Erken Kredi Kapatma İndirimi Hesapla

Kredi İşlemleri Admin 6.174 views

Bankalardan çektiğiniz taşıt, konut veya ihtiyaç kredilerinde erken ödeme durumunda bir indirim yapılması söz konusudur. Ancak gerçekte bu bir indirim değildir. Aldığınız krediye karşılık gelen faiz miktarları özellikle ilk aylara yansıtılmaktadır. İlk kredinizin ödemesinde genel anlamda % 30’u ana para ve % 70 ilk faiz miktarıdır. Bankalar en kötü ihtimal nedeni ile öncelikle kendi faiz miktarlarını tahsil etme yoluna giderler. Sonraki aylarda yaptığınız ödemeler de ana para oranı artar iken faiz oranı düşmektedir. Son aylara kalan krediler de ise faiz oranı çok az olup genellikle % 90 ana para ödenmektedir. Bu açıdan indirim söz konusu olmayıp erken kredi kapatma durumunda banka kalan taksitlerin sadece ana parasını sizden almakta ve faiz miktarını silmektedir. Bu bağlamda erken ödeme yapacak iseniz bunı son aylara bırakmak yerine en kötü durumda dahi kredi taksit sayısının ortasına geldiğinizde yapmalısınız.

Erken Kredi Kapatma İndirimi Hesaplama

Erken kapatma indirimi en iyi ve doğru banka tarafından hesaplanmaktadır. Bankaların sahip olduğu sistem ile bazı indirim ve ekler ile sizlere daha uygun bir ödeme seçeneği tek sefer de ödeme şartı ile sunulmaktadır. Erken kredi kapatma indirimi hesaplama işini sizler banka ödeme programına bakarak bulabilirsiniz. Kalan taksitlerden sadece ana parayı topladığınız da ortaya çıkan değer sizin hemen hemen ödeyeceğiniz yaklaşık bir fiyat olacaktır.

Kredi Erken Ödeme İndirimi Hesaplama

Kredi erken ödeme indirimi hesaplama adına ödeneceğiniz kredinin kalan taksitlerinin ana parasını toplayarak yaklaşık değeri bulabilirsiniz. Kredi erken ödeme indirimi hesaplama da kalan taksitlerin faiz kısımlarını düşmelisiniz. Böylelikle ödemeniz gereken miktar ortaya çıkacaktır.

Kredi Borcunu Erken Kapatmak


Kredi borcunu erken kapatmak bir avantaj olarak düşünülmelidir. Ancak bu avantajı kredinin çekildiği Zaman’dan sonra kredi vadesinin ortalarına kadar geçen sürede yapılması önemlidir. Zira erken alınan faiz oranları ana parayı sonraya bırakmaktadır. Kredi borcunu erken kapatmak için ister aynı bankadan isterseniz başka bir bankadan kredi çekebilir ve diğer kredilerinizi kapatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Eşimin Kredi Notu Benim Kredi Notumu Etkiler mi?

Kredi borcunuzu erken kapattığınız zaman aslında en büyük karınız yapılan sigorta masraflarından kurtulmanız olacaktır. Zira borcunuzun 36 daha devam edeceğini varsayalım. Bu 3 yıl demektir. Banka size kredi verdiği için her yıl hayat sigortası yada başka adlar altında sizi sigorta yapmakta ve bunu sizden tahsil etmektedir. 36 ay önceden borcu kapatırsanız 3 yıllık bir sigorta masrafından kurtulmuş olursunuz. Borcu kapattığınız tarihte hala sigortanız devam ediyorsa kalan tutarı da talep edebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir