Bireysel Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama

Kredi Notu Admin 6.047 views

İhtiyaçlar karşısında yetersiz kalan gelir nedeni ile kişiler bir takım ödeme araçlarına başvurmak durumunda kalmaktadır. Bunlardan bazıları kredi, kredi kartı gibi araçlardır. Eskiye nazaran daha kolay bir şekilde ulaşılan bu ödeme araçları bazı kriterler doğrultusunda bankalar tarafından müşterilere sunulmaktadır. Bu kriterlerin başında ise kredi notu gelmektedir. Bugünkü yazımızda bireysel kredi notu sorgulama işlemi nasıl yapılmaktadır, bunu inceleyeceğiz.

Kredi notu her kişiye özel olan bir not sistemidir. Bu sistemin tüm işleyişi Türkiye Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilmektedir. Asıl olarak kredi notu kişinin bankalar ile ilk çalışmaya başlatığı andan bu güne kadar olan tüm finansal hareketlerinin incelenmesi sonucu ortaya çıkan sayısal veridir. Renklere göre de ayrılan kredi notunda, trafikte olduğu gibi kırmızı, sarı ve yeşil gibi değerlendirmeler vardır. Kırmızı riskli müşteri, sarı dikkat edilmesi gereken müşteri, yeşil ise güvenilir müşteri imajı yaratmaktadır. Kişiler kredi notlarını kendi finansal hareketlerine bağlı olarak belirlese de kredi notunu bir anda yükseltmek veya düşürmek mümkün değildir. Bu nedenle özellikle bankalar ile çalışmalarda dikkatli davranmalı ve gelecekte oluşacak maddi ihtiyaçlar için kredi notunu daima yüksek tutmalıdır. Kredi puanı öğrenme işlemi bankalar tarafından ortak bir havuzdan bakılarak öğrenilmektedir.


Günümüzde bankalar dışında bireysel kredi notu sorgulama işlemi yapan Findeks gibi aracı firmalarda bulunmaktadır. Bu işlemin avantajı ise kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunu öğrenerek doğru zamanda başvuru yapabilme imkanına erişmektir. Zira kredi notu düşük olan birinin bilinçsizce kredi alabilmek için tekrar bankaya başvuruda bulunması notunun daha da düşmesine neden olacaktır. Kredi notu öğrenme ücretsiz olarak yapılamamaktadır. T.C. kimlik numarası ile sorgulama işlemi yapılan internet siteleri üzerinden ulaşılan kredi notu olumlu bir değer taşıyor ise sonrasında kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunulmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Öğrenme

Findeks sitesi dışında ayrıca bankaların internet şubelerinden, mobil uygulamalarından ve herhangi bir gms hattından 1122’ye sms atarak kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. SMS ile öğrenmek isterseniz TC kimlik numaranız ve bir boşluk bırakarak doğum yılınızı yazıp 1122 numarasına mesaj atıp gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.


Kredi notu sorgulama işlemi ayrıca bankalara başvurarak yapılabilmektedir. Düşük not ile kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmak belirttiğimiz üzere notun daha aşağılara çekilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bankaların herhangi bir ürüne başvurmadan önce mutlaka kredi notunun öğrenilmesi şarttır. SMS ve internet üzerinden yapılan başvurularda da aynı şekilde kredi notunda düşüş yaşanmaktadır. Kredi puanı 0 – 1900 arasında değişmektedir ve ortalaması 1300’dür. 1300 ve üzerinde bir kredi notuna sahipseniz bankalar tarafından risksiz müşteriler kategorisine girersiniz ve yapacağınız başvurular büyük oranda onaylanır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir