Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Kredi İşlemleri Admin 69.769 views

Bize mail ile en sık gelen sorulardan biri de emekli kredi borcunu ödemezse ne olur şeklinde. Bu yazımızda emeklilerin kredi veya kredi kartı borçlarını ödememeleri durumunda yaşayacakları süreç ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Emekliler kredi veya kredi kartı borcunu ödeyemezlerse hapis cezası var mı yada kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi gibi konular ana başlıklarımız olacak. Yazıya başlamadan önce hemen bir ilk tavsiyede bulunalım, imkanınız varsa ödemenizi hemen yapın. Bunu söylemek kolay zannediyorsunuz fakat ödemezseniz psikolojik olarak zorlu bir süreç olacak. Eğer ödeme imkanınız yoksa da yapacak bir şey yok, gelin bu durumda neler olacak önceden size anlatalım ve ona göre hem madden hem de manen hazırlıklı olun. Uzun olacak yazımıza başlamadan önce şunu tavsiye ediyorum; lütfen yazının tümünü okuyun. Çünkü bu süreçte yaşamanız muhtemel olan tüm aşamalar detaylı olarak anlatılmıştır.

Ara bilgi: Yazının tümünü okumadan önce hemen şu bilgiyi verelim ve sonra detaylara girelim. Emekli kredi veya kredi kartı borcunu ödemezse hapis cezası yoktur. Maaşı haczedilemez. Maaşa bloke konulabilir fakat hemen bir dilekçe vererek o bloke kaldırılabilir. Hapis cezası için tek bir şart vardır onu da yazının ilerleyen kısımlarında anlatacağız.

Öncelikle şöyle yapalım, konuyu ikiye bölelim. Çünkü iki farklı boyutu var durumun. İlk önce bir emekli kredi veya kredi kartı borcunu ödemediği durumda ne olur ona değinelim. Ardından da sürecin ilerleyen aşamalarında karşılaşılma ihtimali olan taahhüt verme durumu olursa ve o zaman kredi veya kredi kartı borcu ödenmezse ne olur ona bakalım.

Emekli Kredi – Kredi Kartı Borcunu Ödeyemezse Ne olur?

Kredi veya kredi kartı fark etmiyor eğer borcu ödeyemezseniz ilk 3 aylık süreç içerisinde bankaların tahsilat bölümlerinden telefonlar alırsınız. İlk günlerde günde bir iki kere olur bu aramalar. Size sadece borcunuzu ödemediğinizi bildirirler ve ödemenizi isterler. Bir ay dolduğu zaman aramalar daha da artar. Günde 5 belki 10 sefer aranırsınız. 3 ayın dolmasına 15 gün kadar kaldığı zaman günde 20 – 30 tane arama yaparlar. Israrla borcun ödenmesini eğer ödenmezse hukuki sürecin başlayacağını söylerler. Bu aramalarda söyleyecek herhangi bir şeyiniz yoksa telefonları açmayabilirsiniz. Açmayabilirsiniz dememin sebebi sizi arayan her banka personeli aynı şeyi söyleyecek ve muhtemelen sizde aynı cevabı vereceksiniz. Canınız sıkılabilir günde 20 – 30 sefer aynı şeyleri söylemeye, bu sebeple açmayabilirsiniz diyorum fakat gene de tercih sizin.


Kredi borcu ödenmezse ne olur diyen emekli büyüklerimiz; üç ay dolduğu zaman evinize bankadan bir mektup gelir. Bu mektupta o ana kadar var olan borcun artık tümünü istediklerine dair bir yazı vardır. İlk üç ayda normal taksit yada minimum ödeme ile normale dönebilecek olan durum artık tüm borç ve masraflarla birlikte ödenerek normale dönebilir. Mektupta bu borcun tümü ödenmezse kredi veya kredi kartı dosyanızın bankadan bağımsız bir hukuk bürosuna verileceği ve öyle bir durumda avukat masrafınında borca ekleneceği gibi bilgiler yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu mektuptan sonra da borcunuzu ödemezseniz artık dosyanız avukata verilecek demektir. Bankalar dosyaları avukata hemen verebilecekleri gibi en geç üç ay sonrada verebilirler. Bu bankadan bankaya değişen bir durumdur. Kimi bankalar hemen dosyayı verirler, kimileri 3 ay boyunca bekler ve toplu olarak dosyaları avukatlara verebilirler.

Emekli Borcunu Ödemezse Haciz Gelir mi?

Dosyanız avukata verildiği zaman size hukuk bürosundan bir sms gelir. Dosyanızın artık kendilerinde olduğunu ve ödenmezse hukuki işlem başlatılacağını yazarlar. Birkaç gün sonrada hukuk bürosundan bir arama alırsınız. Borcu ne zaman ödeyeceğinizi, hangi tarihlerde ne kadar ödeyebileceğinizi falan sorarlar. Bu aramalarda kimi hukuk büroları gayet nazik ve mesleklerinin kalitesine uygun bir şekilde hareket ettiği gibi kimileri de olabildiğinde kabalaşabilirler. Bu durum canınızı sıkmasın. Eğer size çok kaba konuşan yada hakaret vari smsler atan bir hukuk bürosuna denk gelirseniz o avukatı bağlı bulunduğu baroya şikayet edebilirsiniz. Bu sizin yasal bir hakkınızdır. Burada bir not düşelim; kimi hukuk bürolarında çalışan personeller aramaları yaparlar ve kendilerini avukat gibi lanse ederler. Konuştuğunuz kişinin avukat olup olmadığını sorun ve eğer avukat değilse ve size ben avukatım dediyse yine baroya dilekçe ile durumu bildirebilirsiniz. Fakat az önce bahsettiğim kaba tutumlar veya yalan beyanlar çok nadir olmakta, genel itibariyle hukuk büroları kanunlara ve meslek ilkelerine uygun bir şekilde sizinle muhatap olmaktadır.

Hukuk büroları sizden kredi veya kredi kartı borcunuzu ödemeniz için devamlı olarak tarih isteyecekler ve borcun tümünü hemen o an ödeyemiyorsanız da en azından ara ara ödemeler yapmanızı isteyecekler. Eğer imkanınız varsa ara ara ödemeler yaparak durumu idare edebilir ve canınızı sıkacak süreçler yaşamazsınız.


Şimdi gelelim en son aşamaya. Diyelim kredi kartı veya kredi borcunu bankaya ödemediniz, hukuk bürosuna da ödeyemediniz. En sonunda hukuk bürosu da artık bu borcu ne tek seferde ne de ara ara ödeyemeyeceğinize karar kıldı. O zaman dosyanız icralık olur. Eğer bir aracınız yada mülkünüz varsa bunlar satılır ve borç düşülür. Eğer yoksa düşük bir ihtimalde olsa evinize icra memuru ile birlikte avukat gelebilir (Emeklilerin evine hacze genelde gelinmiyor, fakat siz gene de gelecekler diye bilin.). Evinize gelecek haciz memurları da, aynı türden birden fazla olmayan ve yaşamınız için zorunlu olan ev eşyalarını haciz edemeyeceklerdir. Eğer 1 tane varsa bu eşya haczedilemez. Bunlar buz dolabı, çamaşır makinesi, televizyon vs. gibi. Eve gelen avukatın amacı ederi olan bir eşya varsa onu haczetmektir. Sizin eskiciye satsanız 100 TL edecek olan çekyat yada halınızın peşinde değillerdir. Altın, çok kıymetli bir plazma, tarihi eser ve benzeri şeyler onların haczetmek isteyecekleri eşyalardır. Eğer sıradan bir ev ve eşyalara sahipseniz bunları almazlar.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Çekmek İçin Banka Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Tüm bu aşamalar bitti, borç ödenmedi, eve gelindi evde kıymetli bir şey olmadığı için haciz de yapılamadı. Üstünüze kayıtlı tapulu bir ev yada arsa yok, arabanız da yok. Bundan sonra ne olur diyecek olursanız avukat tahsilat yapamadığı için dosyanızı bankaya geri iade eder. Daha sonra banka başka bir avukata verir dosyayı. Bu süreç bu şekilde devam eder. Tabi arada banka size bazı fırsatlar sunabilir. Bu kesin değil ama çoğu zaman olan bir durum. Sizden faizleri almadan direk ana parayı isteyebilirler. Ya da farklı bir ödeme planı çıkartabilirler.

Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Hapis Cezası Var mı?

Yazının başında belirttik. Emekliler kredi borcunu veya kredi kartı borcunu ödemezlerse hapis cezası yoktur. Tek bir durum dışında. Borcunuzu ödeyememeye başladığınız süreç içerisinde banka yada avukata dosyanız düştükten sonra hukuk bürosu size bir taahhütname imzalatmak isteyecektir. Size borcu ödemezsen hapis cezası çıkartırız veya haciz yaparız şeklinde ikazlarda bulunup bu durumun olmaması için taahhütname imzala şeklinde bir istekte bulunabilirler. Eğer bu taahhütnameyi imzalarsanız ve taahhüt ettiğiniz tarihte de borcu ödemezseniz bu sefer üç aylık bir hapis cezası alma ihtimaliniz vardır.

Bu süreçlerde yazımızın başında da belirttiğimiz gibi imkanınız varsa borcunuzu ödeyin. Eğer yoksa da yaşayacağınız süreci iyi bilin ve psikolojinizi bozmayın. Çünkü hapis veya maaş haczi gibi bir durum yoktur. Unutmayın, iflas da hayatın içinde var olan bir gerçektir ve siz iflas ettiniz. Bunun tek sorumlusu siz değilsiniz, sizin gibi emekli vatandaşları bu duruma düşürenler utansın. Fakat hem etik, hem ahlaki hem de ticari olarak borcunuzu ödemeniz sizin yararınıza olacaktır. Borç alabileceğiniz yada satabileceğiniz bir mal varsa satın ve ödeyin deriz. Bu süreçlerle karşılaşan yada karşılaşma ihtimali olan kredi borcunu ödeyemeyen emekliler bize yazının alt kısmındaki yorum ekle bölümünden görüşlerini yada sorularını çekinmeden sorabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Dosyasının Takibe Düşmesi

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?” üzerine 206 yorum

 1. Tahsin Çaylı dedi ki:

  Banka borcum için iki emekli maaşımın ikisini de kesiyor bana iki maaşımdan bir lira olsun vermiyor nasıl olsa kağıtların hepsini imzalattık maaşında bize yatıyor emekli maaşının hepsini keseriz diyorlar ve 10 aydan beri bir lira olsun vermiyor müdür ne yapayım öleyim mi öldüreyim mi bunalıma soktu müdür beni.

  Mahkemeye verdim Eskişehir Çifteler mahkemesi davamı red etti Yargıtay yolu açık dedi, yazılı ilamımı bekliyorum Yargıtay’a göndereceğim paramın hepsini kesiyor müdür ben neyle geçimimi sağlayacağım emekli vatandaşa böyle eziyet etme hakkı var mı? Benim bunalıma girmeme neden olan bu durumda hakkımı nerelerden arayacağım avukat tutamıyorum çünkü param hiç yok..

  1. Ceyhun dedi ki:

   Yapacağın tek şey başka bir banka ile görüşüp maaşını o bankaya aktarmak bak o zaman o müdür nasıl peşinden koşuyor

  2. Ahmet dedi ki:

   6 ay önce emekli oldum, emekli olmadan önce 3 bankadan kredi kulandım, ama ödeme zorluğu çekiyorum, ödeyemiyorum artık, eşim özel bir şirkette asgari ücretle çalışıyor ve kredi çektiğim bankalardan bir tanesine kefil oldu, ödenemeyen bu kredi taksitlerinden sonra ne gibi yaptırımla karşılaşabiliriz yardımcı olursanız sevinirim, bu arada kirada oturuyoruz, üstümüze kayıtlı herhangi bir kazanılmış mal bulunmuyor

   1. Semih Buzgan dedi ki:

    Emekli maaşınıza bir şey yapamazlar. Eşinizin kefaleti sebebiyle ondan tahsilat yolunu deneyeceklerdir.

 2. tahsin çaylı dedi ki:

  Sizlerden Allah razı olsun sayın kardeşlerim arkadaşlarım vatandaşı bilgilendiriyorsunuz biz emekliler sizin sayenizde hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz hayırlı günler hayırlı işler..

 3. Banka Kredilerim dedi ki:

  Tahsin bey öncelikle banka ödeyemediğiniz borçlarınızla alakalı ( gecikmiş borçlar ) kesinti yapıyorsa bu hukuksal olarak yasaya aykırı bir durumdur. Muhakkak Yargıtay’a temyiz dilekçenizi gönderin. Sıkıntınızı ayrıntılarıyla yazarsanız size yardımcı olmak isteriz..

  1. Osman dedi ki:

   Slm arkadaşım benim bir maşşımın var daire alırken iki erkek çocuğum var sen emeklisinin kredi senin üstüne verilebilir dediler 30 aydan beri bi lisanı alamıyorum işte bulamadım evde mağdur duruma düştüm bunalımdayım hiçte çekmeyi denemedim bu durumda nepablirim maşşının para kullanabilirmiyim acaba tşk bir yardım edin

  2. Azmi dedi ki:

   Ben engelli emekliyim şuan 1450 maaş alıyorum ama postane bana taksitleri 2250 TL’ye gelen kredi verdi benim ihtiyacım var. Bugün dışarıda 1000 TL maaşlık birine bile 100 bin TL kredi verelim dese herkes ister bırakın ben emekli maaşı almayı her ay 700 800 ödemem gerekiyor. Buna bir açıklama yapın çalışmaya çalışamıyorum her ay geriden gidiyorum madem benim maaşım 1400 ise 1400 kadar kredi versin bugün bana 200 bin verse onuda alırım neden maaşı aşıyor bunlar insanları böyle çaresiz bırakıyorlar.

 4. tahsin çaylı dedi ki:

  Çok sağ olun bu cennet vatanımın doğruluğun en büyük hazine olduğun bilen insanlarım sizlerden Allah razı olsun en kısa zamanda yargıtaya göndereceğim kararım gelince, hayırlı günler hepinize..

 5. Yüksel dedi ki:

  Sizden bir ricam olacak ben babamdan dul ve yetim maaşı alıyorum. Yanlız oğluma ihtiyaç kredisi çektim ben, aydan aya öderim dedi maalesef ödemedi tüm maaşım krediye kesiliyor şimdi yasal takibe girdi. Ben bankayı aradım nasıl olur ne yapmamız gerek diye bana 2 taksite böleriz mart 22,nisan 22 bitecek dedi ve sonunda kabul ediyor musunuz dedi bende şuursuz bir şekilde telefonda kabul ediyorum dedim 57 yaşında hasta bir bayanım telefon sözlü taahhüt olur mu? Beni korkuttular hapis cezası gelir diye uykularım kaçtı hasta bir bayanım acaba telefon sözlü taahhüt verdim diye hapis cezası gelir mi ne olur bana yardımcı olun lütfen.

  1. dursun ali dedi ki:

   telefonda verilen taahhüt geçerli değildir taahhütün icra dairesinde icra yetkilileri huzurunda verilmesi gerek telefonda herkes bir şeyler der durur lakin elde delil olması gerek onuda devlet kanunla tanımlamış borçlu eğer borcunu ödemek istiyorsa vereceği ödeme talimatı icra yetkilileri huzurunda yapılır der diğer verilen taahhütler geçersizdir bundan size hiç bir şey çıkmaz her kim ne derse desin alınmayın, kafanıza takmayın rahat olun geçmiş olsun

 6. Zeynep dedi ki:

  X bankadan maaşımı alıyorum tüketici kredisi çekmiştim başka bankadan da daha önce çektiğim kredi var çok tıkandım ödeyemeyecek durumdayım ödeyemezsem maaş bankam maaşımı keserler mi?

 7. Hasan Hüseyin SERİM dedi ki:

  Bir Bankadan dan 50 bin lira ticari kredi çekmiştim.Bütün ticari evraklarımı teslim ettim ve kredi çıktı.Bana emekli maaşını da bize taşı bizden çek dediler kabul ettim.Bana matbu sözleşme evraklarını imzalattırdılar,ayrıca bilgisayarlarından özel yazılar çıkarttılar ve imzalattırdılar.Bunlardan biri maaşımla ilgili bir yazıydı.tam içeriğini hatırlıyamıyorum ama banka memuruna sorduğumda bu sadece krediyi ödemezseniz 4 de 1 oranında kesinti için dediler.ama yanlış kişilerle yanlış yatırım dan dolayı parayı ve işimi kaybettim.(dolandırıldım.) 2014 yılından beri maaşıma banka bloke koydu ve maaşımı alamıyorum.Avukatlar muaffakat vermişsindir maaşın için bloke koyabilirler bir şey yapamayız dediler. Bir çözüm varmıdır,ne yapmam lazım.çok mağdurum.

  1. Kurtuluş E. dedi ki:

   Kanunen sadece 4/1 ine haciz koyabilirler. İtiraz edin işi bilen bir avukatla…

 8. fatma dedi ki:

  mrb benim bankaya borcum vardı. şimdi yasal işleme girdi. ihtiyaç kredisi çekmiştim o zaman çalışıyordum. şimdi ödücek durumum yok kimseden bulamıyorum. icraya gelecekler diye msj geldi. benim adıma bişey yok. zaten ordan burdan gelme eşe var. hapis yatarsın diyorlar. eşimin aldığı maaş ancak yetiyor. asıl sorum şu ben iki kız annesiyim ben hapise girersem cocuklarima bakacak kimsem yok. olsa zaten bu duruma gelmezdim. eşim bakamaz. küçük kızım 4 yasinda sizce onlara ne olur. geceleri uyuyamiyorum kafayı yicem. bunla ilgili yardımcı olursanız sevinirim. cocuklarim bensiz ben onlarsız yapamam

  1. selçuk bilge dedi ki:

   Merhaba Fatma hanım, hiç canınızı sıkmayın bende aynı durumdayım hatta ileri safhadayım.

 9. Aynur ogut dedi ki:

  Annem emekli .kirada oturuyor.maaşından haciz kesiliyor.2 bankada maaşından annemin onayıyla maasndan para kesiliyor.YaNi hacizli 3 bankadan..ikisini iptal ettrme hakkı var mi.artık ev kirasını ödeyemez durumda

 10. ferdi dedi ki:

  selamun aleyküm sizlere bir şey danışmak istiyorum benim babam emekli ve bakanın birinden 20 bin tl birindende 16 bin tl ihtiyaç kredisi çekmiş onlarıda ihtiyaç sahiplerine dağıtmış 16 bin tl çektiği bankadan emekli maaşını taşımış ödeme taksitleri biri 750 tl biri 500 tl ama kendisine hiç para kalmıyor kirasını ödeyemiyor yeme içme hiç bir şey alamıyor krediyi ödemezse neyle karşılaşır acaba üstüne hiçbir mal varlığı yok zaten hiç birimizin yok cevaplarsanız sevinirim… saygılar..

 11. muro dedi ki:

  Valla bende emekliyim bankalara 60 bin borcum var tek emekli maaşım 1000 tl bu maaşla krediyi ödeyemem ama bu borç 30 falandı 60 bine çıkardılar istedikleri kadar çıkarsınlar kafaya takmıyorum psikolojimi de bozmuyorum benim bir maaş var başka bir şeyim yok ki ne alacaklar benden hapise attırırlar en fazla o kadar.

 12. muro dedi ki:

  3000tl zor şartlarda bu insanlar geçimini zor sağlıyor, bu devlet bu adamlara bu maaşı verirken düşünmüyor mu bu insanlar nasıl geçinir nasıl borç öder alsın. Bu fakir millete hiç mi acımadın devlet baba.

 13. Sevil dedi ki:

  Ben iflas ettim iş yeri kapattın 4 yıldır kredi ve kredi kartı borcumu ödeyemiyorum. Babadan maas alıyorum. Emeklilik maaşından kesinti yaparlarmı. Lutfen cvp

 14. ümmühan dedi ki:

  İyi günler benim bir sıkıntım şu avukatım eşim emekli banka borcundan dolayi taahhüt imzalamış tamam dedik ödüyoruz bir buçuk senedir maaşından kesiliyor simdi yardim isteyeceğim konu on gün önce eşimi polis kimlik aramasında tutuklama karari olduğunu öğrendik emniyette nöbetçi mahkemeye çıkmış on gün izin almış avukatı aradık şaşırdı nasıl olur diye nihayetinde bu gün aradı sonuç kalan meblağnın tamamını ve faizini istiyorlarmış başka avukata sorduk olabilir dedi ben şimdi birde size sormak isyoyorum böyle bir şey olabilir mi. teşekkür ederim

 15. Necat dedi ki:

  merhaba
  Bir bankadan 2 kredi çektim (tüketici kredisi) ben emekliyim ve emekli maaşımı o bankadan alıyorum.Maaşımı ayrıldığım eşim ve kızım alıyor.Bana artık almadıklarını maaşa bloke konulduğunu söylediler.Bankaya gittim bir kredimi avukatta olduğunu ve onların kestiğini diğer kredimin ise banka tarafından kesildiğini söylediler.Ben bir iş yapıyordum ve iflas ettim şimdi gerçekten bu maaşa çok ihtiyacım var.Maaşımı alabilir miyim ve alabilirsem nasıl bir yol izlemem lazım bu konuda bana yol gösterirseniz çok sevinirim.Ayrıca avukata verecek paramda yok dilekçe nasıl yazılır nereye yazılır bilmiyorum
  şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim
  saygılarımla

 16. mustafa gulmez dedi ki:

  Sayın bilir kişi öncelikle iyi akşamlar emekliyim maaşımı aldığım banka da dahil 3 bankaya borcum var benim bankam kendi parasını kesiyor diğer iki bankayıda avukata verdiler ve imza attım oduyordum ama artık gücüm yetmiyor emekli maaşım haciz ettirsem sıra ile yarısını alsalar benimde kafam rahat etse yok mu böyle bir imkan acil cevap lütfen.

 17. Sirin dedi ki:

  Eşim memur emeklisi başımdan bir ameliyat geçti.2 derecede kanserim ameliyatim özelde oldu o yüzden borçları ödeyemedik 2 çocuğum üniversitede ben kiradayım
  Şu an icralık olduk.
  Ama bankalara dedik ki tek bir kalemde toplayin kredi verin borcumuzu ödeyelim maaşımızı size getirelim otomatik düşün dedik kabul etmediler.
  Şimdi de ödeyemiyoruz ne olacak?

 18. Gönül bagriaçik dedi ki:

  Selam, banka yetim maaşına el koyar mı? Bloke koyar mı, iki bankaya kredi ve kredi kartı borcum var bir buçuk yıldır ödeyemiyorum hiçbir gelirim yok üzerinde hiçbir mal varlığında yok sadece yetim maaşı alıyorum ondan başka hiçbir gelirim yok acaba banka maaşına el koyar mı yada bloke koyar mı?

 19. Müslüm dedi ki:

  Bende emekli bir vatandaşım benim de ne evin nede arabam var ama evimiz var tapusu eşimin adına işimize icra gelir mi cevaplandırırsanız sevinirim..

  1. Mehmet dedi ki:

   Emekli memurum oğlumun evinde kalıyorum banka borçlarımdan dolayı eve hacze geldiler. Televizyon, salon takımı ve dondurucuyu boşaltıp (içindekiler çöpe gitti) aldılar bende icra mahkemeye dava açtım sonucu bekliyorum. Oğlumda baba üzülme taksitle yavaş yavaş alırım diyor. Alsa yine gelirler alırlar ben ne yapacağımı şaşırdım. Zor durumda olan insanları bilgilendirdiğiniz için size minnettarız. Sizin bu açıklamalarınızı daha önce okumasaydım intiharı bile düşünüyordum.

   1. Semih Buzgan dedi ki:

    Merhaba Mehmet Bey,

    Öncelikle geçmiş olsun. Oğlunuz yeni eşya aldığı zaman bu eşyalar için fatura almalı ve bu faturalar kendi adına olmalı. Eve bir daha haciz için gelirlerse eşyaların sahibinin faturalar gösterildiği zaman oğlunuz olduğu anlaşılacağı için o eşyalara dokunulamaz.

    Saygılar..

    1. Ekrem dedi ki:

     Semih bey, emeklinin ev eşyası haczedilemez diyordunuz. Mehmet beyin eşyalarını nasıl haczetmişler. Geri alma olanağı yok mu?

     1. Semih Buzgan dedi ki:

      Emeklinin eşyası değil maaşı haczedilemez diyoruz.

 20. Gökçe dedi ki:

  Merhaba, özel bir bankada kredili mevduat hesabım vardı 1,5 sene önce kredi kullandım sağlık problemlerimden dolayı işten ayrılmak zorunda kalınca ödeme konusunda güçlük çektim asgari tutar ödeyerek icra takibine düşmesini engelledim. En son yapılandırmak istediğimde faiz çok ödeyeceğim diye kabul etmediler . Güncel borç tutarım 1650 idi. Emekli oldum. SGK anlaşmalı olduğu bankaya paramı gönderdi. Banka aynı olduğu için emekli maaşımı kendi hesabıma aktarıp oradan da borcu ödemişler kmh hesabımı kapatmışlar. Emekli maaşımı benim yazılı veya sözlü onayım olmadan hesaba aktarma hakkı var mı ? Eğer icralık olsaydınız dokunamazdık diye de açıklama yaptılar.

 21. Serap duvenci dedi ki:

  Merhaba. Emekliyim. Kredi ve kredi kartı borçlarim var benim de. Maaşımı aldığım banka, başka bankada ki hesabıma bloke koymuş. Yasal mı? Eşim de emekli, ama onun üstünde ev araba var. Benim borcum, onu bağlar mı?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Sizin borcunuz eşinizi bağlamaz. Emekli maaşına bloke konulamaz. Bu konu için dilekçe verip bu blokeyi kaldırtabilirsiniz.

 22. AHMET dedi ki:

  Merhaba emekliyim kredi kartı borçlarım var ve maaşımı aldığım bankadan kredi çekmiştim çok sıkıştım borçlarımı ödeyemiyorum maaşımı aldığım banka bloke koyar mı yada icraya verip maaşımdan kesermi cevap yazarsanız sevinirim teşekkür ederim

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Eğer kredi çekerken imzaladığınız sözleşmede kredi bu maaş hesabına bağlanmışsa ve ödenmediği durumlarda otomatik olarak maaştan kesilir diye belirtilmişse, kredi taksitleri maaş hesabınızdan otomatik olarak kesilir.

 23. vesile dedi ki:

  Ben babadan maaş alıyordum kredi çektim 4 bin lira kadar dönüyordu sigorta yapılınca maaş kesilmiş bana annene girecek senden dediler peki borcumu da düşürüp mü gidecek bilgilendirirseniz sevinirim..

 24. ibrahim arfundalı dedi ki:

  Sayın yetkili ben emekliyim bazı nedenlerden dolayı 3 banka ,ya ödemelerimi yapamadım aradan 9 ay geçti çok telefon aldım ama kendilerine borçlarımı şimdilik ödeme yapamayacağımı bildirdim. Sadece bir banka eylül ayında icra memuru ile gelmiş biz evde yoktuk çilingir ile açtırmışlar, bakmışlar kart bırakarak gitmişler. Evimde normal gerekli olan eşyalar var buzdolabı,çamaşır makinesi,bulaşık makinesi, televizyon gibi iki gün evvel yine aynı banka avukatı gelmişler. Tesadüfen evde değildik kart bırakıp gitmişler, hanım kendilerini aramış ben şehir dışındaydım hanımıma bir daha ki sefere haciz edeceğiz eşyaları alacağız demişler bu nasıl iştir kanun yok mu yoksa bunlar blöf mü yapıyorlar? Kim istemez ki borcunu ödemek inşallah bazı beklentilerimiz var ödeyeceğiz tabii ki haciz edebilirler mi? Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum, saygılarımla.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Evinize gelecek haciz memurları da, aynı türden birden fazla olmayan ve yaşamınız için zorunlu olan ev eşyalarını haciz edemeyeceklerdir. Örneğin iki tane buzdolabınız varsa onun bir tanesini haczedebilirler. Normal şartlarda buzdolabı falan gibi eşyaları birden fazla olsa bile götürmüyorlar, pek bir ederi olmuyor çünkü.

 25. Abidin Kır dedi ki:

  Emekliyim maaşımı PTT’den alıyorum icra dosyam var kredi alabilir miyim?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Abidin Bey,

   İcra durumunuz için üzgünüm. Umarım en kısa zaman da bu durumdan kurtulursunuz. Normal şartlar altında bir bankadan kredi yada kredi kartı borcu sebebiyle icralık olduysanız kara listeye girmişsinizdir. Bu durumda kredi çekme imkanınız maalesef bulunmuyor. Fakat yine de maaşınızı çektiğiniz PTT şubesine giderek bir şansınızı deneyebilirsiniz.

   Saygılar..

 26. Ufuk dedi ki:

  İcralık kredi borcumu ödemedim emekliyim üzerime hiçbir mal yok şirket ortağı olsam şirkete haciz gelir mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Kişisel borç sebebiyle icralıksanız şirketinize hacze gidemezler. Fakat buna rağmen eğer haciz yapılırsa yasal süre içerisinde dava açabilirsiniz. Şirketten eğer bir geliriniz varsa sadece bu gelir yani kar payınız için 1. haciz ihbarnamesi gönderilir. Bu da sadece kar payınız oranında olur. Sizin şahsi borcunuz nedeniyle şirketin demirbaşları haczedilemez.

 27. adem dedi ki:

  2015 mayıs ayında emekli oldum. Kredilerim vardı çalışırken ödüyordum. Malulen emekli oldum. Şimdi kredilerimi ödeyemiyorum. Size sorum şu olacak. Kredi aldığım bankalar ile emekli maaşımı aldığım banka ayrı. Başka bir banka emekli maaşımı aldığım bankaya müdahale edebilir mi? Yada evime haciz icra hapis cezası gelir mi? Teşekkürler.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Adem Bey,

   Bir banka kendi kredi alacağı için başka bankadaki hesabınıza müdahale edemez. Kredi borcunuzu ödemediğiniz zaman 90 gün sonra dosyanız avukata verilir ve bir süre sonra icraya verilir. Bir kere adresinize tespit yapmak için icra dairesinden memur gelir. Yazımızda da belirttiğimiz gibi hacze konu herhangi bir eşya yada mal yoksa, size bir evrak verirler ve bu evrakta haciz edilebilecek bir eşya yoktur yazısı vardır. Eve gelindiği zaman evde asıl baktıkları şey altın, tarihi eser yada satıldığı zaman ciddi ederi olan bir eşya yada mal olup olmadığıdır. Asla sizin buzdolabı, çamaşır makinesi yatak gibi ihtiyacınız olan eşyaları haczetmezler. Edemezler, kanunen bu yasaktır.

   Durum böyle olunca avukat şansını denemek için düşük bir ihtimalde olsa maaşınıza bloke koydurmaya çalışır. Fakat kanunen emekli maaşlarına haciz yada bloke uygulanamayacağı için bir dilekçe vererek aynı gün içerisinde bu blokeyi kaldırtabilirsiniz. Avukatlar bu durumu bildikleri için çoğu zaman emekli maaşlarına bloke işlemini bile yapmazlar.

   Geçmiş olsun..

 28. ali dedi ki:

  Anlaşılır bir dilde izahınız için teşekkür ederim. e-devletden sorguladığımda 7 tane mahkeme dosyasından bir tanesini görebiliyorum 5 yılı aşmış dosyalar 45 yıllık ticari hayatımda 2011 yılına kadar kredi notum çok yüksekti. Ticareti bıraktım kartları iptal ettiremedim kayıp ettim dedim hepsini tekrar gönderdiler yeğenlerim amca kartları biz kullanalım dediler ve beni yaktılar ve batdılar… 5 yıldır telefon açamadım hala arıyorlar hiç bir aramaya cevap veremedim. Mesela varlık denen bir yer hala arıyor ödeyecek durumum hiç yoktur, sonuç nereye gider bilgilerinizi bekliyorum saygılarımla..

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Merhaba,

   Borçlarınızın süresi 5 yılı geçtiği için banka tahsil edememiş ve borcu bir varlık yönetim şirketine satmış. Bu şirketler borçları satın alıp tahsil ederek kar etmektedirler. Eğer borçlarınızı ödeyebilecek imkanınız varsa ciddi indirimler talep ederek bu firmalara ödeme yapabilirsiniz. Ama önce sizin borcunuzun sizi arayan varlık yönetim şirketine satılıp satılmadığını, kendilerinin yetkili olup olmadığını iyi bir şekilde öğrenip bankadan teyit edin. Kendilerine varlık yönetim şirketi süsü veren dolandırıcılarda bulunmaktadır.

   Eğer borcu ödeme imkanınız yoksa zaten yapacak bir şey yoktur. Onlarda bir süre arar ve borcun peşine düşerler. Sonrasında avukata dosyanızı verme ve tekrar icra deneme ihtimalleri mevcuttur. Kolaylıklar dilerim.

 29. ibrahim dedi ki:

  Takibe düşmüş kredilerim var. Emekli maaşımın tamamı kesiliyor. Dilekceyi nereye vereceğim. Birde 60 metre kare bir arsam var. Elimden alabilir mi? Saygılar.

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Hangi icra dairesinin kararı ile emekli maaşınız kesiliyorsa oraya dilekçe vermelisiniz. İcra dairesine gittiğiniz zaman sizden bu maaşın emekli maaşı olup olmadığına dair evrak isteyebilirler. Maaşın emekli maaşı olduğunu ispat eden evrağı yanınızda götürün.

   Arsanızdan haberdar olurlarsa bunu satışa çıkartıp borcu tahsil edebilirler. Eğer ederi olmayan bir arsa ise hiç uğraşmazlar.

   Geçmiş olsun..

 30. Başar Koşdemir dedi ki:

  Merhaba ben 2 yıldır emekliyim maaşımı PTT den alıyorum. Çocuklarımı okutuyorum, evim kira, eşim hasta. Mecburen kredi çektim maaşımdan kesiyorlar. Hepsini 3 bankadan ayrı ayrı kredi verdi. PTT’den yeni yasa ile yapılandırma istedim bankalar kabul etmedi. Geçinemiyorum kiralarım birikti maaşımın hepsi kesilmesi doğru değil diyorlar. Ne yapabilirim çıkmazdayım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   3 ayrı bankadan krediniz varsa ve ödeyemeyecek durumdaysanız süreç şu şekilde işler:

   Maaş hesabınızın olduğu bankadan çektiğiniz kredi taksitleri bu maaştan otomatik olarak kesilir. Büyük ihtimalle krediyi çekerken size imzalattıkları sözleşmede böyle bir madde vardır. Kalan tutarı çekebilirsiniz.

   Maaş hesabınız dışındaki diğer iki bankadan çektiğiniz kredi taksitlerini ödemediğiniz durumda neler olabileceğini yazımızda detaylı olarak anlattık, tekrar okuyabilirsiniz. Tam izah edemediğimiz bir nokta varsa tekrar sorunuzu yazabilirsiniz, elimizden gelen yardımcı olabilecek cevabı en kısa sürede yazarız.

   Geçmiş olsun.

   1. Başar koşdemir dedi ki:

    Teşekkür ederim, maaşımı PTT den alıyorum kredileri PTT aracılığıyla Denizbank, Ingbank, Alternatif Bank’tan kullandırdılar. Maaşımın hepsi krediye kesiliyor. 36 ay vadeli kredilerimi 72 aya uzatmak istedim üç bankada ret etti. Bizlerin rahatlaması için yasa çıkıyor uymuyor bankalar, hakkımızı arayacağımız bir mercide yok. BDDK şikayet ettim bana verilen cevapta bankalar istedikleri müşterilerin kredilerini yapılandırmada serbestmiş. O zaman bu yasa niye çıktı zaten önceden de bankalar istedikleri müşterinin kredilerini yapılandırıyordu sesimizi duyuracak bir merci var mı? Benim gibi binlerce emekli aynı durumda cevabınızı bekliyorum, iyi günler

    1. Semih Buzğan dedi ki:

     Kredileri PTT aracılığı ile çektiyseniz muhtemelen kredi sözleşmesine taksitlerin ödenmemesi durumunda maaştan otomatik kesilmesi konusunda bir madde konulmuştur. Bu maddeyi imzaladığınız için siz ödeme yapmasanız bile maaşınızdan otomatik olarak kesinti yapılmaktadır.

     Bu durum sizin yaşamınıza engel oluyorsa öncelikli olarak profesyonel desteğine başvurmanızı öneriyoruz. Bir avukata danışıp çözüm yolu arayabilirsiniz. Bunun yanında bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlığa giderek tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz.

     Geçmiş olsun..

 31. Ekrem dedi ki:

  Sayin Semih Buzgan beyin dikkatine;
  9 yıldır üç bankadan x bankadan 2000 tl kredi borcum diğer x bankadan 3000 tüketici kredisi diğer x bankadan 2000 tüketici kredisini çekmiştim. Çalışırken kredi taksitlerimi düzenli ödüyordum bir ara sıkıntıya düştüm 7 gun geciktiğim bir günde taksidimi ödemek için bankaya gittim bankadaki görevli taksidini alamayız dosyaniz avukata verildi deyince avukati aradim avukat bir hafta içinde borcunu odemezsen seni perişan ederim dedi. Bende telefonu yüzüne kapattım. 2008 yılından beri ödemiyorum sürekli telefonuma değişik hukuk bürolarından mesaj geliyor yada arıyorlar hiç birine cevap vermiyorum. Emekli maaşımdan başka gelirim yok. Adima tapuda kayıtlı hiç bir şeyim yoktur. Bu bankalar çok insanın yuvasını yıktı. Bir çok insanın intihar etmesine sebep oldu. İsyanim buna bu yüzden bende emekli aylığım geçinebileceğim şekilde bana zor yetiyor. Bu borcumu ödeyemeyeceğimi biliyorum çünkü ödeyecek imkanım yok. Acaba iflas eden şirketler gibi borcum zaman aşımına uğrar mı? Saygılarımla..

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Merhaba Ekram Bey,

   Öncelikle durumunuz için üzüldüğümü belirtmek ve geçmiş olsun demek istiyorum. Emekli maaşlarına haciz yada bloke konulamayacağı için maaşınız garanti altındadır. Fakat kredi yada kredi kartları borçları silinmez ve affa uğramaz. Belli bir süre geçtikten sonra artık bankalar dosyalarınızı hukuk bürolarına vermekten vazgeçecektir. Çünkü bu onlar için ekstra maliyet oluyor. Her avukata verdikleri dosya için sonuç alınmadığı takdirde o avukata yada hukuk bürosuna ödeme yapıyorlar. Bu sebeple dosyanız artık sizden umudu kestikleri zaman hukuk bürosuna verilmeyecektir.

   Bu süreçten sonra bankalar sizin borcunuzu varlık yönetim şirketlerine satacak. Bu noktadan sonra muhatabınız artık ne banka nede herhangi bir hukuk bürosu olmayacak. Borcunuz varlık yönetim şirketine olacak. Varlık yönetim şirketlerine borçlar satıldığı zaman bu şirketler borcun çok düşük bir kısmını dahi almaya razı oluyorlar. Hiç alamamaktansa en azından ne alsam kardır diyorlar. İyi bir pazarlık ile borcunuzu çok düşük rakamlarla kapatıp kurtulabilirsiniz. Eğer yine ödeyecek durumunuz olmazsa yapılacak bir şey yoktur. Varlık yönetim şirketleri de emekli maaşına haciz yada bloke koyduramazlar.

   Saygılar..

 32. Yiğit Hamdi dedi ki:

  İyi günler benim babam bazı banklara kredi borçları var 6 ay sonra emekli olucak.Kendisi adına hiç bir şey yok.Evimiz halamın üzerine 6 ay sonra maaşını keserler mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Yiğit Bey,

   Emekli maaşlarına haciz yada bloke konulamaz. Fakat kredi çekerken maaş hesabından çekilmişse ve kredi sözleşmesinde ödenmediği durumlarda maaştan otomatik olarak kesilir diye bir madde var ve babanızda bunu imzalamışsa maaştan otomatik olarak kesilecektir.

   Saygılar..

 33. dursun52 dedi ki:

  Emekli maaşına haciz kanunen yasak olduğu halde neden icra daireleri emekli icra dairesinde muvafakat vermediği halde emekli maaşına haciz müzakeresi yazarlar. iik 93.maddesi eğer emekli maaşına icra dairesinde maaşına muvafakat vermemiş ise icra müdürlüğü emekli maaş hesapına haciz müzakeresi yazmasını ret etmesi gerek demiyor mu? Diyor bu kanuna uymayan icra müdürlüklerine ne gibi yaptırım uygulanabilir? Bu yanlış yapılan işlem yerine geçer mi geçmez. Bile bile emeklinin maaşına kanunsuz olduğu halde haciz uygulanması etik midir? Neden icra daireleri borçlunun yanında değil de alacaklının yanında olur, halbuki kanun ne der icra müdürlüğü hem alacaklının hemde borçlunun hakkını yasal olarak korumak kollamak zorundadır. Kanun karşısında herkes eşittir borçlu insan bu ülkenin insanı değilmi Allah aşkına buradan sizin vesilenizle icra dairelerine seslenmek istiyorum: eğer emekli dairenizde emekli maaşına muvafakat vermemiş ise lütfen kanunlara uyun emeklinin maaşına haciz müzakeresi yazmayınız.

  Saygılar..

 34. aslı dedi ki:

  İyi günler, ben Aslı annem emekli PTT’den maaş alıyor Aktifbank ve ING Bank’tan kredi çekildi. Aktifin tam ödeniyor ama ING’ye 700 ödenmesi gerekirken 370 TL ödeniyor. ING avukata vermiş bu durumda ne yapmamız gerekiyor? Ev kira annemin eline hiç maaş geçmiyor. Aktifbank bitince ING 700 mü kesmeye devam eder, buna indirim yaparlar mı yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Merhaba Aslı Hanım,

   Aktifbank kredisi annenizin maaş hesabı PTT’de olduğu için otomatik kesiliyor. ING Bankası PTT’de bulunan bir hesaptan para kesemez. Bu sebeple Aktifbank kredinizin ödemeleri bittiği zaman annenizin maaşının tümünü çekebileceksiniz.

   ING Bank avukatı büyük ihtimalle sizi sık sık arayacak ve hacze geleceklerini, maaşından keseceklerini, hatta hapis cezası çıkartacaklarını falan söyleyecek. Yada meslek etiğine bağlı kalarak borcun ödenmesini isteyecek ve icraya verecek dosyanızı. Bu noktadan sonra icra dairesinden bir memur gelip evde hacze konu bir şeyler var mı onu kontrol edecek. Eğer yoksa haczedilecek bir eşya yoktur diye belge hazırlayacak ve bunun bir nüshasını da size verecek.

   İşin özeti Aktifbank krediniz bittiği zaman maaş tam olarak elinize geçebilecek ve yasal olarak emekli maaşlarına hiç bir sebeple bloke yada haciz konulamayacağı için bu şekilde kesintisiz maaşı alabileceksiniz. Umarım en kısa zaman da durumunuz düzelir ve her iki bankaya olan kredi borçlarınızı kapatabilirsiniz. Endişe etmeyin, hayat bu ve hayatın içerisinde iflas da maalesef var. Emeklilerin durumu bu, sakin kalın ve psikolojinizi kimsenin bozmasına müsaade etmeyin.

   Saygılar..

 35. metin solmaz dedi ki:

  Merhaba Semih bey,ben Metin, kamuda çalışan bir arkadaşa kefil oldum yarısını ödedi emekli oldu. Borcun yarısı duruyor ve benden kesiliyor maaşım hacizli bende devlet memuruyum,ben emekli olsam kefil olduğum borca istinaden banka alacağı için bana ödenecek tazminattan kısmi veya toptan kesinti yapabilir mi? Üzerimde taşınmaz var hacizli, emekli olsam maaş ve bu taşınmazlardan haciz kaldırılır mı.Teşekkürler..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Metin Bey,

   Öncelikle geçmiş olsun. Emekli olduğunuz zaman sadece maaşınızdaki haciz sizin artık bu paranın emekli maaşı olduğunu belgeleyerek ispatladığınız zaman kalkar.

   Emekli ikramiyesi ise haczedilebilir. T.C. YARGITAY 12. HUKUK DAİRESİ ESAS NO:2015/10053 KARAR NO:2015/21168’ya göre yasalarda emeklilerin ikramiyesine haciz konulamayacağına dair bir ibare yok. Bu sebeple haciz konulabiliyor. Fakat icra daireleri emekli ikramiyelerinin 1/4’üne kadar haciz koyuyor. Fakat bu duruma avukatlar itiraz ediyor çünkü yasalarda böyle bir durum yok. Umarım durumunuz bu noktaya gelmeden çözülür fakat olur da böyle bir duruma gelirseniz profesyonel destek almanızı öneririm.

   Üzerinize kayıtlı taşınmazlar konusunda da durum pek parlak değil. Siz kefil dahi olsanız borcun asıl sahibi ödeme yapmadığı için sizde bu borca muhatapsınız ve ödeme yükümlülüğünüz bulunuyor.

   Umarın sorun kısa sürede istediğiniz şekilde çözülür.

   Saygılar..

 36. Berrin cakir dedi ki:

  Selam babadan yetim maaşı aliyorum. Annemde tabi ki maaş aldığımız bankadan kredi çektim. Annemde kefil oldu krediyi ödeyemezsem direk annemin maaşından mı kesilir?

 37. ali ihsan bektaş dedi ki:

  Merhaba. Ben maaşımı Ziraat Bankası’ndan alıyordum. Promosyonlar başlayınca Deniz Banka taşıdım. Deniz Bank’tan kullanmış olduğum bir kredim vardı ödeyemedim ve takibe girmişti. Şimdi maaşı oraya taşıyınca otomatik olarak kesinti yapmışlar. Böyle bir şey yapabilirler mi benim onayım olmadan. Teşekkür ederim.

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer Denizbank’tan kredi çekerken imzaladığınız sözleşmede kredi borcumu ödeyemezsem maaş hesabımdan otomatik olarak kesilmesine razıyım şeklinde bir madde varsa böyle bir şey yapabilirler. Eğer böyle bir madde yoksa itiraz edebilirsiniz, bu emekli maaşı olduğu için.

   Saygılar..

  2. ali İhsan bektaş dedi ki:

   Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. Böyle bir taahhüdüm yok. Bankadaki memurda iade talebinde bulunalım genelde iade oluyor dedi. Öyle bir taahhüdüm olsa zaten 3 senedir maaşımın kendi bankalarında olup olmamasına bakmadan haciz uygular idi. Sağlıcakla kalın..

 38. Mustafa berber dedi ki:

  Merhaba iyi çalışmalar emekliyim kredi borcum ve kredi kartı borcum var ayrıca maaşımı PTT’den alıyorum. Otomatik hesabımdan düzenli şekilde ödeniyor ama başka bir bankaya kredi ve kredi kartı borcum var ödenmiyor. Sicilim bozuk ama Aktif Bank’la görüştüm sana kredi veririz dediler ama şöyle bir şey sormak istiyorum, kredi çektim hesabıma yatti başka banka emekli kredisine el koyar mı acil yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey,

   Eğer borcunuzu ödeyemediğiniz banka sizi avukata verdiyse, avukatta icra dairesi kanalıyla bankalara bloke yazısı gönderdiyse hesabınıza para geçtiği zaman bu paraya bloke konma ihtimali var. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi yine Aktif Bank’tan alabilirsiniz. Aktifbank’a sorup para hesabınıza geçtiği anda bloke konulup konulamayacağını, hesabınızda bir bloke yada haciz durumu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

   Saygılar..

 39. metin solmaz dedi ki:

  merhaba semih bey, ben kamuda çalışan biriyim, kamuda çalışan bir arkadaşa kefil oldum,bu arkadaş çalışırken büyük bir kısmını ödedi ve emekli oldu ve emeklinin maaşına dokunamıyorlar diye ödemeyi bıraktı.yüklü bir miktar bana kaldı.bende o borcu ödedim bu arkadaşın üzerinde miraslı bir tarla ve banka kredisiyle aldığı ve bankaca ipotekli bir evi var.ben defeaten borcu ödediğim için bu ev ve tarlaya haciz işlemi yaptırabilir miyim.saygılar…

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Merhaba Metin Bey,

   Bu borcu sizin ödediğinize dair elinizde banka dekontları veya daha farklı resmi nitelik taşıyabilecek bir belge varsa karşı şahıstan alacaklı konumda olursunuz. Böyle bir durumda alacak davası açabilir veya daha farklı hukuki yollara başvurabilirsiniz. Bunun için konunun uzmanı bir avukata danışıp elinizdeki bilgi ve belgelerle profesyonel destek almanızı öneriyoruz.

   Saygılar..

 40. Serhat dedi ki:

  Merhaba Semih Bey,
  12 yıl önceki kredi borcum için geçen gün aradılar. Sirkete devretmişler ödeyemem dedim. Ben malulen emekliyim ve hiç bir mal varlığım bulunmamakta. Evime haciz gelir mi? Gelirse eşya götürme hakkı kanunen yok mu? Emekli maaşına ben istemediğim sürece el koyamıyorlar değil mi?

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Merhaba Serhat Bey,
   Anladığım kadarıyla banka borcunuzu varlık şirketine devretmiş. Bu şirket sizden borcu tahsil etmek için mektup, arama ve sms kanallarını deneyecek. Ardından bir şeyler alabileceği düşüncesine kapılırsa icra yolunu deneyecek. İkamet adresiniz neresiyse icra memuru adrese gelip haczedilecek bir eşya var mı diye kontrol edecek. Eğer hacze konu olabilecek (tarihi eser, altın yada çok değerli ev eşyası) eşya yoksa bu doğrultuda bir yazı yazacak ve bir nüshasını size verecek. Eğer hacze konu olacak değerli bir eşya ikamet adresinizde yoksa eşya kaldırımı olmaz.

   Bunun yanında emekli maaşlarına her ne sebeple olursa olsun bloke konulamaz ve haciz işlemi yapılamaz. Maaşınız konusunda hiç bir endişe duymanıza gerek yok.

   Saygılar..

 41. Metin SOLMAZ dedi ki:

  Merhaba Semih bey,kamuda çalışıyorum birine kefil oldum ve defeaten ödedim o kişi emekli üzerinde taşımaz var tapuda üzerine şerh kondu avukatım tarafından, gerekli ödeme belgelerimi avukatıma verdim ,bu arkadaş bizden habersiz satış yapabilir mi, saygılar.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Metin Bey,

   Tapuya ne şekilde şerh konduğunu bilmediğim için net bir cevap veremeyeceğim. Fakat satış hakkı ile ilgili bir şerh konduysa satış yapamaz. Ayrıca bu şerhin süresinin 5 yıl olduğunu da hatırlatmak isterim..

   Saygılar..

 42. Hürriyet dedi ki:

  Merhaba emekliyim ama para yetmediği için çalışıyordum iş yerim ekonomik krizden dolayı kapandı 2 3aydır kredi kartımı ödeyemiyorum.
  77 M2 evim var geri ödemesi hala devam ediyor.sorum şu
  Emekli maşımdan borcuma karşılık kesinti yapılır mı?
  Maaşım varken haline münasip konutuma haciz konulur mu?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli maaşınızdan kredi kartı borcunuz sebebiyle kesinti yapamazlar. Fakat dosyanız avukata verildiği zaman ev sizin üzerinizeyse haciz konulabilir.

   Geçmiş olsun,
   Saygılar..

   1. Hürriyet dedi ki:

    Teşekkür ederim ilginize haline münasip ev kavramı var ona rağmen haczedilir mi ev?

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Normalde haline münasip evler haczedilemez. Fakat icra memurları kimi durumlarda haciz kararı verebiliyor. Buna itiraz hakkınız bulunuyor. Yargıtay haline münasip evler için yapılan haciz kararını bozuyor. Haline münasip ev kavramı evin değeri, içerisinde yaşayan kişi sayısı ve ailenin sosyal durumuna göre belirleniyor. Kesin olmamakla birlikte benim görüşüm 72 m2 bir ev için haciz kararı çıkartılmaz. Eğer evinizin değeri milyon TL’ler ile ölçülüyor olsa haciz kararı çıkartılır borç ev satışından kesilir kalan para ev sahibine geri iade edilir ve ev sahibi daha ucuz bir ev alır. Fakat 72 m2 bir evin haciz ile birlikte satışından ne gelecek, ne kesilecek ve kalanla da ne ev alınabilecek bir durum olacağını sanmıyorum.

     1. Hürriyet dedi ki:

      İlginize teşekkür ederim elbette kimse borçlu yaşamak istemez ama hayat şartları beklenmedik işsizlik ülkemizin ekonomik durumu bir çok kişiyi bu duruma itti malesef tekrar teşekkür ederim

 43. Işıl Sezgin dedi ki:

  Merhabalar,
  Babam memur emeklisi. 3 ayrı bankaya toplam 5 kredi borcu yapmış. 3 tanede kredi karti borcu var ve haliyle su anda ailecek hiç birini ödeyemiyoruz. Bankalardan biri maaş aldığı banka. Su ana kadar taciz etmeyen tek banka da maaş aldiği banka. Maaşı 3 aylik okarak yatiyor ve yeni maaşı yatmadan da o bankadan başka bir bankaya transfer etmek istiyoruz ama banka bunu kabul etmiyor. Bunu yapabilirler mi? Maaşını şimdiye kadar hiç çalışmadığı bir bankaya aktaramaz mıyız?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Işıl Hanım,

   Maaşın olduğu bankadan kredi çekerken babanıza imzalatılan sözleşmede ödeyememe durumunda kredi taksidinin otomatik olarak maaştan kesilmesi ile ilgili bir madde vardır. Bu maddeye istinaden maaşı başka yere taşımanıza yasal olarak izin vermeme hakları var. İsterseniz e-devlet şifresi ile giriş yaparak emekli maaşı taşıma bölümüne gelin ve bir deneyin taşınıp taşınmadığını görün. Eğer taşınmıyorsa düşük bir ihtimalde olsa bağlı olduğunuz ilçenin SGK’sına gidip maaş taşıma dilekçesi verin. Düşük bir ihtimalde olsa belki maaşı başka bankaya taşıyabilirsiniz.

   Geçmiş olsun,
   Saygılar..

 44. Tacettin Taşkın dedi ki:

  Merhaba Semih Bey,
  Bende emekliyim ve 4 bankaya K.kartı ve Kredi borçlarım var ve icralık durumdayım. Maaşımı PTT den alıyorum. Borçlarımı şu an için ödemem kesinlikle mümkün değil. Evimi boşaltmak zorunda kaldım ve maddi yönden bitik durumda olan kızımın yanında yaşıyorum. İkametimi değiştiremiyorum zira benim yüzümden kızımın evine icra gelir diye korkuyorum hala eski boşalttığım adreste ikametli görünüyorum. Son 3 yılda 6 önemli ameliyat geçirdim, ve tek gelirim emekli maaşım onuda kendi masraflarım ve evinde kaldığım kızımın evine harcıyorum. Hiç ödeme imkanım olmadığı için gelen telefonlara da bakmıyorum.
  Dün varlık firmalarından birinden bana gelen SMS te bana ”ödeme yapmadığınız için icra iflas kanunu 76. madde üzerinden hakkınızda hapisle tazyik kararı çıkartılması için ilgili icra mahkemesine dilekçe verilecektir” yazıyor.
  Gerçekten bu 76. madde ile hakkımda hapis le tazyik kararı çıkarabilirler mi? çıkarılabilirse ne yapmalıyım?
  Birde benimle evlenmek isteyen bir hanım var ve oda evlenince benim borçlarımdan dolayı evine haciz gelir diye korkuyor zira sizde bilirsiniz ki evde her eşyanın ona ait olduğunu ispatlayacak faturasının olması mümkün değil.
  Bu iki konuda yardım ve fikirlerinizi rica ediyorum.
  Teşekkür ederim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Taceddin Bey,

   Siz eğer varlık yönetim şirketine şu tarihte ödeme yapacağım şeklinde bir taahhütname imzalamadıysanız hapis cezası çıkartamazlar. Hapis ancak bir taahhütname imzalar ve bu taahhütnamedeki şartlara uymazsanız çıkartılabilir.

   Evlilik tarihiniz borçlanma tarihinizden sonra olacağı için eşinizi etkilememesi lazım. Fakat olur da bu yolla üzerinize gelmeyi seçerlerse itiraz edebilirsiniz. Eğer evde hacze konu olabilecek antika, tarihi eser, altın veya satıldığı zaman borcu ödeyebilecek yada ciddi bir kısmını kapatabilecek eşya varsa sıkıntı olabilir. Yoksa normal çekyat, televizyon, buzdolabı falan gibi eşyalarla asla uğraşmıyorlar.

   Geçmiş olsun,
   Saygılar..

 45. Muhammed dedi ki:

  Merhaba Semih Bey
  PTT den emekliyim. PTT den emekli maaşıma kredi çektim. 4 farklı banka bunlar aktif bank,İng, Odeabank, Denizbank bu bankalar PTT aracılığı emekli maaşım üzerinden tüketici kredisi çektim. Denizbank dışında diğer bankalar otomatik emekli maaşımdan kesiliyor ve bana hiç bir şey kalmıyor. Denizbank kesilemediği için icraya verdi. Benim 2 ay sonra İng Bank kredi taksitleri bitecek ilk sorum bittiği zaman Denizbank icraya verdiklerini emekli maaşımadan almaya başlayabilirler mi?
  2.sorum ben hiç maaş alamıyorum bunların maaşımdan otomatik kesilmesini engeleyebilir miyim maaşımi alabilir miyim?

  Şimdiden bilgilendirme için çok teşekkür ederim.saygılarımla

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Muhammed bey,

   Maaşınızdan otomatik kredi taksidi kesen bankalar büyük ihtimalle size kredi sözleşmesi imzalatmışlardır ve bu sözleşmede kredi taksidi otomatik olarak maaşımdan kesilsin diye bir madde bulunuyordur. Bu maddeye istinaden kesilme oluyordur. Eğer böyle bir madde yoksa sözleşmenizde maaşınızı aldığınız bankaya talimat vererek kesilmemesini isteyebilirsiniz.

   İng taksitleriniz bittiği zaman Denizbank maaşınızdan kesinti yapamaz. Artık icralık olmuş o dosya.

   Geçmiş olsun,
   Saygılar..

 46. tugba dedi ki:

  İyi çalışmalar,
  Babam emekli, annemden dul maaşı aliyor. 5 bankadan hacizli dosyasi var. kendisi 66 yaşında ev kredisi kendi üzerine. 2 bankadan icraları yapılandırmış. Fakat annemi kaybedince odeme yapmamış hiçbir bankaya. Bankaya ev borcunun karşılığında evi almalarını istedi, fakat banka evin üzerinde başka hacizler olduğu icin banka evi almiyor. babam yapılandırdığı kredi ve evin kredi borcunda odemiyor. Bu durumda hapis cezasi olur mu?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Tuğba Hanım,

   Bu durumda hapis cezası olmaz. Hapis cezası olması için babanızın alacaklı olan taraflara bir taahhütname imzalamış olması ve bu taahhütnamede belirttiği tarihte ödeme yapmamış olması lazım. Eğer şu ana kadar herhangi bir taahhütname imzalamadıysa hapis riski hiç yoktur.

   Saygılar..

   1. tugba dedi ki:

    tesekkurler

 47. ahmet yıldırımcan dedi ki:

  İyi günler ben emekliyim bir tane 2 katlı müstakil ev var tapu hanımla benim üzerime evin yapı kullanım izni yok bankalar normalde ev için kredi vermiyor. Ben icralık oldum evi alacağız diyorlar alabilirler mi? Alıp satabilirler mi borçlardan dolayı bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Merhaba,

   Evin tapusu üzerinize olduğu için maalesef evin satışını isteyip borcu tahsil etme yoluna gidebilirler.

 48. LEVENT DEMİR dedi ki:

  İyi günler. Emekliyim PTT’den 3 kredi çektim SGK’ya olan borcum nedeniyle bankalar 3 ay kredi taksitlerini maaşımdan kesemedi, şu an maaşım düzelecek ama bankalar dosyamı Hukuk Birimine verdiler, bu ay maaşımı tam alabilir miyim yoksa bankalar kredi taksitlerini yine maaşımdan kesebilirler mi dosyam Hukuk Biriminde olduğu halde.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bankalardan kredi çekerken eğer kredi taksidini ödeyemezseniz PTT maaş hesabından otomatik kesilmesi konusunda bir sözleşme yada taahhütname imzalamadıysanız PTT’ye yatan emekli maaşınızdan kesinti yapamazlar. En fazla emekli maaşınızın hangi banka yada PTT hesabına yattığını öğrenip bu hesaba bloke koydurabilirler, bunu da bir dilekçe ile açtırır ve maaşınızı eksiksiz alabilirsiniz.

   Saygılar..

   1. Ömer sati önol dedi ki:

    Dilekçe örneği var mı? Aynı dertten mustaribim. Benim maaşımın tamamını alıyor.

 49. Seyit halil dedi ki:

  Peki bende su olayı merak ediyorum benim borcum var kart borçları yanlız icralık oldu ama ben itiraz ettim borca bu yargıtayın almıs oldugu kararda 330 0 tl altındaki tutarlar dogru dan icraya gitmeden tuketici mahkemesine basvuru lur der peki bu durumda icra süreci nasıl işler yanı sonuç lehimize sonuclanırmı yoksa yargıtayın kararına göre yine de icra takibi devam eder mi su an itiraz ettim sonucu bekliyorum

 50. Seyit halil dedi ki:

  Ve benim borclarım hep 3300 TL altında ayrıca emekliyim malulen toplamda 10000 kadar borcum var

 51. Seyit halil dedi ki:

  Bide ben bu borcları ödemek istiyorum simdi ben icra varken bu borcun sadece ana parasını borcumu ödeme yapmakstiyorum diğer masraflar avukat dosya falan bunları ödeme yapmadan sadece borcu ödesem yargıtayın kanuna göre diyorum cunku bi dosya var ben itiraz edeli 8 ay oldu oyle e duruyor dosya

 52. Kamo dedi ki:

  Emekliyim bankaya iki tane ihtiyaç kredisi var ödüyordum ama şimdi yapamıyorum aynı bankadan emekli maaşı alıyorum emekli maasima el konulurmu başka gelirim yok gittim ödeme yapamayacağım söyledim imkansız olduğunu biz emekli maaşını bizden aldığınız için bu krediler verildiğini söylediler bende gece maaş yatırıldığı zaman hemen çekiyorum bana acil bir cevap veren bilir misiniz lütfen acil şimdiden teşekkür ederim.

 53. Yusuf kenan dedi ki:

  Merhabalar avukat hanım yada avukat bey benim sizden ricam şu ben de ptt den iki banka üzerinden emekli maaşıma karşılık kredi çektim yaklaşık 1 yıl önce tabi o zaman çalışıyordum bir sorun yoktu geçen ay ayağım kırıldı ve çalışamadım maaşımın 1kismi zaten nafakaya kesiliyor diğerinin de tamamı krediye kesiliyor nasıl bir dilekçe vereceğiz ki bu kredi ödemesi yada bloka kalksin başka hiç bir gelirim yok şu an ve gerçekten çok mağdur durumdayım yardımcı olursanız çok sevinirim

 54. Betul dedi ki:

  İyi günler. Babama 2 sene once kefil oldum ancak görüşmüyoruz. Bana 2 sene sonra Nisan ayında kefillikten çıkabileceğimi söylediler. Oda şu şekil. Emekli olabilmesi için banka ona kredi verdi ancak emekli maaşı kredinin tamamini karşılamadığı için üstüne her ay 800 civarı para yaptırması gerekiyordu.bunu zaten hep gecikmeli olarak yatırdı. Son olarak 1 senedir ödeme yapılmadığına dair avukat beni aradı. Haciz işlemini başlatmak zorundayım dedi bir kaç gün müsaade istedim. avukat bir senedir ödeme yapılmadığını söylüyor ancak emekli maaşının kesilmesi gerekiyordu? Asıl borçlunun üstüne hiç bir şeyi yok araba ev. Evde kıymetli denebilecek hiç bir şeyi yok. Nikah şekeri dükkanı var ortada 53 milyarlık borcu ödeyebilirsiniz değerde hiç bir şeyi yok. Ben sigortalı çalışanım 6 senedir aynı yerde çalışıyorum 1 senedir evliyim. Babalıktan reddetsem gibi bir sürü şey düşündüm ama sanırım kefillikten hicbisekilde çıkamıyorum. Bundan sonraki aşamalar nedir yardımcı olursanız çok sewinirim

 55. Ömer dedi ki:

  Bir evi olana icra gelir mi bankadan kredi borcu yüzünden?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Evet kredi borcunuzu ödemediğiniz takdirde banka dosyanızı avukata verir ve avukatın da yürüteceği hukuki süreçte icra durumu vardır.

 56. Ha dedi ki:

  Merhabalar benim kredi ve kartı borcum var. Emekliyim. Öğrenmek istediğim babamın üzerine bir ev annemin üzerine de iki ev ayrıca babamın adına araba var. Annem veya babamın vefatı halinde benim borçlarımdan dolayı bankalar evlere ve arabaya el koyabilir mi? El koymamaları için ne yapmalıyım?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Allah ebeveynlerinize uzun ve sağlıklı ömürler versin. Fakat eğer vefat ederlerse yasal varis olduğunuz için evler sizin ve varsa diğer varislerin üzerine geçer. Böyle bir durumda bankalar icra ve haciz seçeneğini kullanırlar.

 57. nil hanım dedi ki:

  Merhaba. Benim eski eşimin bankalara kredi kartı borcu var. Ben 30 mart 2009 da eşimden ayrıldım. Devamlı benim evim ve ben aranıyorum avukat bürolarından. İki kızım var. Biri evli diğeri eşinden ayrı. İkisi de devlet memuru. Kızlarım bu konuda zarar görür mü? Zaman zaman çocukları görme bahanesiyle geliyor ve ben çok tedirgin oluyorum. Gelmesini istemiyorum ama anlatamıyorum bu adama. Eski eşimin vefatı halinde dul olan kızımdan bu borçların alınması söz konusu olabilir mi? Ne yapmalıyız..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Nil Hanım,

   Borç şahsidir ve kızlarınızı etkileyecek bir durum yoktur. Herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.

   Saygılar..

 58. Mehmet dedi ki:

  Semih Buzgan hocam annemin maaş bankası olan Deniz Bank’a 3 kredisi var toplam da 1550 tl emekli maaşı 1300 tl geçen ay emekli maaşının tamamını çektik krediler kesilmeden. Normalde maaşı her ayın 23 de saat 02.20 civarlarında yatmış. ama bu ay nasıl olsuysa hesap hareketlerinde ayın 23 de saat 20.58 yatmış gözüküyor ve 1 kredisi için geçen ay ve bu ayın ödemesini kesmişler işin enteresan yanı benim hesap hareketini baktığım da tarih 22.08.2017 ben internet bankacılığın dan hesap hareketlerini mail le aldım ve annem müşteri hizmetlerini aradı müşteri hizmetindeki görevliye daha bugün ayın 22 si saat 23.00 dedi siz nasıl maaşımı yatırdınız ve kredileri kestiniz diye sordu görevli kelime oyunları yaparak maaşınızı yarın yatmış farz edin diğer ayda böyle yapar kredileri keseriz tarzında konuştu böyle bir şey yapmaları mümkün mü? Semih bey 23.08.2017 saat 02.40 internet bankacılığına girdiğimde şok oldum SGK maaş ödemesinin ve diğer kredi kesintilerin hesap hareketlerindeki saatleri değişmiş 4 saat önce yazılı olan benim mail ve ekran görüntüsü olarak aldığım saat gitmiş yerine SGK maaş ödemesi 23.08.2017 saat 02.23 gelmiş banka resmen ali cengiz oyunu yapmış hesapta bu durumda ne yapabilirim lütfen yardımcı olun saygılar..

 59. yusuf dedi ki:

  Merhaba, 2017 nisan ayında malulen emekli olmak zorunda kaldım ve şu an çalışamıyorum, iki oğlum da liseye başladı bu yıl, 1020 tl deniz banka maaş bağlandı ve kayınçomun evinin üzerine ev yaptırdığım için çok borçlanmıştım 17 bin tazminatım ustalara borçlara gitti. 95 model bir engelli aracım var gümrük şer koymuş satmama izin vermiyor.
  Bunun üzerine 25000 bin Denizbank’tan çektim, bin 500 tl de kurtaran hesap açtılar onuda çektim. Daha önceden de, garantiye 5 bin, Yapı Kredi’ye 3 bin,finansa bin beşyüz, Akbank’a da 3 bin, tl taksitlendirilmiş kredi kartı borçlarım var. Geçen aya kadar bir şekilde taksitleri ödüyordum. Fakat bayramdan önce maaş erken yatınca Denizbank’a olan 730 tl taksidimi kesemeden çektim ve ihtiyaçlarıma kullandım. Bu ay Denizbank iki taksidi birden kesmek istese bile maaş yetmeyecek.Hal böyle iken taksitleri ödeyemediğim gibi evsel ihtiyaçlarımı bile karşılamayacak durumdayım. Bu durumdayken deniz bankın maaşımı kesmesine engel olabilir miyim. Diğer borçlarım için eve icra gelir mi? Gümrük aracıma el koymalarına izin verir mi, sizce ne yapmalıyım ben? Teşekkürler.

 60. Rumuz dedi ki:

  Merhaba,ben babamdan maaş alıyorum kızım rahatsızlandığında 2 bankadan kredi kullandım daha sonra ödeyemedim yapılandırdım olmadı tekrar yapılandırdım derken borç her defasında yükseldi. Şu anda ödeyemiyorum üstümde malım yok annemin evine sığındım maaşıma veye annemin evine haciz gelir mi lütfen yazar mısınız?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   İkametgah adresinize icra dairesinden gelip bakabilirler, hacze konu olabilecek çok değerli eşya var mı yok mu diye kontrol edebilirler. Evin mülkiyeti ile ilgili bir sorun olmaz çünkü ev sizin üstünüze değil annenizin üzerine. Evde tarihi eser yada binlerce lira edecek değerli bir eşya yoksa sıkıntı olmaz. Maaş konusuna gelecek olursak bu maaş tam olarak nedir bunu bilemediğim için net bir yanıt veremeyeceğim.

 61. Metin SOLMAZ dedi ki:

  Merhaba Semih bey ben çalışan bir memurum çalışan memur bir arkadaşa kefil oldum. o arkadaş emekli oldu ve borcunu ödemedi borç bana kaldım ben borcun tamamını ödedim. Ödeme dekontlarımı avukata verdim. Bu arkadaşın üstünde krediyle alınmış ipotekli evi ve tarlası var bunlara haciz koyduk. Evin yarı hissesi hanımının. Bu arkadaş ticaret yapıyor,arabası var,gerçekten zengin ama başkasının üstünde emekli maaşı var şimdi benin borcum alacağım yine ödenmiyor. O da şimdi ödememek için avukata vermiş. Şimdi kardeşim bu adam parayı alıp yiyor hissenin yarısı hanımının da olsa aynı evde oturuyor kefil yapmak için yemin şart ediyor şimdi böyle bu kanunlar hala böyle ahlaksızları korumak için mi var. Kardeşim yiyip içiyorsun beş ödeyemezsen üç öde bir iyi niyet göster. Hiç biri yok. Yarın bunlar ölüp musalla taşına yatınca hoca bu adama olan haklarınızı helal edin diyor alacaklı vatandaş hayır deyince de yakınları o adamın alacağı paranın üstüne çöreklenmiş kabadayı hareketle adamın üstüne yürüyorlar medyadan seyrettik. Bu kanunların değişmesi lazım ben kendine de söyledim insanın başına her şey gelebilir yiyecek ekmeğe muhtaç olabilir böyle birine yine yardımcı olalım ama hilei şeriyye ile hareket edenlere de bir ayar çekilmesi lazım diye düşünüyorum. Borcunu ödememek için Avukata ödeyeceği ücreti alacaklıya vermesi bile bir iyi niyet göstergesi olabilir. Nasıl olsa kanun benden yana kimse dokunamaz mantığı yanlış bir gün Allah öyle bir dokunur feleği şaşar. Benim bu alacağımı tahsil etme şansım var mı,nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Metin Bey,

   Şu an için en doğru yol olan dosyayı avukata verme yolunu seçmişsiniz. Adalet yoğunluk sebebiyle biraz geç işler ama en nihayetinde haklı olanın hakkını verir. Sizin durumunuzda da er yada geç hakkınızı alacaksınız.

   Saygılar..

 62. Tahsin çaylı dedi ki:

  sayın yetkililerim hep böyle yerlere yorumlarımı yazıyorum Allah razı olsun sizlerden 3 11 2014 kurban bayramım da dahil Ziraat bankası Eskişehir mahmudiye şube müdürü emekli maaşımın tamamını kesiyor hiç para vermiyor borcumu normal öderken kredi kartımın limiti 500 liraydı 6600 çıkarmışlar ödeyemez duruma getirildim anlamadan EMEKLİ MAAŞIMDAN BAŞKA HİÇ BİR GELİRİM YOK hepsini bloke altında kesiyor ne yapayım yapılandırayım dedim bu 70 bin borç daha faizi 90 bin olur diyor neresini yapılandıracağım tamamı parça parça üçer bin çekmişimdir 5 veya 6 kere böyle şube müdürleri bankaları öcü gibi yapıyor böylelerini de amirleri kapılarında barındırıyor böyle vampir düşünceli kişileri kapınızda barındırıp da altın adınızı bakır etmeyin sayın yetkililerim bu cennet vatanımız hepimiz in böyle kötü niyetli kişiler cezasız kalmamalı lütfen benim durumuma bir çare bulursanız ondan bundan para istemekten kurtarırsınız beni saygılarımla sayın büyüklerim

 63. Metin SOLMAZ dedi ki:

  Semih bey ilginiz için teşekkür ediyorum.

 64. levent ipek dedi ki:

  Şu an halen bazı bankalara kredi ve kredi kartı borçlarım var. Memurum ve maaşımın dörtte biri kesiliyor. 1 ay sonra malulen emekli olacağım. Bu bankalardan bir tanesi de Ziraat Bankasi, emekli maaşı da Ziraat Bankasına yatıyormuş. 1- Borçlanmam normal memurken oldu,yani emekli olduktan sonra kredi çekmedim, doğal olarak muvafakatimda yok,benim emekli maaşımdan öncelikle emekli maaşı alacağım banka, Ziraat Bankasi herhangi bir kesinti yapabilir mi? Sonra diğer bankalar. 2- Kesilirse,neye göre kesilir,önceki krediler,emekli maaşını bağlar mı,onlar memurken ki imzalanan kağıtlardı. Zaten burda yazanların maddi problemi var,avukat,icra daireleri,banka üçgeninde dolaşacak ne bir zaman, ne de bir yol paramiz bile var .Bu kanunları bizmi yanlış yorumluyoruz, yoksa birileri bizimle oynuyor mu? Muvafakat veya sözleşmede belirtilen bir durum yoksa, emekli maaşı kesilmez. Nokta mı ? Vereceğiniz bilgiler icin teşekkür ederim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Levent Bey,

   Yorumunuzdaki imla ve yazım hatalarını düzeltip yayına sokmamız 10 dakikamızı aldı. Lütfen bundan sonraki mesajlarınızı imla kuralları çerçevesinde gönderin. Sorularınızın yanıtlarına gelecek olursak;

   Borcu ne zaman çektiğiniz fark etmez. Bu borç her zaman sizi bağlar. Sadece borcu ödeyemez hale gelirseniz ve o dönemde de emekli iseniz emekli maaşlarına bloke konulamaz ve haczedilemez. Umarım böyle bir duruma düşmez ve durumunuz el verir ödemelerinizi yapabilirsiniz.

   Saygılar..

   1. levent ipek dedi ki:

    öncelikle imla hataları için özür diler ve teşekkür ederim. benim burdaki esas ana sorum şuydu, yukarıdaki örneklerde de gördüm. hiçbir muvafakat,bilgi,belge,sözleşme yokken, yaşamımız için bile yetmeyen emekli maaşlarına bloke konamaz,kesinti yapılamaz da, niye nasıl yapılıyor,bu gücü kim veriyor, borç bizim borcumuz,inşallah ödeyeceğiz de (zaten faiz şu bu,ödediğimiz taksitlerden,üstümüzden herkes para kazanmıştır) psikoloji zaten olmaz bu tür insanlarda, bir şekilde düşmüşüz, parada yok, avukatı,bankayı,icra dairesini nasil uyaririz,mahkemeye nasil veririz, kesilemez denilen bu emekli maaşından nasıl para kesebiliyorlar ya, intiharmı edelim, ölelim mi, cumhurbaşkanına ağaca çıkıp elmi sallayalım, kaybedecek bir şeyimiz yok ki, bunun pratik bir çözümü yokmu, parasız ve seri olan. Çok teşekkür ederim, kusura bakmayın sorumu uzattım.

 65. levent ipek dedi ki:

  duygusal moral verdiğiniz icin teşekkürler ama, emekli maaşından koşulları sağladığı halde siz site sorumluları kesinlikle emekli maaşına bloke konmaz ve kesilmez diyorsunuz ama kesiliyor, kestirmememiz icin burda güncel nebir kanun maddesini paylaşıyorsunuz,nede gerçekte bir yol gösterip bizi yönlendiriyorsunuz,sohbet sayfasi olmuş burasi bşs sohbet,emin olun bu kadarını,bu kadar avukatçılığı,hukukçuluğu elinde internet olan herkes yapar zaten, bunu yayınlamayacağınızı da biliyorum. Dışarıda hiç bir şey sizin anlattığınız gibi değil,avukat tutsam burda ne işim var. Daha önceki 2. paylaşımımı da pas geçmişsiniz son sözüm bize akıl değil para lazım, çünkü akil bile verilemiyor artik, kesilir,kesilmez bu mudur cevap 🙂

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Levent Bey,

   Bize gelen tüm yorumları onaylıyoruz. Onaylamadıklarımız hakaret içeren veya aşırı derecede yazım hatası bulunanlar oluyor. Bugünkü yorumlarınız da aşırı yazım hatası vardı fakat serzenişte bulunduğunuz için tek tek düzeltip o şekilde yayınladık. Fakat bundan sonraki yorumlarınızda yine aynı şekilde aşırı yazım ve imla hatası olursa maalesef yayınlamayacağız.

   Buradaki paylaşımlarımız sıkıntı içerisinde olan arkadaşlarımıza o gün için en net ve gerçekçi bilgi ne ise onu sunmak oluyor. Paylaştığımız bilgiler tüm açık kaynaklarda zaten mevcut olan bilgiler. Bunun yanında netleştiremediğimiz bilgileri ya bankaları arayarak öğreniyoruz ve sitemizde yayınlıyoruz ya da konusunda uzman olan hukukçu arkadaşlarımızdan kanuni bilgileri alıp bunları paylaşıyoruz. Eğer sitemizde eksik veya hatalı gördüğünüz bilgiler olursa bunları bizlerle paylaşırsanız seviniriz ve vereceğiniz doğru bilgilere göre içeriklerimizi düzenleriz.

   Emekli maaşına bloke konulamayacağı veya haczedilemeyeceği kesin bir bilgidir. Sitemizde pek çok yazımızda bloke konulan emekli maaşı hakkında çözüm yolu bulunmaktadır. Allah göstermesin ama eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız tek yapmanız gereken bir dilekçe ile blokeyi açtırmak olacaktır. Böyle bir durum olursa hangi icra dairesi yada kurum emekli maaşınıza bloke koyarsa oraya bir dilekçe vererek blokeyi açtırabilirsiniz. Dilekçenizde bloke konulan maaşın emekli maaşı olduğunu belirtmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca bu maaşın emekli maaşı olduğunu gösteren bankadan yada ilgili kurumdan alacağınız belgeyi de dilekçenizle birlikte vermelisiniz.

   Saygılar..

 66. cengiz suncak dedi ki:

  Selamlar iyi çalışmalar,ben emekliyim,ek olarak arsa emlak alım satımı yapıyorum bundan 5 ay önce arsa işinde dolandırıldım arkadaşlardan kooperatif yapacağız diye, para almıştım senet karşılığı paraların tümü nü bir dolandırıcıya kaptırdım ,şimdi senet aldığım kişi parasını istiyor beni icraya verdi,bende maaşımdan muvafakiyet vereceğim,ancak sırada bankalarda var verdiğim muvafakata itiraz ederler mi? Yoksa verdiğim muvafakatla önce senedi olan mı alır maaşı.
  Ayrıca muvafakiyeti hangi aşamada vermem lazım,icra dairesi tebligatı yollamış ama elime henüz ulaşmadı bugün yarın ulaşır,yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkürler.
  saygılarımla.

 67. YSB dedi ki:

  Selamlar,

  Emekliyim ve özel sektörde çalışmaya devam etmekteydim…Emekli aylığımı aldığım bankadan ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle de, ikinci bir bankadan krediler kullandım…Çalışmakta olduğum iş yerinde gayri-resmi olarak çalışıyordum ve sadece iş yerinden aldığım yazılı maaş bildirimi ile, maaş aldığım bankadan maaşımın 3/2’si kadar, maaşımdan otomatik ödeme taahhüdü ile kredi kullanmıştım…Ek işten ayrılmak zorunda kaldım…Artık ikinci bankadan kullandığım kredi taksitlerini ödeyemeyecek duruma geldim…İkinci banka, emekli maaşımdan neredeyse 1/4’ü bana kalan miktara da haciz koyabilir mi? İkamet ettiğim ev eşyalarıyla birlikte anneme ait, eşyaların anneme ait olduğunu ayrıca fatura ile belgelendirmek zorunda kalır mıyım? çünkü eşyaların faturalarını bulmak imkansız…Dairenin aidat makbuzları annemin adına düzenlenmektedir…Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Selam,

   Öncelikle geçmiş olsun. Umarım en kısa zaman da bu sıkıcı durumdan kurtulursunuz. Emekli maaşlarına haciz yada bloke konulamaz. Bu kanuni olarak net ve tartışmaya kapalı bir durumdur. Bunun tek istisnası emekli maaşınızın yattığı bankadan kredi çekerken bu kredi taksitlerini maaşımdan otomatik olarak kesebilirsiniz şeklinde bir ibare olan sözleşme imzalamış olmanızdır. Bunun dışında başka bir banka yada kurum sizin emekli maaşınıza bloke yada haciz koyduramaz.

   Annenizin evi ile ilgili durum da, evdeki faturasını gösteremeyeceğiniz eşyalar tahminim buzdolabı, televizyon yada çamaşır makinesi falandır. Bunlardan 1er tane varsa sorun değil. Faturası sizin adınıza olsa bile aynı cins bu eşyaları haczedemezler. Eğer aynı tür eşyadan 2 tane varsa ve bu eşya parasal olarak ciddi bir ederi olan eşya ise haczedebilirler. Örneğin borcunuz 5 bin tl ise haczedilecek eşya satıldığı zaman 5 bin tl edecekse onu haczedebilirler.

   Bunun dışında tarihi eser, altın veya haczedildiği zaman anında nakde çevrilebilecek bir eşya varsa o hacze konu olabilir. Hacizdeki mantık satıldığı zaman borcu kapatacak yada hafifletecek bir eşya olmasıdır. Sizin evinizdeki 2. el buzdolabı, çamaşır makinesi falan hacze konu olmaz.

   Saygılar..

 68. YSB dedi ki:

  Bilgi için çok teşekkürler…

 69. cengiz suncak dedi ki:

  Selamlar iyi çalışmalar,ben emekliyim, ek olarak arsa emlak alım satımı yapıyorum bundan 5 ay önce arsa işinde dolandırıldım arkadaşlardan kooperatif yapacağız diye, para almıştım senet karşılığı paraların tümü nü bir dolandırıcıya kaptırdım, şimdi senet aldığım kişi parasını istiyor beni icraya verdi,bende maaşımdan muvafakiyet vereceğim, ancak sırada bankalarda var verdiğim muvafakata itiraz ederler mi? Yoksa verdiğim muvafakatla önce senedi olan mı alır maaşı.
  Ayrıca muvafakiyeti hangi aşamada vermem lazım,icra dairesi tebligatı yollamış ama elime henüz ulaşmadı bugün yarın ulaşır,yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkürler. Size ikinci kez yazışım mümkünse bilgi verebilir misiniz? Saygılarımla.

 70. Mehmet cengiz suncak dedi ki:

  Selamlar semih bey ikidir size mesaj attim ama sizden bir cevap alamadım. Acaba yazımda bir yanlışlık mı var yada saygısızlık içeren bir nokta mı var çözemedim. Sitede herkese cevap verilirken bir tek benim sorunuma cevap yazmadiniz merak ettim. Saygılarımla..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey,

   Yazım ve imla hatası aşırı olan yazıları yayınlamıyoruz. Bu mesajınızda da çok sayıda vardı düzelttim. Arzu ederseniz sorunuzu tekrar yazım ve imla kurallarına göre gönderebilirsiniz.

   Saygılar..

   1. Mehmet cengiz suncak dedi ki:

    Selamlar Semih bey, yazınızda hatalar var duyuyorsunuz ama bir türlü bulamadım.lütfen yardımcı olun rica ediyorum.

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Hatalı mesajlar siliniyor şu anda görünen bir mesajınız yok. Sorunuzu tekrar gönderebilirsiniz.

 71. Tahsin çaylı dedi ki:

  Emekli maaşımın tamamına banka bloke koydu üç senedir hepsini kesiyor benim senetli borçlarıma emekli maaşımın hepsini siz alın diye taahhüt verdim emekli maaşım taahhüt verdiğim kişilere mi kesilir yoksa banka hepsini almaya devam eder mi? Saygılarımla..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Banka bu kesintiyi kendi alacağı sebebiyle mi kesiyor yoksa sizin taahhüt verdiğiniz kişiler adına mı kesiyor?

   1. Tahsin çaylı dedi ki:

    Kendi alacağı için kesiyor, neymiş kağıtları imzalattırmış bana hepsini keserim ben diyor senetli taahhütlü borçlarımı ödeyemedim.

 72. Mehmet cengiz suncak dedi ki:

  Selamlar iyi çalışmalar,ben emekliyim, ek olarak arsa emlak alım satımı yapıyorum bundan 5 ay önce arsa işinde dolandırıldım arkadaşlardan kooperatif yapacağız diye para almıştım senet karşılığı paraların tümünü bir dolandırıcıya kaptırdım, şimdi senet aldığım kişi parasını istiyor beni icraya verdi, bende maaşımdan muvaffakiyet vereceğim, ancak sırada bankalarda var verdiğim muvafakata itiraz ederler mi? Yoksa verdiğim muvaffakatla önce senedi olan mı alır maaşı.
  Ayrıca muvaffakiyeti hangi aşamada vermem lazım, icra dairesi tebligatı yollamış ama elime henüz ulaşmadı bugün yarın ulaşır, yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkürler. Size ikinci kez yazışım mümkünse bilgi verebilir misiniz? Saygılarımla.

 73. Beyhan dedi ki:

  Merhaba, ben memur emeklisiyim, emeklilik sürecinde kredi borçlarımı ödeyemediğim için şu an hepsi yasal süreçte, emekli maaşıma dokunamıyorlar ( PTT den alıyorum ). Size sorum şu kurumsal bir yerde maaşlı olarak çalışırsam o maaşa haciz gelir mi? Ne kadarına gelir ? Gelmemesi için yapılabilecek bir şey var mı ? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,

   Kurumsal bir yerde işe başladığınız zaman kayıtlara geçer bu durum. Resmi kayıtlarda ne kadar maaşınız görünürse uygulamada onun 1/4 oranına haciz konulabiliyor. Bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok. Alacaklı taraf sadece emekli maaşına haciz veya bloke koyamıyor.

   Saygılar..

   1. Beyhan dedi ki:

    bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim

    saygılar

 74. Erhan dedi ki:

  Selamlar. Babam rahmetli oldu ve üzerine bulunan tarlalar 7 kardeş olarak üzerimize müşterek görünüyor (tarlalarında ederi yok). E-devlette tapu bilgilerine baktığımda tarlalar 8/1 diyor. Birde annemle birlikte sekiz. Olası icra durumunda bu tarlaları satışa çıkarırlar mı?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Öncelikle başınız sağ olsun Erhan Bey,
   Bankalar bu borcu o arsalar aracılığı ile tahsil edebileceklerini düşünseler babanız hayattayken bunu yaparlardı. Eğer hiç bir ederi yoksa haczedebileceklerini yada satışa çıkartacaklarını sanmıyorum. Bu işler onlar için ayrıca masraf çıkartır çünkü. Fakat yine de ne yapacakları hakkında tam net bilgi veremiyorum. Sadece görüşüm bu yönde.
   Saygılar..

 75. Üstün ASKICI dedi ki:

  Merhabalar.
  2013 ten bu yana aldığım emekli maaşım sgk tarafından kesildi. Kuruma dava açtım. 1,5 yıl sürer dediler. Maaşımdan kesilen kredi ve kredi kartı borcum vardı. Onları ödeyemeyeceğim.
  Adıma kayıtlı bir şey yok. Kurum ile olan dava sonuçlanınca alacağım toplu paraya haciz yada bloke konulabilir mi?
  Kurum “emekliliğimi İPTAL” ederse kredi ve kredi kartlarından olan borcumdan dolayı hapis yatar mıyım?
  Saygılarımla.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Üstün Bey,
   Ödenemeyen borçlar sebebiyle hapis yatma diye bir durum yok, bu konuda endişe etmenize gerek yok. Dava sonucunda haklı çıkarsanız emekliliğiniz devam ediyor olur ve emekli maaşına haciz yada bloke konulamaz.
   Saygılar..

   1. Üstün Askıcı dedi ki:

    Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
    Durum böyle iken ödemesini yaptığım diğer kredi kartımı kullanma devam edebilir miyim. Başka banka hesaplarıma haciz gelirmi.
    Saygılarımla..

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Herhangi bir banka borcunuz takibe takıldığı zaman kara listeye girersiniz. Kara listeye girenler maalesef kredi yada kredi kartı kullanamıyor. Bankalar kredi başvurularını ret ediyor ve kartları kapatıyor.
     Saygılar..

     1. Üstün Askıcı dedi ki:

      Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ancak tam anlayamadım. Örneğin,
      A banka kredi,
      B bankada kredi kartı borcumu ödeyemedim.(Takip ve haciz gelecek)
      Bu arada C bankasından aldığım ek hesap ve kredi kartı borcumu ödüyorum ve ödemelerimde bir aksama yok. Bu durumda C bankası da ek hesap ve kredi kartımı iptal eder mi. Anlayışınız için çok teşekkür ederim. Çok zorlu bir dönem maalesef.
      Saygılarımla.

     2. Semih Buzgan dedi ki:

      Tekrar merhaba,
      Zorlu bir süreç ve neler yaşadığınızı biliyorum. Sıkıntı yapmayın. Ekonomik hayatın içerisinde borç almak, borç ödemek ve bunun yanında iflas etmek de var. Siz iflas ettiniz, ekonomik şartlar sizi bu duruma sürükledi ve tek sorumlu siz değilsiniz. Önemli olan bundan sonrası ve kanunlar emeklilerin her zaman yanında yer alıyor. Durumunuz tam olarak şu şekildedir. Siz herhangi bir banka yada kuruma borçlanıp bunu ödeyemediğiniz zaman takip ve icra dosyanız açılıyor. Bu andan itibaren Merkez Bankası kara listesine giriyorsunuz. Kara listeye girdiğiniz zaman merkezi sistem olduğu için bu tüm bankalar tarafından bilinen bir durum oluyor. Borçlu olmadığınız ve takibe girmediğiniz banka bu durumdan haberdar olduğu zaman oda çok büyük ihtimalle o bankaya borcunuzu ödüyor olsanız bile size hizmet vermeyi durduracaktır. Sonucunun ne olacağını şu anda bilmemekle birlikte şunu önerebilirim; borcunuzu düzenli ödediğiniz bankaya giderek müşteri temsilcisi ile görüşebilir ve durumu izah edebilirsiniz. Bu şekilde kullanıma devam etmek istediğinizi söyleyerek bilgi verebilirsiniz.
      Saygılar..

     3. Üstün ASKICI dedi ki:

      Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.
      Sgk den 2013 yılından bu yana maaş alıyordum. Ve SGK günüm yeterli gelmediği için maaşımı kesti. Dava açtım. Mahkeme sonucu örnek veriyorum 500 vs.. gününüz eksik derse ve benim emekli maaşımı vermezse ödeyemediğim banka kredi ve kredi kartlarından hapse girer miyim? Tamam normal emekli girmiyor ama 2013 ten buyana aldığım maaşım kesilip SSK yerine Bağkur’dan emekli olmanız gerekir onada gününüz yetmiyor dediğinde kredi ve kart borcundan hapis cezası gelir mi?
      Çok sordum farkındayım ama yardımlarınıza müteşekkirim. Saygılarımla.

     4. Semih Buzgan dedi ki:

      Merhaba,
      Borçlar sebebiyle hapis cezası falan gibi bir durum asla olmaz. Sadece size borç sebebiyle şu tarihte ödeyeceğim şeklinde bir taahhütname imzalatırlar ve bu taahhütnamedeki şartlara uymazda ödemezseniz o zaman caydırma amacıyla hapis cezası kararı çıkartılabilir. Eğer taahhütname imzalamaz ve borcu ödemezseniz hapis cezası çıkartılamaz.
      Saygılar.

     5. Üstün Askıcı dedi ki:

      Tekrar Merhabalar.
      Kesilen emekli maaşım için açtığım dava sonucunda, emekli maaşım tekrar bağlanınca kredi aldığım zaman imzaladığım banka kredi sözleşmesinde emekli maaşımdan kesilecek ibaresi vardı, ancak bu emekli maaşım kesilmeden önceydi. Dava 1-1,5 sene sonra sonuçlandı ve maaşım tekrar bağlandı diyelim gene PTT’den aldığım maaşıma haciz vs gelirmi.
      Çok teşekkür ederim.

     6. Semih Buzgan dedi ki:

      PTT’den kredi çekmedi iseniz maaşınızdan otomatik bir kesinti olmaz. Eğer krediyi bir bankadan çekti iseniz ve bu bankadan kredi çekerken maaşımdan otomatik kesilsin ibaresi geçen sözleşmeyi imzaladı iseniz sadece bu şekilde kesinti olur.

     7. Üstün Askıcı dedi ki:

      Aktif Bank’tan PTT aracılığı ile çekmiştim. Maaşım kesildiği için PTT hesabımı kapattım. Yani emekli maaşımı aldığım PTT hesabı şu an kapalı. Maaşım bağlanırsa bankadan alacağımı bildirsem gene kesilir mi?
      Teşekkürler.

     8. Semih Buzgan dedi ki:

      Maaşınızın bağlanacağı yere herhangi bir borcunuz yoksa kesinti olmaz. Maaşınızı bağlattığınız yere önceden dahi borcunuz olursa orada kesinti olma riski var.

 76. BERZAN dedi ki:

  Merhaba, emekli olmadan önce var olan banka borçları için emekli olunca maaşından kesinti yapılır mı?.
  Teşekkür ederim

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Emekli maaşına haciz yada bloke konulamaz. Çektiğiniz kredi yada kredi kartınızın sözleşmesinde borç ödenmediği durumlarda maaş hesabından otomatik kesinti yapılabilir diye bir ibare varsa ve o sözleşmeyi imzaladıysanız bankanın borcunu maaş hesabınızdan otomatik kesme hakkı bulunuyor. Emekli olduğunuz zaman maaşınızı PTT kanalıyla alırsanız başka bir kurumun bu hesaptan kesinti yapma hakkı olmaz.
   Saygılar..

 77. Erkan zirekoglu dedi ki:

  Sa. Hocam Allah sizden razı olsun. Benim sorum şu. Ben bankada çalışıyordum engelli olarak. Engelli bir kızım var .1 yaşından beri ameliyat olur. Şu an yaşı 12. 10 yaşına kadar çok büyük ameliyat oldu. Ameliyat parasi yetiştiremedim. Bankadan giriş çıkış yaptım. Kredi kartlarımı kullandım. Kredi kullandım. Ama ödeyemez durama geldim. Kızımda engelli. Beni bankadan çıkardılar. Riskim çok diye. 6 ay sonra tekrardan ameliyat olması gerekiyordu. Çaresizlik Facebook’tan bir mesaj atmıştı Ankara’dan. Arkadaş olduk. Emekli misin dedi evet dedim. Kredi ister misin dedi. Evet dedim durumları anlattım. Bana maaşını nereden alıyorsun dediler postaneden. TC istedi verdim. Tamam dediler. 20 gün sonra gel dediler Ankara’ya gittim. 48.000 TL kredi çektiler. %40 aldılar. Bana da 25000 lira lazımdı ameliyat için. Yaptırdım. Ama düzelmedi kızım. 8 maaşımın yarısını Ing yarısını da Aktif kesti. Hiç maaş alamadım. 8 ay kira ödeyemedim. Bankalar maaşımın tamamni kesiyorlar. Allah rızası için bu konuda ne yapmam lazım. İlginize ihtiyacım var hocam.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Erkan Bey,
   Öncelikle kızınızın durumu ve bankalarla olan durumunuz için çok geçmiş olsun demek istiyorum. Çok karmaşık bir durum ve size verebileceğim tek tavsiye en kısa zaman da işiniz uzmanı bir avukatla görüşüp durumunuzu anlatıp hukuki bir danışma almanızdır.
   Saygılar..

 78. gökhan dedi ki:

  Merhaba Semih Bey,
  Özel bir şirkette çalışıyorum, icrada olan 3 dosyam var ve maaşımdan düzenli olarak kesiliyor. Diğer 2 dosya sırasını bekliyor. Emekli olmama az kaldı. Emekli olduktan sonra yine çalışmaya devam edeceğim ve kesintiler düzenli olarak devam edecek, emekli maaşıma haciz gelir mi (emekli maaşımı alacağım bankaya borcum yok) ayrıca bu borçları ödeyemeyecek durumda olursam yani sadece emekli maaşı gelirim olursa, üzerimede hiç bir mal varlığı olmadığı için kalan borçlar ne olur.

  teşekkür ederim

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Emekli maaşlarına bloke yada haciz uygulanmıyor.
   Saygılar..

 79. Yilmaz dedi ki:

  Ben emekli maaşı aldığım bankadan kredi çektim ödeyemedim, emekli maaşıma el koyabilir mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bankadan kredi çekerken imzaladığınız sözleşmede, ödemelerin maaş hesabınızdan eğer siz ödeme yapmazsanız otomatik çekileceğine dair bir madde vardır. Bu madde varsa banka otomatik olarak maaşınız yattığı anda çekim yapar. Eğer ödeme yapmazsanız sadece ilk maaşınızı tam alırsınız ödeme yapmadığınız andan itibaren. Bir sonraki maaşta kredi taksidi otomatik olarak kesilir.

   Saygılar..

 80. Burcu dedi ki:

  Merhaba. Emekliyim maaşımı Ziraat Bankasından alıyordum fakat ING Banktan kırmızı kart yediğim icin kredi çekemedim postaneye taşırsam emekli maaşımı kredi alabileceğimi öğrendim ve taşıdım. Ardından 5 bankadan toplamda 100 bin kredi kullandım ve taksitleri yatırmadım. Otomatik olarak maaşımdan 5 bankada aynı zamanlı mı keser yoksa 1 bankanın borcu bitince 2., 3., 4. sıraya girerek mi kesinti yapar. Şimdiden ilginize alakanıza ve emeğinize sağlik. Çok teşekkürler cevap beklemekteyim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Emekli maaşlarına haciz veya bloke konulamaz. Eğer kredi çekerken ödemeleri yapmazsam bu emekli maaşımdan otomatik olarak kesinti yapabilirsiniz diye bir ibare geçen sözleşme imzaladıysanız bankalar maaşınızdan taksit tutarını kesinti yapabilirler. Eğer böyle bir şey imzalamadı iseniz bankalar sizin emekli maaşınızdan kesinti yapamaz.

 81. Burcu dedi ki:

  Peki son bir sorum daha mevcut. Örneğin 3-4 bankadan kredi çekileceği icin ve ödenmeyeceği için kesilmesine onay verdiğimde sıra ile ve artı olarak hepsini mi keserler yoksa 4/1 şeklinde mi bir kesinti mevcut olur?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Haciz yapılacak olduğu zaman 1/4 oranında kesinti oluyor. Sizinki kredi taksidi olacağı için normal kredi taksit tutarı ne ise o kesilir. Hangi bankalara maaşımdan otomatik olarak kredi borcunu kesebilirseniz derseniz onlar kesinti yapar. Fakat şöyle bir durum var. Sizin kredi borcunuz olan bankalar başka bir banka yada kurumdaki maaşınızı kesemezler. Örneğin A bankasına olan borcunuz maaşınız B bankasına yatıyorsa A bankası tarafından otomatik olarak kesintiye uğrayamaz. Bu otomatik kredi taksit kesintisini sadece maaşınızın yattığı banka maaş yattığı anda otomatik olarak kesebilir eğer onlara bir kredi borcunuz varsa.

 82. SİBEL Sarı dedi ki:

  Bende iflas etmiş bir esnafım Ziraat bankasından ticari kredi kullanmıştım ödeyemedikleri kefillerden biri annem diğeri kayın babamdı ikisi de emekli önce babamın evini satışa çıkardılar ki ahşap eski bir evdi medeniyet davası açtık kazandık ondan sonrada annemin dul maaşından kesinti yapmaya başladılar 1100 TL alıyor 350tl kesiyorlar sabah erken gidince bazen tam çekebiliyordu maaşını. BİMER’e şikayet ettim Ziraat bankasını yaptıklarını yazdım ondan sonra daha beter oldu işler telefonuna mesaj geldi 350 TL’lik ödeme talimatı biz alınmıştır diye üstüne de 450 TL limitli kredi kartı vardı onu bloke ettiler avukat tutacak parada yok bir yol gösterin lütfen kesemez diyor herkes ama kesiyor işte bankaya itiraz dilekçesi verdik işe yaramadı kendi imkanlarımızla maaştan kesinti yapıyor diye dava açalım dedik reddetti hakim icra kesinti yoktur diye zaten kendisi kesiyor icra kanalı ile değil yardımcı olursanız çok sevinirim. Not: muvafakatnamesi yok

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Sibel Hanım,
   Öncelikle geçmiş olsun. Bankadan kredi kullanırken kefiller de sözleşme imzalamaktadır. İmzalanan bu sözleşmede asıl borçlu borcu ödeyemediği zaman kefilin maaşından otomatik olarak borç tahsilatı yapılır diye bir ibare varsa bu ibareye dayanarak kesinti yapıyor olabilirler. Öncelikle kefilin imzaladığı sözleşmeyi görmek lazım. Eğer kefilin imzaladığı sözleşmede emekli maaşı dahi olsa otomatik olarak kesinti yapılabilir ibaresi yoksa o zaman bir şeyler yapılabilir. Şu aşamada öncelikle o sözleşmeyi tam olarak okumanızı öneriyorum. Eğer böyle bir ibare yoksa savcılığa gidip suç duyurusunda bulunabilirsiniz. İmkan yok demişsiniz ama eğer biraz da olsa şartları zorlayabilirseniz makul bir ücret karşılığı çalışabilecek bir avukat meselenizi tam olarak çözebilir.
   Saygılar..

   1. SİBEL Sarı dedi ki:

    Çok teşekkür ederim ilginize

 83. Tugba dedi ki:

  Merhaba annem emekli maaşı aldığı bankadan kredi çekti ama ödeyemedi annem başka bir kişiye borcundan kaynaklı maaşında hacizi var maaşın geri kalan kısmına banka bloke koyduğu için alamıyoruz yaklaşık 2 yıldır anneme ben yardim ediyordum ama şu anda bende işsizim izlememiz gereken yol nedir? Banka ayrı olarak avukata da vermiş hesaba blokede koymuş yardımınızı rica ediyorum..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Tuğça Hanım,
   Bankadan kredi çekerken kredi borcunun taksitleri ödenmediği takdirde maaştan otomatik olarak kesilsin şeklinde bir ibare geçen sözleşme imzalanmış olabilir. Eğer böyle bir sözleşmeye imza atıldıysa banka maaştan otomatik olarak kesinti yapıyor. Eğer böyle bir ibare yoksa kredi sözleşmesinde o zaman bloke kararı veren kuruma dilekçe vererek blokeyi kaldırtabilirsiniz ve kesintinin de önüne geçebilirsiniz.
   Saygılar..

   1. Tugba dedi ki:

    Peki böyle sözleşme var ise avukata verdiği halde kesebilir mi ve verilen ikramiyelere kesinti yapabilir mi?

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Evet böyle bir sözleşme şartı varsa o hesaptaki paradan kredi taksidini otomatik olarak kesebilir. Eğer hesaba yatan maaş taksit tutarını karşılamıyorsa yatacak olan ikramiye yada başka bir paradan da kesinti yapabilir. Sözleşmede kredi taksidi bu hesaptan otomatik kesilebilir ibaresi vardır muhtemelen. Yine de bir inceleyin böyle bir madde var mı yok mu sözleşmede bir bakın.
     Saygılar..

 84. Süleyman Uysal dedi ki:

  Emekliyim adıma kayıtlı evi 10 yıllık kredi ile aldık. Başka 4 bankadan da kredi ve kredi kartı borcumdan dolayı kredi ile alınan eve haciz konuldu banka bu evi satacaklarını söylüyor satabilir mi?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Evet kredi borcunu kapatmak için evi satışa çıkartabilirler. Tabi bunu yasal süreç içerisinde yapabilirler..

 85. ibrahim dedi ki:

  Semih bey Kamudan emekliyim. Emeklilikten sonra bir vatandaş ile iş kurduk karlı görünüyordu. Bütçem yetmeyince yerime 200.000 TL kendisi koydu usulen senet imzalattı iş iflasa gitti. Borcumu ödemek için kredi çektim 4 bankadan parasını denkleştirip verdim. Bu arada senedi icraya vermiş. Maaş aldığım bankada maaşımdan krediyi kesiyor icrada keser mi? İcra keserse banka yine kesmeye devam eder mi? İkisi bir arada olur mu?
  Selam ve saygılar..

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey,
   Öncelikle geçmiş olsun. Emekli maaşlarına bloke yada haciz konulamıyor. Kanunen mümkün değil. Bankadan kredi çekerken borcu ödeyemezsem emekli maaşımdan otomatik olarak kredi taksidi kesilebilir diye madde olan bir sözleşme imzalıyorsunuz. Banka buna istinaden kredi taksidini otomatik olarak maaşınızdan kesiyor. Bunun dışında ne icra dairesi kanalıyla ne de başka bir şekilde maaşınızdan hiç bir şahıs yada kurum kesinti, icra bloke yapamaz, bu Yargıtay kararı ile de kesinleşmiş bir durumdur.
   Saygılar..

   1. hatice demir dedi ki:

    Semih bey benim de benzer bir sorunum var. Bende emekliyim kredi kullandım tabi bir sürü şey imzaladım.içinde maaşımdan kesebilirisiniz diye bir izin de vermişim sanırım. Şu an oradan burdan borçlanmaktayım ve zora gireceğim aşikar. Bankaya vermiş olduğum bu muvafakatin iptali mümkün mü?

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Maalesef bu mümkün değil. Borç bitene kadar taksitler maaş hesabınızdan otomatik olarak kesilir.

  2. Erman dedi ki:

   Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler..

 86. Kamil dedi ki:

  Semih bey emekliyim a bankasına kredi kartı ve tüketici kredisi borcum var b bankasından aylığımı alıyorum kredi kartını alırken herkesin imzaladığı formu imzaladım içeriğini bilmiyorum kesinti adına madde var mı? Ayrıca muvafakatneme ayrıca vermedim kredi de ise telefonla hesabıma geçti bir şey imzalamadım bu şartlarda kredi kartımdan ve kredimden dolayi maaşımdan kesinti olur mu? Teşekkürler.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   A bankasına olan kredi yada kredi kartı borcu sebebi ile B bankasındaki emekli maaşından hiç bir şekilde kesinti yada bloke yapılamaz. Eğer emekli maaş hesabınızın olduğu bankadan olsa idi bu kredi yada kredi kartı borcu o zaman kendileri otomatik olarak kesinti yaparlardı. Fakat sizin durumunuzda böyle bir şey mümkün değil..

 87. Handan dedi ki:

  Merhaba,
  Emekliyim ve tek evim var. Evim iyi bir semtte; 55m2,1oda 1 salon ve oğlumla birlikte oturuyorum. Bankaya olan borcum nedeniyle eve icra işlemlerine başlandı. Yaklaşık 1 yıl oldu. Avukatlık bürosuyla sürekli irtibat halindeyim ve elime geçen ilk fırsatta borcumu ödeyeceğimi söylüyorum. Ancak bu süreç benim için çok sıkıntılı geçiyor. Evin üzerindeki hacizin kaldırıldılması için bana ne önerirsiniz?
  Teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar dilerim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Borcu ödemeniz dışında size önerebileceğimiz bir yol bulunmuyor. Fakat detaylı bilgi için bir avukattan profesyonel destek de alabilirsiniz.

 88. ALI NIHAT dedi ki:

  Merhabalar.
  2018 yilında emekli maaşım kesildi ve aktifbanktan aldiğım krediyi ödeyemedim. Asgari ücretle bir işe başladım. Diğer bir banka maasıma haciz koydu.
  Bu arada Aktif bank adliyede hakkımda borcumu odemediğimden dolayı dava açmış.
  Ne yapabilirim yada ne olur.
  Teşekkür ederim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Hakkınızda açılmış bir dava var ise bir avukattan profesyonel destek almanızı öneririz.

 89. halil dedi ki:

  Benim icrada senet borcum var birde emekli maaşım var fakat kredilere kesiliyor muvafakat versem senet için bankalar itiraz edermi sağ olun.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Krediler maaşınızdan otomatik olarak kesilir, kredi çekerken sözleşmede bunu kabul ediyorsunuz. Bunun dışında emekli maaşından kimse kesinti yapamaz. Sizin maaşınız için vereceğiniz muvafakata kimse karışamaz ama maaştan kalan tutar için verebilirsiniz.

 90. Meryem dedi ki:

  Merhaba ben yetim maaşı alıyorum babamdan kredi çekmiştim ve maaşımdan kesiliyor taksitler ama şuanda evleneceğim o yüzden de maaşım kesilecek nikah kıyılınca peki ben bu kredileri nasıl ödeyeceğim yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Normal geliriniz varsa o şekilde yada eşinizden alarak ödemeniz gerekecek.

 91. selim09 dedi ki:

  iyi çalışmalar Semih bey,
  Ben engelli emeklisiyim emekli olunca bankadan PTT aracılığı ile kredi kullandım düzenli olarak ödemekteydim .Eşim den ayrıldım yüksek nafaka bağlandı kısacası borçlarımı ödeyemez oldum ve banka ile icralık olduk sonra nafakayı düşürtme davası açtım ve kazandım fakat banka nafakadan kalan emekli maaşımın tamamını otomatik olarak çekmekte. kısaca maaşımdan bana 1 tl bile kalmıyor banka ile yaptığım(Banka Avukatı) görüşmede bizde muafakatnameniz var hepsini alabiliriz şeklinde, bu durumda ne yapabilirim
  Yargıtay konuyla ilğili olarak emekli maaşı hacz edilemez diyor ayrıca muafakatname sedece icra dairesinde verilince geçerlidir şeklinde ben icra dairesinden herhangi bir evrak vermedim. banka bu icralık süre zarfında benden 11 bin tl tahsil etmiş bunuda nafaka düşünce araştırmam sonrasında öğrendim.bu konu hakkında ne yapabilirim .sevgi ve saygılarımla.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bankadan kredi çektiğiniz zaman imzaladığınız sözleşmede kredi taksitleri ödenmediği durumda maaştan otomatik kesilir şeklinde bir ibare oluyor. Buna dayanarak maaşınızdan kredi taksidini otomatik olarak çekiyorlar. Siz muvafakatname ile taahhütnameyi karıştırıyorsunuz.

 92. Ahmet dedi ki:

  İyi çalışmalar Semih bey üç senedir beş bankaya borcumdan dolayı hacizliğim tabi iş yerimi de kapattım şuan ödeme durumum yok eninde sonunda ödeyeceğim borçlarımı ama bu sanırım iki seneyi bulacak. Sorum babamın iş yerinde sigortalı olarak çalışmak istiyorum. Tabi maaşıma haciz gelecek buna razıyım. Peki başka bir şey yapabilirler mi gelip beni rahatsız ederler mi yada babamın iş yerine haciz uygularlar mı? Teşekkürler

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Babanızın iş yerine haciz gelmez. Sizin de sadece maaşınızın 1/4’üne haciz uygularlar.

 93. Ömer sati önol dedi ki:

  Emekliyim. Ptt.den maaşımı alıyorum. Bankadan kredi aldım. Başka yere borcumdan dolayı ödeyemedim. İcralık oldum. Şu an diğer borcum bitti. Ama banka benim maaşımın tamamını alıyor. Ptt. Ye gittim. Banka bizim haberimiz olmadan alıyor dediler.
  Bununla ilgili bir dilekçe örneği var mı? Varsa gönderebilir mısınız. Birde nereye veya nerelere göndereceğim. Yardımlarınızı bekliyorum. Cimere yazdım. İlgili bankaya yazdım. Cimlerden haber gelmedi. Banka muvafakatname var diyor. Alırım diyor. Şaşırdım. Ev kiramı dahi ödeyemiyorum. Ne olur acil yardim bekliyorum. Saygılarımla…

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bankadan kredi çekerken taksitleri ödeyemezsem şu hesaptan otomatik çekilsin diye bir sözleşme nüshası imzalamış olabilirsiniz, eğer böyle bir sözleşmeye imza attı seniz o zaman yapacağınız bir şey yok. Yine de Cimer’den gelecek yanıtı beklemenizde fayda var.

 94. döne doğan dedi ki:

  Merhaba annem dul yetim maaşı alıyor bide akli dengesi çok iyi olmayan bir ablam var o da annemin yanında o da babamdan dul ve yetim maaşı alıyor. Bunlar Ziraat Bankasından maaş alıyorlar memur emeklisi annem ve ablam kardeşim için Garanti Bankasından ihtiyaç kredisi çekmişler bizimde borçlar ödeyemeyince haberimiz oldu sonra krediyi yapılandırmışlar borç daha da çoğalmış annem ve ablam Ziraatten tam maaşlarını alıyorlar annemin üzerine ne bir ev ne bir arsa araba var hiç bir şeyi yok evleri kira annem maaşından 250 tl Garanti Bankasına kesilmesini söyledi arayan avukatlara banka görevlilerine ama kabul etmediler annemin bir geliri yok çok zor geçiniyor banka bin lira ya da 800 kesilsin demiş annem kabul etmedi çünkü geriye kalanla geçinemezler şimdi annemin ne yapması lazım kardeşimin de durumu yok ödemek için bir yardım edenimiz de yok biz borçtan faiz ödemeden asıl kurtulabiliriz acaba annem ne yapsın?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Dul ve yetim maaşlarına haciz yada bloke konulamaz.

 95. Ridvan dedi ki:

  Selam ben PTT’den emekli maaşımı alıyorum Aktif bank ve İng bank dan PTT aracılığı ile kredi çektim maaşımın son kuruşuna kadar ve üstelik maaşım yetmediği gibi üstüne hala borç çıktı ve başka bir arkadaşıma da borcum vardı icraya koydu arkadaş ve muvafakatname karşılığı icra yolu ile maaşımın tamamı arkadaşa geçiyor. İng ve Aktif banklar icralik oldum kaç aydır ödeyemiyorum bazen emekli maaşımda ufak tefek para kalıyor onu bankanın biri kesiyor bu durumda ben emekli maaşını başka bankaya aldırabilir miyim aldırabilirsem ne yapmam lazım.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bankalar kredi sözleşmelerinde bu durum için önlem alıyorlar ve maalesef kredi borcu bitene kadar maaşınızı başka bankaya taşımanıza izin vermiyorlar. Eğer sözleşmenizde böyle bir madde yoksa tabi taşıma durumunuz da olabilir. Eğer böyle bir durum yok ve taşımanıza mani yoksa e-devlet üzerinden yada maaş aldığınız kuruma giderek maaşınızı taşıyabilirsiniz.

   1. Ridvan dedi ki:

    Bankalar icraya verdi ve icralık oldum Semih bey ve bir de özel şirkette çalışıyorum emekliyim iş yerine de icra geldi bankanın birine kesiliyor öbür bankalarda sırada bekliyor çalıştığım yerden kesilsin önemli değil ama emekli maaşımdan kesilmesini istemiyorum onun için başka bankaya geçmek istiyorum hem bu bankalar nasıl bu kadar kredi verebiliyor emekli maaşının hepsi kesilsin diyor bu yasak değil mi üstelik birde emekli maaşından fazla taksit oluyor bu konuda yardim edebilir misiniz, saygılarımla kolay gelsin..

    1. Semih Buzgan dedi ki:

     Eğer kredi borcunuzun olduğu banka aynı zaman da maaş hesabı bankanız ise maaş hesabınızı başka yere taşımanıza izin verilmeyebilir. Kredi çekerken bir sözleşme imzalıyorsunuz ve kredi borcunu ödemezsem maaşımdan otomatik olarak kesilsin diyorsunuz. Eğer kredi sözleşmenizde böyle bir madde var ve sizde imzalamış iseniz o zaman başka bankaya taşıyamazsınız maaşınızı.

  2. Rıdvan dedi ki:

   E devlet üzerinden bloke var ama promosyon blokesi de olabilirmiş.
   Sadece PTT şube değişebilir yazısı var e devlette PTT kredi için aracı kurum geçiyor bankalarla icralık oldum ve PTT de borç gözükmüyor bankalara olan borcum yani promosyonu yatırsam bloke kalkar mı ki selamlar..

   1. Semih Buzgan dedi ki:

    Öncelikle bu blokenin ne olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Bloke promosyon blokesi ise o zaman ödeyerek kaldırabilirsiniz bu blokeyi.

 96. Zafer dedi ki:

  Merhaba. 2 bankadan;1 ev sahibinden(kiracıydım);1 de GSM şirketinden borçlarımı ödeyemediğimden icralık oldum;ve hepsi alacak için sıraya girdi.Toplam 120.000 tl borcum var.temerrüt faizi yıllık yüzde 20 seviyelerinde.dolayısıyla her yıl toplamda borçlara 24000 TL faiz geliyor.Ancak ben ilk bankanın borcunu maaşımdan 1/4u yani 1200 TL sini ödeyebiliyorum.buda senelik 14400 TL yapar.yani sürekli toplam borç yaklaşık her sene 10000 TL artıyor.emekliliğime 1 sene kaldı.kıdem tazminatımın tamamı 70000 TL borçları kapatmaya yetmeyecek ve bildiğim kadarıyla hepsine el konulacak. Kalan bu borçlara emekli olduktan sonra ne olacak? Emekli maaşıma dokunabilirler mi? Herhangi bir taahhüt vermedim ve vermeyeceğim de.Çalışmazsam tekrar; 5 yıl beklenince mı varlık şirketine mı devrilir onlara da taahhüt vermezsem silinir mi? Birde sonradan öğrendiğim bir şey bankalara icralık olmadan güvenilir birine 5 yıl borçlanacak şekilde senet verdiğimizde ona icralık olduğumuzda ve iyi niyet çerçevesinde borçlandığımız parayı her ay ondan geri aldığımızda.5 yıl sonra bankalar varlık yönetimine devrediyormuş.Onlara da taahhüt vermezsek hapis olmuyormuş ve borç siliniyormuş. Bu doğru mu? Keşke böyle bir şey yapsaydım diyordum.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Emekli olduktan sonra emekli maaşınıza haciz yada bloke uygulanamaz. Diğer bahsettiğiniz konu ile ilgili bilgim maalesef yok.

 97. Engin Çiftçi dedi ki:

  Emekliyim Ptt den maaş alıyorum.
  3 bankadan kredim var
  Maaşıma muvafakatname ile icra geldi
  Bankalar kesemiyor
  Sadece 1 banka çok az miktarda kesinti yapıyor
  Özel icram bitmek üzere
  Diğer bankalar icraya verdi
  Tekrar PTT’den emekli maaşımdan kesinti yapabilirler mi?
  Yoksa maaşımdan kesinti yapan banka dışında kalan miktarı alabilir miyim?
  Teşekkür ederim

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Emekli maaşına icra yada haciz uygulanamaz. Muvafakatnameniz dışında başka bir kurum icra yada haciz yapamayacaktır.

 98. Sündüz dedi ki:

  Merhaba öncelikle teşekkür etmek isterim herkesin sorularına sorunlarına cevap verdiğiniz için benim sorum şu;
  Emekli sandığından emekli oldum maaşımı Ziraat bankasından alıyorum. Ziraat bankasındaki kredilerim otomatik olarak ödeniyor bu arada üç farklı bankadan kredi kartım var artık ödeyemeyecek duruma geldim emekli sandığından emekli olduğum için kredi kartı borçlarım yüzünden bankalar maaşıma haciz koyabilir mi? Hapis cezası alabilir miyim?
  İkinci sorum ise eşim üzerine dükkan açıp ticaret yaptık 10. yıl sonunda eşim adına çekilen krediler ve kredi kartlarını bu tarih itibariyle ödeyemez duruma geldik. Eşim nisanda emekli olacak ve emekli aylığını almaya başlayacak. Bu durumda eşimin nisanda alacağı emekli maaşına haciz konulur mu hapis cezası alabilir mi ?
  Şimdiki ikametgah adresimden taşındım fakat nüfusta hala aynı yerde oturuyor gözüküyorum bu sıkıntı yaratır mı?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Sizin yada eşinizin emekli maaşlarına bloke yada haciz konulamaz. Emekli maaşlarına haciz olmuyor. Eğer hakkınızda yasal süreç başladıktan sonra icra dairesinde icra memuru huzurunda bir taahhütname verirseniz ve bu taahhütname şartlarına uymazsanız caydırma amaçlı hapis cezası olabilir. Ama bir taahhütname imzalamazsanız o zaman hapis cezası da olmaz.

 99. Sebiha dedi ki:

  Merhabalar kardeşim kredi çekmek için annemin evini ipotek etti.işler yolunda gitmedi ve kardeşim iflas etti. Nihayetinde borca karşılık annemlerin evine el konuldu. Bu sırada babamı kaybettik .Annem şu an babamdan kalan dul maaşıyla geçinmeye çalışıyor. Evi kira. Bu sırada evin borcu karşılamaması nedeniyle hala annem aranıp haciz geleceği söyleniyor Ne annemin ne de bizim bu borcu ödeme gücümüz yok öyle değerli bir eşyası da yokendişe içindeyiz haciz gelebilir mi?

 100. Tuncay Avar dedi ki:

  Çok teşekkürler böyle bir oluşum için. Ben 2015’te emekli ola bir devlet memuruyum. 2016 başında şubat ayı gibi arkadaşlarımın, arkadaş denirse tabi, kara listede olduğum halde, maaş almakta olduğum PTT aracılığı ile Aktifbank tan kredi çektim ve dolandırıldım. Hiçbir ispatım yok. Ödeme güçlüğüne düştüm ve Aktifbank benim borcumu Yön hukuk adlı firmaya devrettiğini söyledi. Ama şu ana kadar 3 yılı geçti banka, SGK dan PTT genel Müdürlüğüne yatan tüm maaşıma el koyup alıyor. Avukat bir şey yapamazsın diyor ilgilenmiyor. Ne imiş emekli maaşımdan taksitler kesilsin diye imza attırmışlar. Demek ki kara listede olan emeklileri bu yüzden çağırıyorlar. Bankaya ve PTT genel Müdürlüğüne rızam yoktur kesinti yapılmasın diye de yazdım kimsenin umurunda değil. CİMER’e yazdım hala değişen yok. Açım ne olur bir yol gösterin. Ayrıca maaşımı başka bir bankaya taşırsam ne olur hapis cezası alır mıyım. İnanın çok perişanım. Maaşımın tümünü aldıkları için dalga geçer gibi hepsini bir defada öde 30.000 tl düşelim diyorlar. Bunaldım artık her an intihar edebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir