidat tutarları ) karşılanması amacı ile verilmektedir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB kredisi almak için bazı ciddi kriterleri sağlamak gereklidir. Bu kriterlerden en önemlisi başvuru sürecinde de ön şart olan eğitim kriteridir.  Uygulamaları girişimcilik eğitimi adı altında KOSGEB tarafından verilen bu ücretsiz kursa 70 saat katılarak sertifika alınmalıdır. Bu eğitime % 80 katılım zorunluğu ( 56 saat ) bulunmaktadır. KOSGEB tarafından verilen bu uygulamaları girişimcilik eğitimi hangi illerde ve hangi dönemlerde verileceğine dair açıklamalar KOSGEB web sayfasından duyurulmaktadır.

Geri ödemesiz kredi veren kurumlar

Küçük ve orta ölçekli girişimcilere geri ödemesiz ( HİBE ) kredi veren kurumlar arasında öncelikle KOSGEB’i söyleyebiliriz. Akabinde AB projeleri kapsamında AB’ ne sunacağınız projeler karşılık bulursa projelerinizi gerçekleştirmek adına geri ödemesiz kredi alabilirsiniz. Ayrıca geri ödemesiz olmasa da çok küçük faiz oranları ile tarım, mobilya, arıcılık ve balıkçılık gibi sektörlere yatırım yapmak şartı ile TKDK ( Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ) kredi vermektedir. Taşralarda tarım ile uğraşan çiftçilere işlerini ve kazançlarını büyütme adına bazı tarım aletlerini satın alma işlemlerinde onlara ofis ve Ziraat aracılığı ile bir miktarını karşılamak adına hibe verilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Risk Raporu Nedir?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir