Bankalar Kredi Başvurusunda Nelere Dikkat Ediyor?

Kredi Başvurusu Admin 1.395 views

Bireysel veya kurumsal müşteriler bankalara kredi başvuruları yaptıklarında bankalar bazı özel kriterlere bakarak müşterilerinin taleplerini değerlendirmekte ve buna bağlı olarak olumlu veya olumsuz sonuçlar ile kredi başvurusuna cevaplar vermektedirler. Bankalar kredi başvurusunda müşterilerin yaşlarına dikkat etmektedirler. Örneğin yaşı 55 ve üzeri olan tüm banka müşterileri risk grubunda olup yüksek miktarlarla kredi alamayacağı gibi yüksek vade imkanları da tanınmamaktadır. Bu ortalama insan ömrünün ülkemizde 59 olması ile alakalı bir risk analizi olarak ta düşünülen bir değerlendirmedir.

Peki, bankalar kredi verirken nelere dikkat eder?

Bankalar kredi verirken banka müşterilerinin banka kredi notlarına dikkat etmektedirler. Yüksek banka kredi notu bankaların daha fazla kredi, daha uygun faiz oranları ile daha uzun vade süreleri imkanı vermesi anlamına gelecektir. Bankalar müşterilerinin beyan ettikleri gelirlerine göre değerlendirme yapacakları için bu son derece önemlidir. Kredi başvurularında bankalar sunulan kefil ve bilgilerine, sunulan ipotek ve taşınmazlara, müşterilerin beyan edilebilir ek gelirlerine, ev sahibi olup olmadıklarına, maaşlarında olabilecek haciz ve icra gibi olumsuz durumlara kadar tüm bu ayrıntılara dikkat etmektedirler. Ayrıca çocuk sayısı, meslek sınıfı, banka kredi ve kredi kartı borçlarının mevcut durumu aylık ödemeleri gibi tüm detaylar bankaların kredi verirken müşterileri hakkında dikkat ettikleri çok özel şeylerdir.

Banka Kredi Başvurusu

Banka kredi başvurusu yapılırken bankalara gerçek beyanların esas ve belgelenebilir yapılması gereklidir. Çünkü bu esas beyanlar ile ilgilenen bankalar çekmek istediğiniz kredinin miktarı faizi ve vadesi ile alakalı geniş çalışmalar yapmakta ve sizler evereceğiniz bilgiler çerçevesinde bir avanta olarak sunabilmektedirler.

Kredi ret nedenleri nelerdir?

Kredi taleplerinde bazen bankalar ret cevabı vermektedirler. Bunun başlıca sebepleri, düşük gelir beyanı, yüksek kredi ve kredi kartı borçları, yaşın büyük olması, banka kredi notunun düşük olması, kara listede olma, maaşa haciz veya icra yolu ile takip olması gibi tüm bu olumsuz nedenler kredi ret nedenleri arasında rahatlıkla gösterilebilen ifadeler olarak göze çarpacaktır. Bu detaylara dikkat ederek ret cevabı almaktan kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Öğrenme

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir