En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Kredi Başvurusu Admin 1.865 views

Bir bankadan alacağınız kredi tutarının maksimum olması için çeşitli kriterler bulanmaktadır. Bunlardan en önemlisi banka kredi notunun yüksek olmasıdır. Yüksek banka kredi notuna sahip banka müşterilerinin beyan edilebilir gelirleri ile daha yüksek kredi alabildiklerini söyleyebiliriz. Yüksek gelirin yanı sıra sunabilecekleri ek gelirler, sunacakları taşınmaz arsa ev veya dükkanlar ile sunacakları kamu personeli kefiller çekebilecekleri daha yüksek banka kredisine olumlu etki edecek şeyler olarak düşünülmektedir.

Ne Kadar Kredi Alabilirim Hesaplama İşlemleri Nasıldır?

En fazla kredi çekmek için kredinin türü de son derece önemlidir. Kurumsal banka müşterileri ve özellikle KOBİ müşterileri bireysel kredilere göre daha fazla banka kredisi çekmektedirler. Bireysel kredilerde ise en fazla çekilecek miktar konut kredisi olacaktır. Bir evin bedelinin % 75’i ile ifade edilecek kredi miktarı 300 Bin TL olabilmektedir.  Alacağınız kredi tutarının hesabında yaşınız, geliriniz, ek geliriniz ve kredi türüne bağlı olarak bir risk analizi ve buna bağlı alarak bir bedel hesabı yapılmaktadır.

En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

En fazla ne kadar kredi çekebilirim sorusunun net bir yanıtını söyleyemeyiz. Bu tamamı ile banka müşterisinin ekonomik gelirine, hayat felsefesine ve bankacılık işlemlerinden doğam banka kredi puanına bağlıdır. Bu 300 Bin TL de olabilir, 500 Bin TL de olabilir. Maaşı 5000 TL olan bir banka müşterisi % 60’ını krediye ayırdığında 3000 TL etmektedir. Bir ev kredisinde bu müşteri 360 Bin TL kredi çekebilmektedir.

Gelire göre ne kadar kredi alabilirim

Gelirinize göre aylık maaşınızın % 60’ını ayırarak bir kredi çekebilirsiniz. Bu ihtiyaç kredisi ise gelir durumunuza göre maaşınızın % 60’ının 60 katı ile ifade edilirse maşınızın gerçek değerinin 36 katına kadar ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Konut kredisinde ise bu ortalama 72 katı olarak maaşınızın değeri ile ifade edilebilmektedir. Taşıt kredisinde yine ihtiyaç kredisi gibi düşünülmektedir. Kurumsal kredilerde bu oranlar vergi levhasında belirtile geliri, sigorta borcunun olup olmamasına göre belirli kriterler ile değişen bir risk analizi ve buna bağlı olarak bir kredi miktarı tespit edilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Bankalar Kredi Başvurusunda Nelere Dikkat Ediyor?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir