Bankalar Nasıl Haciz Yapar?

Kredi İşlemleri Admin 5.158 views

Bir bankadan kredi çektiniz veya kredi kartınız var ve harcamalar yaptınız. Ödeme zamanı geldi fakat bütçeniz el vermedi ve ödemeyi yapamadınız. Böyle bir durumda hemen o anda haciz işlemi başlamaz. Bankaların haciz işlemleri bir süreç dahilinde işlemektedir. Yazımızda ayrıntılı olarak haciz süreci ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız ve sizde kendinizi buna göre hazırlayabilirsiniz.

Banka borcunu günü geldiği zaman ödemezseniz bir iki gün sonra sms alırsınız. Bu sms mesajında borç tutarınız ve geciktiğiniz ile ilgili bilgiler bulunur. Yine ödeme yapmadığınız zaman yaklaşık bir hafta on gün içerisinde banka tarafından telefon ile aranırsınız ve gecikme gününüz ile tutar size bildirilir. Ödemeyi yine yapmazsanız ilk ay bir kaç sefer aranırsınız ve bir ay dolduktan sonra aramalar sıklaşmaya başlar. İkinci aydan sonra neredeyse her gün aranmaya başlarsınız. Üçüncü aya girildiği zaman arama sıklığı günde birden fazla olmaya başlar ve 3. ayın dolmasına 10 gün kala bu aramalar öyle çok olur ki, şaşırır kalırsınız. Bu telefonlara bakmanız ve her arayana cevap vermenizi tavsiye ederiz. Ama çok da canınız sıkılırsa açmaya da bilirsiniz. Çünkü her arayan kişiye aynı cevabı vereceksiniz ve 15 dakika sonra başka bir çağrı merkezi elemanı arayacak ona da aynı cevabı vereceksiniz.


Ödeme yapmayı kestiğiniz tarihten sonra 90 gün dolar ve bankanın telefon ile aramaları biter. Bundan sonra evinize bankadan bir mektup gelir. Bu mektupta artık o ana kadar var olan borç taksidi olmaz direk tüm borç tutarı ve faizler görünür. Sizden artık tüm borcu en geç 1 hafta içerisinde ödemeniz istenir. Ödeme yapılmazsa dosyanızın avukata verileceği ve bundan sonra dosya masrafı ve avukat masrafının da size yükleneceği yazılıdır.

İlginizi Çekebilir:  Ödenemeyen Kredi Ve Kartı Borçlarına Taksit

Dosyanız avukata gittikten sonra artık banka ile bir alakanız kalmaz ve aranmazsınız. Hukuk bürosundan ilk olarak dosyanızın kendilerinde olduğuna ve borcun ödenmesi gerektiğine dair bir sms alırsınız. Bu sms mesajından bir kaç gün sonra telefon ile ilk aramayı yaparlar ve size borcu ödemezseniz icra takibi yapacaklarını, haciz yapacaklarını hatta sizi hapse bile attırabileceklerini söylerler. Çoğu hukuk bürosu etik davranır ve tamamen kanuni işlemleri uygular fakat çok azının hiç bir ilkesi yoktur ve kanunda yeri olmayan pek çok şeyi size yapabileceklerini söyleyip sizleri korkutmaya çalışırlar. İnşallah böyle bir hukuk bürosuna denk gelmezsiniz.

Haciz Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda haciz nasıl yapılır konusu hakkında bilgi vereceğiz fakat süreci de bilmeniz için detaylı bilgileri sizlere aktarıyoruz. Kaldığımız yerden devam edelim. Eğer nadir de olsa meslek ahlakına uygun olmayan üslup ve tavırlar takınan bir hukuk bürosuna denk gelirseniz bulunduğunuz şehirdeki baroya durumu bir dilekçe ile bildirip şikayetçi olabilirsiniz. Bu sizin kanuni hakkınız. Hukuk bürosu sizi aradığı zaman ilk olarak borcun tümünü ister. Siz eğer ödeme gücünüz olmadığını belirtirseniz bir kaç arama sonra en azından biraz biraz ödeme yapın demeye başlarlar.

Bir süre de böyle devam eden görüşmeler sonunda sizden hiç bir şekilde para alamayacaklarını anlarlarsa bu sefer sizi icraya verirler. Bu aşamada icra dairesinden bir mektup alırsınız. Bu mektupta borç tutarınız ve borcu takip eden kurum yada şahısla ilgili bilgiler olur ve sizden bu borcu ödemenizi isterler. Sizden mal beyanında bulunmanız da istenebilir. Eskiden mal beyanında bulunmak zorunluydu fakat artık değil. Ama siz gene de bir dilekçe ile icra dairesine mal beyanında bulunun derim. Direk mektubun geldiği icra dairesine gidip mal beyanınızı elden verin.

İlginizi Çekebilir:  Banka Haricinde Kredi Veren Kurumlar

Haciz Kalktı Mı?

Bu aşamadan sonra icra dairesi evinize keşif için gelir. Mal beyanınızda belirttiğiniz gibi mi durum onu kontrol eder. Eğer haczedilebilecek bir şey varsa onları not alır. Dosyanızı takip eden avukatın amacı sizin evinizdeki eski ve ederi 300 – 500 TL olacak mallar değildir. Onların asıl amacı değerli eşyalar, ziynet eşyaları varsa tarihi eserler falandır. Sizin buz dolabı, çamaşır makinesi gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayan malları kanuni olarak haczetmeleri zaten mümkün değildir. Sadece aynı temel ihtiyaçlarınızı karşılayan mallardan birden fazla varsa onu alabilirler. Fakat bunları almıyorlar. Sizin satılsa 250 TL edecek olan eski çamaşır makinenizi almaya kalksalar bunu alma ve bir yerde muhafaza etme masrafı bile onları zarar ettirir. Burada haciz kalktı mı diye soracak olabilirsiniz. Hayır haciz kalkmadı fakat oldukça zorlaştı. Tekrar yazayım ve durum netleşsin. Evinizde ederi 2000 – 3000 TL olacak bir eşya varsa yada altın falan gibi değerli mal varsa sadece bunları almak isteyeceklerdir. Bunun dışındaki eşya ve malları asla almazlar. Bunları almak için getirecekleri hamal, kamyon ve bu eşyayı koyacakları deponun kirası hukuk büroları için ek maliyettir ve bu onları zarar ettirir. Bu sebeple her şeyi haczetmezler.

Konu ile ilgili merak ettiğiniz başka bir şey varsa yazının alt kısmındaki yorum ekle bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Uzman ekibimiz en geç 24 saat içerisinde sizlere cevap verecektir. Lütfen mesajlarınızda telefon numarası gibi özel bilgilerinizi paylaşmayın ve imla kurallarına dikkat etmeyin. Bu tür mesajları onaylamıyor ve yayınlamıyoruz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Bankalar Nasıl Haciz Yapar?” üzerine 15 yorum

 1. Yüksel dedi ki:

  İcra dairesine mal beyanı dilekçesini postayla iadeli taahhütlü göndersem ne olur?

 2. semih dedi ki:

  merhabalar
  Bugün icra takibine başlanıldığı, adres tespiti yapılarak haciz işlemini gerçekleştirilecek diye bir mesaj aldim bu mesaj alımından kaç gün içinde gelirler ve tutari ödediğim vakit gun içinde kaldırabilir miyim hacizliği cevaplarsanız sevinirim..

  1. Semih Buzğan dedi ki:

   Merhaba Semih Bey,

   Bu gelen mesaj otomatik bir mesajdır. Dosyanız hukuk bürolarına verildiği zaman belli aralıklarla bu ve buna benzer mesajlar size gönderilmekte ve gönderilecektir de. Böyle bir mesaj aldıktan hemen bir gün sonra da icraya gelebilirler hiç bir zaman da gelmeyebilirler. Bu mesaj geleceklerine dair bir tarih yada işaret öngörüsü vermemektedir.

   Bunun yanında borcunuzu öderseniz bir kaç gün içerisinde dosyanız kapatılır. Ödeme yaptıktan sonra artık size gelmezler.

   Saygılar..

 3. Ayse dedi ki:

  Sayin Semih Buzğan Bey,
  Öncelikle size soru soran kişilere verdiğiniz az acıtan, doğru cevaplar icin teşekkürlerimi iletmek istedim.
  Ben emekli devlet memuru 66 yaşında bir bayanim. 30 yıllık evliyim. İkamet ettiğimiz ev, araba taşınır taşınmaz her şey eşimin üzerindedir bu yıllar boyunca. Benim devlet memuru emekli maaşımdan başka menkul gayrimenkul hiç bir şeyim yok. Evin tapusu ve evdeki tüm eşyaların faturaları eşimin adına. Değeri 1000 TL civarında iki adet plazma var vasat, onlarda eşime faturalı.. Birde eşime ait 40 senelik 120 metre kare 3+1 bir evde her odada birer halı… Benim şahsımın kredi ve kredi karti borcum var. Emekli sandığı emeklisi için sormadan haciz konabiliyor. Maaşa konsun, ama ona rağmen eve haciz, eşya hacizi gelir mi? Şimdiye kadar ilk defa boyle bir şey olması benim icin ölümden beter… Aydınlatıcı bir cevap verirseniz müteşekkir olacağım. 20000 TL beher 3 -4 bankayadır borç. Minnetlerimle teşekkürler.

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım,
   Öncelikle geçmiş olsun. Endişe etmenize ve ölümden beter olarak tabir ettiğiniz durumda milyonların olduğunu bilmenize gerek var. Bu durumun sorumlusu sadece siz değilsiniz. Durumunuz müsaitken ödeme yapabiliyordunuz fakat şu anda iflas ettiniz ve ödeyemiyorsunuz. Bu herkesin başına gelebilir. Sadece bilinçli olmanız ve süreci bilmeniz gerekiyor. Öncelikle emekli maaşınıza hiç bir şart ve koşulda sizin rızanız olmadan hiç bir özel yada resmi kurum haciz veya bloke koyamaz. Bu çok nettir. Size ait bir taşınmaz olmadığı için eşinize ait olan ev yada başka bir taşınmaza da haciz konulamaz. Eve haciz gelme konusuna gelecek olursak; bir kere eve icra dairesinden keşif amaçlı gelme ihtimali var. Eskisi gibi kapıya Adalet Bakanlığı minibüsleri ile gelip sizi taciz etmiyorlar. Bir icra memuru ve yanında dosyanızın bulunduğu hukuk bürosunun bir görevlisi geliyor. Eğer gelirlerse (eğer diyorum çünkü çoğu emekliye gidilmiyor bile.) sadece icra memurunu eve alın. İcra amaçlı keşifte sadece devletin resmi icra mamurunun daireye giriş yapma ve keşif yapma hakkı vardır. Size kimlik ibraz edip o şekilde keşif için daireye girebilir. Memur arkadaş dışında yanında takım elbiseli bir şahıs daha gördüğü için vatandaşlarımız onu da içeri buyur ediyor. Size kimlik ibraz etmeyen şahsı içeriye almama hakkınız var. Benim size tavsiyem onu içeri almayın sadece memur arkadaşı içeriye alın. Memur eve girdiği zaman çekmecelere veya başka şeylere bakmıyor. Sadece göz kararı ev lüks bir ev mi, tarihi eser var mı, altın var mı yada buna benzer sizin için hayati öneme sahip olmayan ama satılırsa ederi olacak eşya var mı ona bakar. Sizin ederi 1000 TL olan televizyonunuz yada buzdolabınız falan dikkate alınmaz. Ve sizin ifadenize göre eşinize ait olan evdeki eşyalarında faturaları eşinize ait. Bu durumda size herhangi bir eşya için hacze konu olabilir derse memur arkadaş onun eşinize ait faturasını göstererek o eşyayı hacze konu olmaktan çıkartabilirsiniz. Keşif bittiği zaman memur arkadaş bir tutanak tutar ve hacze konu eşya yoktur evrağı verir size. Yada hacze konu eşya vardır ve şunlar şunlardır diye bir evrak verir. Size verilen bu evrak aynı zaman da memurla birlikte gelen hukuk bürosu yetkilisine de verilir. Bu süreç içerisinde yaşayacağınız ve sizi sıkıntıya sokabilecek iki durum olacak. Bunların birincisi bitmek tükenmek bilmeyen telefon aramaları ve bir defaya mahsus olarak eve keşif için gelinmesi olacaktır. Psikolojinizi bunların bozmasına izin vermeyin. Size hukuk bürosundan bazı aramalar da ve SMS’lerde bu hafta ödeme yapmazsanız hapis kararı çıkartacağız, eve eşya haczine geleceğiz evde yoksanız kapıyı kıracağız gibi ifadeler yer alacak. Bunların hiç bir hukuki dayanağı yoktur. Borç ödenmemesi durumunda hapis cezası diye bir olay yok, SMS’le yada telefon aramasıyla kapı kırarak haciz yapılması gibi bir şey yok. Umarım en kısa zaman da durumunuz düzelir ve borçlarınızı kapatabilirsiniz.
   Saygılar..

 4. Feride dedi ki:

  Garanti bankası müşteri temsilcisi yanlış bilgilendirdi sesli konuşma dinlendi hatalı bulundu hakkında işlem yapıldı dediler fakat beni mağdur bıraktılar nereye başvurduysam bir sonuç alamadım 72 ay taksitli borcumu da iptal etmediler 16 ay ödeme yaptım kandırılmasaydım borcum bitmişti şimdide ödeyemiyorum arsama icra koyarlar mı ne yapmam gerekiyor çok çaresizim teşekkürler..

 5. Semih Buzgan dedi ki:

  Merhaba Feride Hanım,
  İlk olarak banka genel müdürlüğüne durumla ilgili bilgi verip talebinizi iletmenizi öneriyorum. Eğer banka bahsettiğiniz şekilde kendi çağrı merkezi elemanının suçlu olduğunu kabul ediyorsa size yardımcı olacaktır. Eğer yardımcı olmazlarsa profesyonel destek alıp yani bir avukat tutup hakkınızı yasal yollardan arayabilirsiniz.

  Bunun yanında banka borcunuzu ödemediğiniz takdirde üzerinize kayıtlı olan taşınmazlar üzerine bankanın haciz koyma hakkı olabilir.

  Saygılar..

 6. Nalan dedi ki:

  Merhaba. İcra kağıdı geldikten sonra ne yapılmalı. Dün elime icra kağıdı ulaştı. Borcu ödeme taraftarıyım ama nasıl yol izlenmeli bilmiyorum. İcra dairesine mi gitmem gerekiyor. Avukatını mı aramam gerek. Taksitlendirme yaparlar mı. Teşekküler

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Avukatı arayıp taksitlendirme ve size uygun ödeme seçenekleri için ilk olarak görüşmenizde fayda var. Ödeme taraftarı olduğunuzu gördükleri zaman gerekli yardımı yaparlar.

 7. Aysegul DEMiR dedi ki:

  Merhaba dün evime eşimin borcundan dolayı haciz memuru ve yanında hukuk bürosundan bir bayan geldi salon ve oturma odasındaki koltukları yazıp bana da imzalattılar hemde zorla yedi emin olarak senin eşyanı sana bırakıyoruz dediler attığım imza için bana bir sıkıntı çıkartırlar mı lütfen cevap izlemem gereken yol nedir?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Geçmiş olsun, bu eşyalar artık kayda geçmiş oldu. Hacze konu eşya olarak kayda geçirildiler.

 8. Niyazi örnek dedi ki:

  Sevgili arkadaşım ben 2004 yılında özelleştirme nedeniyle iş aktim fesildi 2005 yılında 4c kapsamında milli eğitim bakanlığında işe başladım. İş bankasından maaş kartı almaya gittim maaş kartımın ek hesap yada kredilendirilmesini istemedim. Daha sonra 5 ay kadar sonra işten ayrıldım. Muhakkak bir alacağım vardır diye ay başında bankaya gittiğimde 250 tl hesabımda para vardı ve ben 250 lirayı çektim aldım. 2014 yılına kadar beni kimse aramadı. Herhangi bir borcumun olduğu ile ilgili 2014 yılında bir varlık şirketi iş bankası ile ilgili bir borcum olduğunu ve borcun 1060 tl olduğunu ödemem gerektiğini bana telefon ile bildirdi. Ben ise borcu ödemedim neden yıllardır beklettiniz ve neden haksız kazanç talep ettiniz dedim bu günde yine aynı alacak ile ilgili tekrar arandım ve parayı ödemezsem icraya vereceklerini 2200 tl olarak icra davası açacaklarını bildirdiler. 250 tl asıl alacak bu kadar faiz olur mu ne yapmalıyım?

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Bu kadar yılda o kadar faiz gelmesi normal. Bu rakam faiz artı masraflardır. Alacaklı firma ile anlaşma yoluna gitmenizi öneriyorum. Beli tek kalemde ödeme durumunuz yoktur taksitlendirme isteyebilirsiniz.

 9. Murat dedi ki:

  merhabalar.. tek bankaya 105 bin tl borcum var aylık 6000 tl maaşım var ancak bu borcun birazı kredi kartı birazı kredi ve eksi bakiye olmasından dolayı aylık olarak ödemem zor aylık 3000 tl ödeyeyim dedim banka bana 5300 tl hesap çıakrdı bu meblağı ödemem imkansız dedim şimdi yakında avukata verilme durumum var .. maaş haczi ya da avukatla taksitlendirme durumum olabilirmi bu konuda detaylı bilgi verebilirmisiniz .. daha önceden hiç aksatmamıştım borçlarımı

  1. Semih Buzgan dedi ki:

   Avukata verildiği zaman taksitlendirme üzerine anlaşmaya çalışabilirsiniz. Eğer anlaşma olmazsa maaş haczi yoluna gideceklerdir. Bu durumda maaşınızın 1/4’ü haczedilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir