Düşük Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Admin 1.772 views

Bankalara yapacağınız kredi başvurularının sonuçlarını önceden tahmin etmeniz mümkün. Bunun için kredi notunuzu sorgulamanız ve sonuca göre fikir sahibi olmanız mümkündür. Yapacağınız kredi başvuru işlemi esnasında sizden bazı evraklar istenir. Bunlar işin kırtasiye kısmıdır. İstenen çoğu evrak zaten internet üzerinden de ulaşılabilen fakat dosyaya konulması gerektiği için istenen evraklardır. Kredi başvurunuzun onaylanması için asıl gerekli olan şey iyi bir kredi puanına sahip olmanızdır. Eğer evraklarınız eksik yada sorunlu olursa kredi başvurunuz reddedilmez, sadece evrakları tamamlamanız yada düzeltmeniz istenir. Ama kredi puanınız düşükse krediniz direk reddedilir.


Şimdi gelin böyle olumsuz durumlarla karşılaşmamanız için düşük kredi notu nasıl yükselir bu konuyu inceleyelim. İlk olarak kredi notu nasıl hesaplanır buna bakalım. Sizin bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödeme durumunuz kredi notunuzu belirleyen en önemli faktördür. Düzenli yapılan ödemeler kredi notunuzu zamanla yükseltecektir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi çekmeniz lazım ve acil bir şekilde kredi notu nasıl artar diye bir arayış içerisindeyseniz sizlere bir kaç tavsiyemiz olacak. Bu aşamada şunu söyleyelim kredi notu ani bir şekilde artış göstermez. Biraz zamana ihtiyaç vardır ve biz şimdi bu zamanı kısaltma ve kredi puanını yükseltme ile ilgili kesin olmayan fakat çoğu zaman işe yarayan bir kaç kredi notu yükseltme taktiği vereceğiz.

İlk olarak yapmanız gereken o anda bankalara olan borçlarınızın tümünü ödemektir. Kredi veya kredi kartı fark etmez. Ne kadar borcunuz varsa ödeme yapın ve bu ani bir kredi puanı yükselişine sebep olacaktır. Eğer borcunuz yok yada o anda tüm borcu tek seferde kapatma imkanına sahip değilseniz yine sorun değil, başka yapılabilecek taktiklerde var.

O anda fatura borcunuz varsa tümünü kapamanız da kredi puanınızın artışına olumlu olarak etki edecektir. Çünkü artık kredi puanı sadece kredi borcu veya kredi kartı borcu ile değil fatura gibi ufak kalemlerle de artabiliyor yada düşebiliyor. Yapabileceğiniz bir diğer işlemde tüm harcamalarınızı kredi kartınızla yapmak ve hesap kesimi yapıldığı zaman tüm borcu ödemek. Burada dikkat etmenizi istediğim şey minimum ödemeden bahsetmiyorum. Diyelim o ay 1200 TL harcama yaptınız. Hesap kesim zamanı direk bu 1200 TL’yi ödemelisiniz. Bu ödemeler de kredi puanınızı yükseltecektir.


Yapılabilecek bir diğer kredi notu yükseltme taktiği ise büyük bankalardan birinde hesap açarak bu hesap üzerinden sık sık havale ve eft işlemi yapmaktır. Aynı banka üzerinde bir de vadeli hesap açıp o hesapta bir miktar para tutmakta puanınıza olumlu olarak yansıyacaktır. Bunların yanında kredi kartınız varsa limit arttırma talebinde bulunun. Bu yapılabilecek tekniklerden biridir. Otomatik ödeme talimatları da az da olsa kredi notunuza olumlu yansımalardan olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Eşimin Kredi Notu Benim Kredi Notumu Etkiler mi?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir