Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır

Kredi Başvurusu Admin 2.786 views

Hayatınızın aşkını buldunuz, evlilik için ilk adımı atmak mı istiyorsunuz? İsteme – nişan – kına – düğün ve daha bir sürü şey, sizi maddi açıdan korkutuyor mu? Peki, artık devlet destekli evlilik kredisi imkanları var desek, ne dersiniz?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları

Evlilik kredisi alınabilinmesi için başvuruda bulunan kişinin en az 18 – en fazla 24 yaşında olması gerekmektedir. Eğer üniversite mezunu iseniz bu yaş 26 ya kadar uzatılmıştır. Kişinin, Türk Ceza Kanunu uyarınca ifade edilmiş olan herhangi bir ağır suç karşılığında cezaya tabi olmamış olması gerekmektedir. Kişinin kendi üzerine ya da ailesinin üzerine birden fazla taşınmaz mülk ya da arsanın olmaması, yani kişinin maddi gücünün evliliği gerçekleştirebilmesi için yetersiz olması gerekmektedir. Bu şartların tamamına uygun olan kişi, bayan ya da erkek fark etmeksizin faizsiz evlilik kredisine başvurma hakkına sahip olacaktır.  Evlenen kişiler kredilerini ödemeye tam 2 yıl sonra başlayacaklardır.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Evlilik kredisini, devlet bankalarından alabileceğiniz gibi özel bankalardan da alabilirsiniz. Devlet destekli, faizsiz kredi imkanı devlet bankalarında 10 bin TL kadardır. Bu meblağın üzerinden herhangi bir faiz işlemi yapılmamaktadır fakat özel bankalarda bu durumdan farklı seçenekler de tasarlanmıştır.


Evlilik kredisi veren bankalar Ziraat Bankası, Halk Bank ve Vakıfbank’tır. Bu bankalardan kredi alan yeni evliler, kredilerini geri ödeme konusunda da sorunla karşılaşmıyorlar. En az 1 yıl; en fazla 2 yıl sonra kredi ödeme işlemine başlanması gerekli olup, kredi ödemesi toplam 4 yıla kadar yayılabilmektedir. Bu süreçte yeniden düzenleme işlemleri de ( erken ödeme, kredi taksit tutarını azaltma ya da arttırma) gerçekleştirilebilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının ülkemizde evliliği teşvik amacı ile verdiği bu kredi imkanı, aslında 5 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi – meclis araştırması konusunu ülkemizde evlilik yaşının ilerlemesi ve boşanma oranlarının artması konularını ele alması ile ortaya çıkmıştır. Evlilik yaşının artmasının bir sebebi olarak maddi yetersizlikler olduğu belirlenirken, TC vatandaşı olan ve en az 18 ile en fazla 24 yaş aralığında yaşta olan kişilerin krediden yararlanması sağlanmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Tarımsal Borçlu Cari Hesap Kredisi Nedir?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir