Banka Borcu Ödeyenin Sicili Ne Zaman Düzelir?

Kredi Notu Admin 1.519 views

Banka borçlarına bağlı olarak banka müşterilerinin kredi notu düşmekte veya yükselmektedir. Bu kredi notu banka müşterisinin sicilini de oluşturmakta ve siciline göre bankacılık işlemlerinde farklı tabloların meydana gelmesi görülmektedir. Bir banka müşterisi banka sicil notunun düzelmesi için öncelikse borçlarını düzenli ödemeye başlamalıdır.

Banka Borcu Ödeyenin Sicili Ne Zaman Düzelir?

Banka borcunu uzun süre ödemeyeni, veya belirli aralıklarla ödeyen kişilerin bu düzensiz ödeme politikaları veya mecburiyetleri sonrası banka sicil notlarının düştüklerini söyleyebiliriz. En kötü senaryo ise aylarca kredi kartı borcu veya banka kredi borcunu ödemeyip yasal takibe düşenlerin akabinde idari takibe düşenleri , haciz ve icra gündemine girenlerin sicilleri bozulmakta, Merkez Bankası kayıtlarında kara liste olarak adlandırılan kara listeye girdikleri görülmektedir.

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?

Kredi sicili bozulan veya Merkez Bankası kara listesine girenlerin sicillerinin düzelmesi 5 yılı bulmaktadır. 5 Yılda bir düzenlenen ve güncellenen kara listeden çıkmak mümkündür. Ancak öncesinde bu 5 yıl içinde varsa tüm banka kredi borçları düzenli olarak taksit taksit ödenmeli veya varsa fırsatı toplu şekilde ödeme yapılarak borçlar kapatılmalıdır. Bu şart sağlandığı durumda 5 yılda bir yapılan güncellenmede olumlu puan alınabilmektedir. Ayrıca hükumet tarafından ekonomi politikaları çerçevesinde çıkarılan özle kanun ve aflarda bu sicil notunun veya kredi sicilinin düzelmesi 2 veya 3 yıl da bir olabilmektedir.


Kredi sicili düzeltme işlemleri nasıl yapılır?

Kredi sicili düzeltme işlemleri için ayrıca herhangi bir başvuru söz konusu değildir. Banka müşterileri sadece kredi ve kredi kartları borçlarını düzenli olarak ödemeli fırsat varsa bir anda kapatmalıdır. Böylelikle sisteme girilen bu ödeler ile Merkez Bankası sisteminde kredi sicili belirli bir zaman sonra otomatik olarak düzelecek kara listeden çıkarılacak ve daha yüksek banka sicil notu ile banka müşterisi buluşacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kredibilite Nedir Nasıl Öğrenilir?

Sicil kaydını nasıl düzeltebilirim?

Sicil kaydını düzeltmek için banka kredi borçları aylık taksitleri, banka kredi kartı ay sonu hesap ekstresinde ki tutarlar ve kredili mevduat hesabı ile meydana gelen ay sonu faiz bedelleri düzenli olarak ödenmelidir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir