Banka Kredi Notum En Az Kaç Olmalıdır?

Kredi Notu Admin 1.424 views

Bankaların sunduğu ürünler arasından birini kullanmak istediğinizde belirli kriterlere uygun olmanız gerekir. bu kriterlrin başında ise iyi bir kredi notuna sahip olmak gelmektedir. özellikle kredi kullanmak isteyen müşterilerin kredi notunu değerlendiren bankalar iyi düzeyde olarak değerlendirilen kredi notuna sahip olan kişilere kredi vermektedir.

Kredi çekmek için kredi notum kaç olmalı konusunda aklında soru işareti olan kişilere için açıklama yapmak gerekir ise öncelikle kredi notu hakkında kısa bir bilgi paylaşmamız gerekir. bilindiği üzere her kişiye özel olan kredi notu Merkez Bankası tarafından kontrol altında tutulmaktadır. 0 ile 1900 arasında notlandırılan bu sistemde not yükseldikçe müşterinin güvenilirlik düzeyi de otomatik olarak artmaktadır. 0 -700 arasındaki puana sahip olanlar için adli işlem sürecinde bulunan çok kötü puana sahip olarak değerlendirilmektedir. 700 -900 arasında olan kişiler ise kötü puana sahip olarak görülmek ile birlikte 900 – 1500 arası puana sahip olanlara ise orta düzeyde puan olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak kredi kullanmasında sorun yaşamayan kesim olan 1500-1700 arasındaki puan sahipleri ise iyi seviyede puan olarak değerlendirilmektedir.


Son olarak sorunsuz müşteri olarak görülen 1700 – 1900 arası puana sahip olanlar iyi puan sahibi olarak görülmekte ve güven telkin etmektedir. Burada önemli bir detay yüksek kredi notuna sahip olanlar için geçerli olan bir durumdur. Ödeme alışkanlıları son derece iyi, kredi notu yüksek ve hesapları arasında iyi bir sirkülasyona sahip müşterinin de kredi kullanamama durumu söz konusu olabilmektedir. Bunun başlıca nedeni kişinin mevcut kredilerinin toplamıdır. Zira kredi notu dışında kredi kullanım limiti şeklinde bir değerlendirme de mevcuttur. Bu durumlarda kişinin geliri karşısında mevcut kredilerinin yanı sıra bir kredi daha çekmesi ödeme zorluğu yaşayacağını yansıtabilir bu nedenle kredi talebi red cevabı alabilir. Kısacası kişinin kredi kullanım durumunu sadece kredi notu değil, aynı zamanda kredi kullanım limiti de etkilemektedir.

İlginizi Çekebilir:  KKB Eksi (Negatif) Kredi Notu Kaydı Düzeltme

Findeks kredi notum kaç olmalı sorularını cevaplayan, TC kimlik numarası ile sorgulama yapılabilen mükemmel bir sistemdir. Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim diyenler için hem bir açıklama platformu olan bu site  üzerinden istediğiniz bilgileri edinebilir, hem de mevcut kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir