Findeks Kredi Limiti Nedir?

Kredi İşlemleri Admin 4.215 views

Her geçen gün artan ihtiyaçlar doğrultusunda yetersiz kalan gelir karşısında kişiler mali çözümler üretmek zorunda kalmaktadır. Özellikle büyük çaplı ihtiyaçlar için toplu para veya taksitle ödeme gibi imkanların yaratılması son derece rahatlık sağlamaktadır. Bu imkanları müşterilerine sunan bankalar, müşterilerinin rahat etmesine yardımcı olurken, diğer tarafta kendisini güvence altına almak içinde çeşitli ön araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmaların en önemli maddesi ise müşterinin kredi notudur.

Kredi notu TC kimlik numarası gibi her kişiye özel olan bir nottur. Merkez Bankası tarafından yönetilen kredi notu sistemi otomatik olarak hesaplama yapmakta ve hiçbir müdahaleye izin verilmemektedir. Bu nedenle kişiler arasında herhangi bir ayrım gözetmeksizin kredi notu en sağlıklı sonucu vermektedir. bankalar bu veriye dayanarak, müşterisine güvenir ve kredi, kredi kartı gibi ürünleri sunar. Kişilerin kredi notunun düşük olması ise bankalar nezdinde olumsuz görülür ve ürünler konusunda müşteriye olumlu bir dönüş sağlanmaz. Findeks günümüzde sadece bankaların değil, aynı zamanda şahıslarında kendi kredi notlarına erişebilmelerini ve öğrenebilmelerini sağlamaktadır. Findeks sadece kredi notu değil, aynı zamanda Findeks kredi limiti sorgulama sistemini de kullanıcılar ile buluşturmaktadır. Daha önce bu sistem üzerinden sorgulama yapmamış kişiler Findeks kredi limiti ne demek diye düşünebilirler.


Findeks kredi limiti kişinin geçmişten günümüze kadar ne kadar toplamda kredi kullandığını ve daha ne kadar kredi kullanabileceğinin saptandığı bir bilgidir. Findeks kullanılabilir limit nedir sorusu genelde bankaların kişiye en fazla ne kadar kredi verebileceklerini saptamaları için sunulmaktadır. Bu bilgi sayesinde hem müşteri, hem de bankacı olabilecek en yüksek tutardaki kredi miktarını öğrenebilmektedir. Findeks üzerinden TC kimlik numarası ile sorgulama işlemi yapmak mümkündür. Bu limitin artması veya azalması aynı kredi notunda olduğu gibi kişinin ödeme alışkanlıklarındaki durumu ile ilişkilidir. Eğer kişi ödeme alışkanlıklarında  olumsuz bir yönde ilerliyor ise limitte de düşüş yaşanacaktır. Bu durum ilerleyen zamanlarda ihtiyaç doğrultusunda çekilecek kredi miktarını doğrudan etkileyecektir.

İlginizi Çekebilir:  Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi notu nedir veya neler kredi notunu etkiler diye soruyor iseniz; kredi notu geçmişten şu ana kadar tüm finansal hareketlerinizde olumlu veya olumsuz hareketlerinizin bir not olarak değerlendirilmesidir şeklinde açıklayabiliriz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Findeks Kredi Limiti Nedir?” üzerine 4 yorum

 1. Barış dedi ki:

  Findeks toplam borç ve kullanabilir limit nedir?

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Herkesin toplam bir kredi limiti bulunmaktadır. Bu sizin o ana kadarki bankacılık işlemleriniz, gelir düzeyiniz gibi faktörlere göre belirlenmektedir. Bu limiti kredi risk analiz raporu aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Findeks sitesi üzerinden bu rapora ulaşmanız mümkündür.

   Örneğin sizin toplam kredi limitiniz 30000 TL olsun. Kredi ve kredi kartı borçlarınız toplamda 5000 TL olsun. Bu durumda kullanılabilir toplam kredi limitiniz 25000 TL olur.

 2. Mehmet dedi ki:

  Kullanılabilir limitim 7.000 TL gözükmekte findeks raporuna göre fakat mobil bankacılık üzerinden kredi çekim işlemim kabul edilmiyor neden ? Daha önce 4 defa çektim mobilden

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kredi notunuz yada başka faktörleriniz sebebi ile ret yiyor olabilirsiniz. Şubenizle görüşmeniz daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir