Engelli Kredisi Veren Bankalar

Bankacılık İşlemleri Admin 85.010 views

Engelliler için özel olarak sunulan bir çok hakların ekonomik anlamda bankacılık piyasasına da yansıdığını rahatlıkla görebiliriz. Zira tüm özel kamu ve katılım bankaları engelli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kredi vermektedir. Engelli kredisi adı altında verilen bu paralar engellilerin gelirlerine, banka kredi notlarına, yaptıkları harcamalara ve gelir düzeyine etki eden taşınmazlara ve borçlarına göre belirlenmektedir. Engelli kredisi veren bankalar arasında öncelikle kriterleri daha düşük olan Vakıf Bank, Halk Bankası ve Ziraat Bankası gibi 3 devlet bankasını söyleyebiliriz. Şimdi gelin isterseniz engelliler kredi çekebilir mi konusunu bir inceleyelim. Yazımızda size en temel bilgileri aktaracağız fakat kredi alma aşamasına geldiğiniz zaman en güncel bilgileri banka şubelerinden alabileceğinizi hatırlatma gereği duyuyoruz. Bankaların belli aralıklarla düzenledikleri engelli kredisi kampanyalarını reklamlardan, bankaların internet sitelerinden yada şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Engelli Kredisi Veren Bankalar


Engelli kredisi veren bankalar arasında Yapı Kredi ve QNB Finans Bank’ı saymak da mümkündür. Engellileri desteklemek sosyal hayata kazandırmak ve ekonomik anlamda bir hareketliliği yaşatmak adına kredi vermekte fikri düşünce yatırım ve hayat planlarına ekonomik anlamda yardımcı olmaktadırlar. Engelli kredisi veren bankalar engel durumuna ve engellinin engellilik yüzdesi ile farklı gelir seviyelerine göre vade süresi belirlediği gibi faiz oranlarını da buna bağlı olarak belirlemektedirler.  Engelli olmak bankacıların nezdinde bir sorun olmamakta en uygun süre ve faiz oranları belirlenme sürecinde hassas davranılmaktadır. Hatta sabit gelir sahibi bir engelli bankalar için özel müşterilerdir ve onlara ayrı bir ihtimam gösterirler. Çünkü gelirleri hiç bir zaman kesilmez ve devlet garantisi altındadır.

Engelli Kredisi Şartları

Engelli kredisi almak için mutlaka bireylerin bir gelirleri olmalıdır. Sigortalarının en az 6 ay yatmış olması, beyan edebilir bir iş tanımı ve belgelenebilir bir gelirlerinin olması oldukça önemlidir. Ayrıca banka kredi notunun yüksek olması, maaşında haciz icra olmaması, engel durumunun fiziki olması önemlidir. Zihinsel engelliler ve özellikle ölüm süreci rapor ile belgelenmiş engellilerin kredi alabilmesi son derece olanaksız bir durumdur. Bankaler her ne kadar bu durumda olan şahıslara özen gösterse de verdikleri paranın geri dönebilecek olması onların asıl amacıdır.

İlginizi Çekebilir:  Bankalar Kredi Başvurusunda Nelere Dikkat Ediyor?

Engelli Vatandaşlar Konut Kredisi

Engelli bir arkadaşımızın Youtube sitesine engelli vatandaşların konut kredisi alıp alamayacağı ile ilgili çekip yayınladığı bir video var. Bunu da incelemenizi öneriyorum.


Engelli Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır?

Engelli kredisi başvurusu bireylerin telefon internet veya banka şubelerinden birimde yapabileceği bir durum olsa da kredinin ön onaydan geçendi halinde kredi talep esen engelli kişiler engel durumunu gösteren rapor, belirlenebilir gelir beyanı, sigorta durumunu gösteren belge, maaş bordosuna ek olarak varsa adiler gelirlerin belgelenmesi ve ikametgah Adresini gösterir belge ile başvurmalıdırlar. Engelli kredi başvurusu ile bankalar belgeleri inceleyecektir.. Tüm belgeler önemli olup özellikle engel sebebi gelir durumu ve banka kredi notu son derece önemlidir.

Bu bilgilerin yanında engelli kredisi almak isteyenlere genel bir tavsiye vermek istiyorum. İlk olarak engelli maaşı hangi bankaya yatıyor ise o bankaya gidip engellilere yönelik bir kredi kampanyaları olup olmadığını öğrenin. Varsa başvuru yapın. Yoksa başta Ziraat Bankası olmak üzere sırası ile büyük devlet bankalarına gidin. Buralara sorun bu sefer engelli kredi kampanyaları olup olmadığını. Kafanıza takılan bir konu veya daha detaylı bir bilgi talebiniz varsa yorum kısmında bizlerle her türlü sorunuzu paylaşabilirsiniz. En kısa süre de cevap vereceğiz. Tüm bunlara ek olarak şu bilgiyi de vermekte fayda görüyorum. Engelli kredileri her zaman olmuyor. Kimi bankalar belli dönemlerde bu kampanyaları aktif ediyorlar ve süresi dolduğu zaman kalkıyor. Bu sebeple eğer bir engelli iseniz ve böyle bir kredi alma düşünceniz var ise tüm bankaları tek tek incelemenizi ve o anda aktif bir engelli kredi kampanyası var mı yok mu araştırmanızı öneriyoruz. Biz burada kampanya yayınlıyoruz fakat belli bir süre sonra bu kampanya sona eriyor ve bilgi eskimiş oluyor.

İlginizi Çekebilir:  Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Engelli Kredisi Veren Bankalar” üzerine 54 yorum

 1. Mehmet tay dedi ki:

  Ben 100 / 68 engelliyim. Herhangi bir banka da indirimli kredi yok ve ben emekliyim.

 2. Hüseyin kilinc dedi ki:

  Şu an babam ℅92 raporu var ama konuşma ve sağ tarafta felçli araç olmadığı için hastaneye gidip gelmek için araca ihtiyacımız var peki nasıl bir yardımı olur bize bankaların

  1. Hasan dedi ki:

   %37 ötv indiriminden faydalanıp araç alabilirsiniz.

 3. Hasan dedi ki:

  Abimin %76 engelli raporu var %50’si zihinsel ama okuma yazmasi var otur sohbet et çok şükür. Emekli Polis olan babam vefat edince anne-baba ayrı olduğu için babamın maaşını abime bağladılar, ortalama 1500 TL bu maaş ile abim kredi çekebilir mi ?

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Bu maaş tutarı ile kredi çekme imkanı var. Fakat zihinsel engellilik durumu biraz karışık oluyor kredi başvurularında. Banka muhtemelen rapor isteyecektir. Sebebi ise zihinsel engelli olduğu için kendi rızası ile kredi çekip çekmediği konusunda bankaların emin olmaları gerekiyor.

   1. Hasan dedi ki:

    Teşekkür ederim Semih Bey, yani hiç umut yok değil ama zor diyorsunuz bakalım 10-15 bin icin ikna etmeye çalışacağız. Kendi rızası olduğuna dair ilk olarak kendi maaş bankası olan Ziraat’e gideceğiz. Sonucu paylaşırım burada.

    1. Semih Buzğan dedi ki:

     Rica ederim, umarım beklentiniz doğrultusunda bir sonuç alırsınız. Sonucun ne olacağını bende merak ediyorum. Detayları ile birlikte paylaşırsanız sevinirim.

 4. MUAMMER dedi ki:

  Bu haberi okuduktan sonra Halk Bankası müşteri hizmetlerini aradım maalesef böyle bir şeyin olmadığını söylediler. Burdaki haberin kaynağı nedir acaba? Nereden alındı böyle bilgi öğrenebilir miyiz acaba.

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Merhaba Muammer Bey,

   Bu yazıyı ilk yayınladığımızda sanırım 2015 senesiydi ve o zaman bankaların engelli kampanyaları vardı. Fakat belli periyotlarla bankalar engelliler için bazı kampanyalar düzenliyor. Yeniden kampanya yapılırsa sitemiz üzerinden bunun bilgisini paylaşacağız. Ayrıca sizde özellikle devlet bankalarını arada bir arayarak yada web sitelerini ziyaret ederek engellilere yönelik bir kredi kampanyalarının olup olmadığını sorabilirsiniz.

   Saygılar..

   1. muammer dedi ki:

    Semih, ilginiz için teşekkür ederim.

 5. Yıldırım Göktaş dedi ki:

  %53 engelliyim bankadan kredi çekebilir miyim şartları nelerdir bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler.

 6. Ahmet yıldırım dedi ki:

  Benim 1/40 engelim var ama konut kredisi almak istiyorum, bu konuda bana kolaylık sağlanır mı?

 7. Dursun çolak dedi ki:

  100/80 raporu olan 3 aydan 3 aya maaş alan birisi kredi alabilir mi?

  1. Hasret dedi ki:

   Bende %80 engelliyim raporum var bende kredi çekmek istiyorum hangi banka veriyor

  2. saygın dedi ki:

   Babamın 100/78 raporu var 3 aydan 3 aya maaş alıyor kredi çıkar mı?

   1. Semih Buzgan dedi ki:

    Maaş hesabının olduğu bankayı ilk olarak denemenizi öneriyorum. Eğer kredi için uygun şartları sağlıyorsa en rahat bu şekilde kredi alabilirsiniz.

 8. Onurr dedi ki:

  %44 ruhsal duygusal kapsamda sürekli geçerli engelli raporun var 2022 sayılı yasa uyarınca maaş da alıyorum. Zor durumdayız yaşım 36 ve kredi çekmek istiyorum ailem için ne yapmam gerek hangi merci kesin veriyor?

 9. Metin dedi ki:

  Selam kızım 10 yaşında 100/96engelli takipçi hasta hastaneye gidip gelmek çok zor engelli araç almak istiyorum krediyle araç çocuğun adına çıktığı için olmuyor, ne yapabiliriz..

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Merhaba Metin Bey,

   Durumu banka ile görüştünüz mü? Eğer görüşüp olumsuz bir sonuç aldıysanız bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığına gidip orada ilgililerle konuyu görüşebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ya yardımcı oluyorlar yada yardım alabileceğiniz bir kuruma sizi yönlendiriyorlar.

   Saygılar..

 10. Barda dedi ki:

  Merhaba benim süregen kronik % 54 raporum var bununla kredisi çekebilir miyim?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer bu engel durumu ile ilgili bir raporunuz varsa büyük bankalara gidip aktif bir engelli kredi kampanyaları olup olmadığını öğrenip kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Biz yazımızın içerisine kampanyaları ekliyoruz fakat uzun sürmediği için kaldırıyoruz. En güncel bilgileri direk bankaların şubelerinden yada telefon bankacılığı numaralarından öğrenebilirsiniz.

   Saygılar..

 11. Ayhan erzen dedi ki:

  Zihinsel engelli kardeşim var %96 özür oranına sahip vasi tayini için mahkemeden belge aldım şimdi araç almak istiyorum ama kredi ile alma şansım varmı aracı…

 12. semra sancakli dedi ki:

  2012 tarihli raporumla ÖTV’siz araç alabilir miyim?

 13. semra sancakli dedi ki:

  Merhaba benim süreğen kronik 64 raporum var bununla kredisi çekebilir miyim?

 14. serkan dedi ki:

  Merhaba,

  Benim kızımın %98 yürüme ve zihinsel engeli var. Onun üzerinden ev kredisi çekebilir miyiz?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey,

   Kızınızın engel durumuna ait bir belge ile büyük bankalara başvuru yapabilirsiniz. Her bankanın her zaman aktif engelli kredisi kampanyası bulunmuyor. Başvuru için bir kaç bankadan önceden aktif bir engelli kredi kampanyaları olup olmadığını öğrenip ona göre başvuru yapmalısınız.

   Saygılar..

 15. yusuf dedi ki:

  %46 iç hastalıklarından raporum var. Devlet memuruyum. Bana nasıl yardımcı olursunuz?

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Bankaların her daim aktif engelli kredisi kampanyası bulunmuyor. Belli periyotlarla bu kampanyaları yapıyorlar. Bir kaç bankaya gidip aktif bir engelli kredi kampanyaları olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bundan sonra faiz ve vade olarak size en uygun geleni tercih ederek kredinizi çekebilirsiniz.

 16. Emrah yılmaz dedi ki:

  Merhaba benim oğlum engelli on yaşında ev almak istiyorum kredi çekebilir miyiz?

 17. mustafa dedi ki:

  Merhaba benim %44 raporum var kredi çekebilir miyim?

 18. BİR ENGELLİ dedi ki:

  Ben % 78 ağır olmayan engelliyim. 3 aydan 3 aya maaş alıyorum. Benim bir bankadan kredi alma şansım var mı ev kredisi gibi?

  cevabınızı bekliyorum çok önemli..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,

   Almak istediğiniz kredi özel bir kredidir. Bu krediyi alabilmeniz için kredi notunuz, alacağınız evin değeri, kredi taksitleri ve geliriniz olumlu yada olumsuz bir sonucun faktörleri olacaktır. Bu sebeple en sağlıklı bilgiyi maaşınızın yattığı bankadan alabilirsiniz. Biz bu bilgilerin hiç birisini bilmeden size kredi alabilirsiniz yada alamazsınız diyemeyiz.

   Saygılar..

 19. Bekir dedi ki:

  Verdiğiniz faydalı bilgiler çok teşekkür ederim..

 20. bahtiyar dedi ki:

  Engellinin varisi araç için kredi çekebilir mi?

 21. mehmet dedi ki:

  selamün aleyküm biz %44 işitme engelliyim Ziraat Bankası’ndan 45000 TL çektim 55000 TL ödeyeceğim fakat bu konuyu bilmiyordum. Bir yıldır krediyi ödüyorum 48 taksit acaba bize bir faydası olur mu? Engelli raporumun olursa nasıl bir yol izlemeliyim, ilginize teşekkür ederim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey,

   Artık krediyi çekmişsiniz ve bir yıldır da taksitlerini ödüyorsunuz. Şu andan sonra bir şey yapılacağını sanmıyorum fakat yine de krediyi çektiğiniz banka şubesine engelli raporunuzla birlikte gidip “Engelsiz Destek Paketi” kapsamına girip giremeyeceğinizi ve yapılabilecek bir şey olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

   Saygılar..

 22. Bilge yetkin dedi ki:

  Benim kızımın 100/50 raporu var babadan maaş alıyor 374 TL kredi çekebilir mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Bilge Hanım,

   Babadan maaşının yattığı bankaya engelli raporu ile birlikte gidebilirseniz kredi çekebilir mi, eğer çekebilirse ne kadara kadar çekebilir net bilgi alabilirsiniz.

   Saygılar..

 23. Mehmet dedi ki:

  Ben 100\42 engelliyim 3 aylik 1200 TL aliyorum banka bana kredi verir mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bu maaş rakamına göre çok düşük bir kredi çekebilirsiniz. Taksit ödemeleri 3 ayda bir olacak şekilde ayarlanır. Fakat en net bilgiyi bankadan alabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz Ziraat Bankasına giderek müşteri temsilcisinden numara almanız ve kredi başvurusu yapmadan önce bilgi almanız yönünde olacaktır.

 24. SEYİT RIZA ÇAĞIN dedi ki:

  Merhaba ben Seyit Rıza Çağın epilepsi hastasıyım yüzde 40 engelli raporum var. 2 senedir altan plastik işinde depo da sayım pakette çalışıyorum ev almak istiyorum evleneli 1 yıl oldu engelli kredi çekmek istiyorum nasıl yapabilirim?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   İlk olarak maaş hesabınızın bulunduğu bankaya engelli raporunuz ve iş yerinizden alacağınız orada çalıştığınızı gösteren belge ile giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Eğer olumsuz bir yanıt alırsanız başta Ziraat bankası olmak üzere diğer devlet bankalarına başvuru yapabilirsiniz.

 25. ibrahım dedi ki:

  Engellinin varisi araç için kredi çekebilir mi? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,

   Engellinin vasisi engelli adına kullanılmak üzere araç kredisi çekebilir.

   Saygılar..

 26. Sema dedi ki:

  Merhaba babamin % 80 kronik ve zihinsel % 40 rahatsızlığı var engelli kredisi çekebilir mi maaşı 1500 emekli yasi 60 genel özürlü raporu % 96 ama zihinseli var diye hiç umudumuz yok sizce olur mu?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Sema Hanım,
   Zihinsel engel durumu sebebiyle net bir cevap veremiyorum. Size tavsiyem maaş hesabının olduğu bankaya gidip engelli kredisi verip vermekdiklerini sormanız. Eğer veriliyorsa şansınızı orada deneyin. Eğer verilmiyorsa ilk olarak Ziraat bankası olmak üzere devlet bankalarını incelemenizi öneriyorum.
   Saygılar..

 27. Doğukan dedi ki:

  100/70 engelliyim yeni aylık bağlandı, yeni oldu kredi çekebilir miyim?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Maaş hesabınızın olduğu bankaya giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce durumu onlara da izah edin, henüz erken ise ve ret olacaksa kredi hiç başvuruyu yapmayın bu sizin kredi notunuzu düşürür.

 28. Muhammet Tatar dedi ki:

  Merhaba, abim %80 zihinsel engelli. Hastalığı şizofreni. A bankasının çalışanları yolda abimle görüşme yaparak 1200 TL’lik kredi kartı vermişler. Abimin geliri ve işi olmadığı halde. Abimde bu parayı kullanmış, fakat ödeyemiyor. Şuanda faiziyle beraber 5000 TL gibi bir borcu var. Ayrıca banka mahkemeye de gitmiş.Bu durumda abimin suçlu olma durumu var mı ? Karşı dava açsak kazanabilir miyiz ? Ne yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Zihinsel engelli raporu varsa elinizde dava açarak şansınızı deneyebilirsiniz. Abinizin engeli nedeniyle bankacılık işlemlerini yapmaya haiz olmadığını belirtebilirsiniz.
   Saygılar..

 29. cabbar dedi ki:

  Annemin yüzde 45 engeli bulunmakta. Taşıt kredisini 30 bin lira olarak çekebilir miyim?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bunu bankadan öğrenebilirsiniz.

 30. Rukiye dedi ki:

  Merhabalar ablamın süresiz %70 zihinsel ağır engelli raporu var ve ben vasisiyim. Vasisi olarak ihtiyaç kredisi çekebilir miyim? Bilgilendirsen çok sevinirim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Sulh hukuk mahkemesinden bu konu ile ilgili izin almanız gerekmektedir. Bu izin ile birlikte bankaya giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir