Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Kredi Başvurusu Admin 1.970 views

Ülkemizde ve dünyada bankacılık sisteminde özellikle faiz konusunda çok fazla esneme yoktur. Bankaların yaptıkları işlemler ve sundukları sıcak paraların bedeli veya komisyonu olarak bireysel ve kurumsal banka müşterilerinden talep ettikleri kazanç ve masrafların ana temasını faizler oluşturmaktadır. İster özel olsun isterseniz devlet bankası faiz uygulanmakta, vade süresine ve kredi miktarına göre bedel ortaya çıkmaktadır. Faizsiz kredi veren bankalar tanımında ise sadece katılım bankaları bulunmaktadır. Oranları % 0,85 den % 1,45 e kadar faiz miktarları kredi türüne de göre değişiklik göstermekte ve banka müşterilerine sunulmaktadır.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde Bank Asya, Türkiye Finans Bankası, Kuveyt Türk ve devlet eli ile açılan Ziraat Katılım bankası bası gruplara ve İslami sermayeye ait olup faizsiz kredi veren bankalar sınıfındadır. Bu bankalar müşterilerine ihtiyaç kredisi vermemekte olup genellikle sıfır veya ikinci el taşıt ve konut kredileri vermektedirler. Bu kredi verme türü diğer bankaların faizli kredi türlerine göre çok farklılık göstermektedir.

Sıfır Faizli Kredi Nedir?


Sıfır faizli kredi, kredi türüne göre parayı parayla satmama sistemidir. Örneğin banka müşterisi olarak alacağınız bir evi önce banka satın almaktadır. Banka satın aldığı evi size satacaktır. Burada banka 300 Bin TL ye aldığı evi size 330 veya faiz oranına paranın değer kaybetme riskine göre ve vade süresine göre 350 bin TL ye satmaktadır. Burada araç kredisinde de aynı durum söz konusudur. Aracın 80 Bin TL ye alan banka size aracı 95 Bin TL ye satmaktadır.

(Sayılar tamamı ile hayal ürünü olup size bilgi verme amaçlıdır.)

0 Faizli Kredi Başvurusu

O faizli kredi başvurusu işlemlerinde başvurularınızı sadece Katılım bankalarına yapabilirsiniz. Aksi durumda diğer bankalardan O faizli kredi alamazsınız. Burada her ne kadar faizsiz ve 0 faiz gibi gözükse de katılım bankalarının yaptığı alım satıma dayalı kredi işleminde oranların faiz oranlarına göre endekslenip müşteriye yansıması birer şüphe uyandırıcı durumdur. Bu konuyu başka bir yazımızda sizlerle ele alacak ve tartışacağız.

İlginizi Çekebilir:  İlksan İkraz Kredisini Kimler Kullanabilir?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir