Gelire Endeksli Tarım Kredisi Nedir?

Kredi İşlemleri Admin 1.290 views

Tarım sektöründe çalışan vatandaşların kendilerine göre belirli harcamaları bulunmaktadır. Bu harcamalar hasat zamanına, üretim zamanındaki ihtiyaçlara ve buna benzer durumlarda yapılmaktadır. Yapılan harcamalar senelere göre grafik çizelgesine bakıldığında mevsimler, hava şartları gibi etkenlere bağlı olarak inişli çıkışlı bir çizelge ortaya çıkarmaktadır. Üretici vatandaş ise bu iniş çıkışlara sürekli ayak uydurmak zorunda olduğundan bazı durumlarda maddi sıkıntılarla uğraşmak zorunda kalmaktadır. Bu maddi sıkıntıların giderilmesi için üretici vatandaşa çeşitli tarım kredileri çeşitli kuruluşlardan sunulmaktadır. Bunlardan biri ise gelire endeksli tarım kredisidir. Peki, gelire endeksli tarım kredisi nedir?

Gelire endeksli tarım kredisi nedir sorusunun cevabı çeşitli internet sayfaları ve çeşitli banka şubelerinde mevcut olduğu gibi aynı zamanda bu kredinin ana mantığı tüm tarım kredilerinde olduğu gibi üreticiye yani tarımla uğraşan kişilere maddi olanak ile destek vermektir. Bu kredi ile ürünün hasadını yapıp henüz ödemesini alamayan üretici vatandaşlar için projelenmiştir. Temel amaç bu durumdaki üreticinin üzerinde bulunan maddi sıkıntıya en alt seviyelere indirgemektir. Üretici vatandaş, almış olduğu bu krediyi ise hasadının geliri ne zaman gelirse o tarihlerde ödeyebilme imkanına sahip olmaktadır. Üstelik bu krediye sahip olmak oldukça kolay ve istenen belgeler ise çiftçilik belgesi, ÇKS belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, varsa üreticinin gelir gider tablosunu gösteren belgeler ve buna benzer belgelerdir. Şubede herhangi bir durum söz konusunda nadir de olsa ilave belgeler istenebilmektedir. Yapılan bu kolaylık sayesinde de üretici vatandaş ihtiyacı olduğu krediyi daha kolay adımlarla alabilecek, ihtiyaçlarını karşılayabilecektir.


Gelire endeksli tarım kredisi nedir sorusuna verilen cevaplar ile üreticiye detaylı bilgi verildikten sonra, genelde kredinin ortaya çıkma nedenini birçok üretici vatandaş yaşadığı için krediye ilgi ve talep günden güne artmaktadır. Bu artış sayesinde ise krediyi veren taraf kazanırken aynı zamanda üreticinin maddi sıkıntısı giderilmiş olup, üreticinin kafasındaki rahatlama yaratıldıktan sonra üreticinin daha iyi ve sağlıklı düşüncelerle daha çok kazanç sağladığı yapılan inceleme ve araştırmalar neticesinde gözlemlenmiş olmaktadır. Böylelikle çift taraflı bir kazanç tablosu oluşturulabilir.

İlginizi Çekebilir:  En Ucuz Kredi Hangi Bankada

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir