Banka Kredi Puanı Nasıl Artar?

Kredi Notu Admin 1.899 views

Banka kredi notu bankaların müşterilerinin bankacılık işlemlerinin ve borç hareketlerinin düzenli ödenmesi ve istikrarlı yapılması adına bir değerlerime yaptıkları ve bu değerlendirmeler sonucunda oluşan verilerin sayı ile ifade edilmesidir. Banka kredi notu 0 – 1900 arasında değişen ve bireylerin bankalara karşı gerekliliklerini konu alan bir veridir.

Peki, banka kredi notu nasıl yükseltilir?

Banka kredi notu düşük olan banka müşterilerinin kredi, kredi kartı ve var ise kredili mevduat hesaplarında ki borç ve faiz miktarlarını son ödeme tarihi geçmeden ödemeleri ile yükselmektedir. Banka kredi notunu yükseltmek isteyen banka müşterileri mutlaka var olan banka borçlarının vadelerini ve taksitlerini geciktirmeden ödemelidir.

Banka kredi puanı nasıl artar?


Banka kredi puanı artırmak için özellikle var olan kredilerin taksitlerinin vadesi gelmeden ödenmesi veya imkan varsa borçların tek seferde ödenmesi ile artacaktır. Ayrıca kredi kartlarının kapatılması veya vadeli mevduat borçlarının sıfırlanması gibi bankacılık ödeme faaliyetleri banka kredi puanını artıran en önemli unsurlardan biridir.

Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Kredi puanı yükseltmek isteyen kurumsal ve bireysel banka müşterileri birbirinden farklı tüm bankalara olan kredi kartı borçlarını, kredi vadelerini mutlaka düzenli ödemelidirler. Bunun yanı sıra gelir düzeyinin yükselmesi ve artması, düzenli kredi kartı kullanımı ve kart limitinin yükselmesi, düzenli kredi kullanma ve zamanında kredileri kapatma gibi kritik olaylar banka kredi puanı yükselmesinde oldukça etkilidir.

KKB puanı nedir?

Kkb ( Kredi kayıt bürosu ) 9 büyük kamu özel ve devlet bankasının kurduğu bir sistemdir. Bu sistemde bankalar ile banka müşterilerinin yaptıkları ticari ilişkiler ele alınmaktadır. Bireysel ve kurumsal banka müşterilerinin bankalar ile yaptıkları kredi, kredi kartı mevduat hesabı işlemleri ile kurumsal bankaların senet, çek, vade, bono gibi yatırım işlemleri neticesinde düzenli veya düzensiz işlemlerin bir not sistemine yansıtan sistemi kuran KKB üyesi bankalar, bu bilgileri müşterileri ile paylaşmak adına Findeks adlı bir de kredi notu sorgulama sistemi kurmuşlardır. Bu sistemde her sorgulama işlemi cüz – i fiyatlar ile banka müşterilerinin hizmetine sunulmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir